Brokuły, kalafior, brukselka – czy wiesz, jak ugotować te produkty?

24 / 01 / 2020

Nawet jeśli staramy się, aby nasza dieta była zdrowa i zbilansowana, bardzo często rezygnujemy z jedzenia niektórych warzyw, ponieważ nie wiemy, jak je właściwie przygotować. Kalafior, brukselka czy brokuły to produkty, które należy odpowiednio przyrządzić, aby zachowały swój smak, kolor oraz cenne właściwości odżywcze. Jak to zrobić? Wszystkie wskazówki znajdziesz w naszym krótkim poradniku.  

Rośliny kapustne są doskonałym źródłem witamin i minerałów. Dlaczego w takim razie tak rzadko pojawiają się w naszej kuchni? Powodów jest kilka. Brokuły i kalafior pod wpływem wysokiej temperatury wydzielają nieprzyjemny zapach, z kolei brukselka staje się gorzka. Wystarczy jednak znać podstawowe zasady gotowania „problematycznych” jarzyn, aby móc cieszyć się ich smakiem znacznie częściej. 

Jak ugotować brokuły, kalafiora i brukselkę? 

Brokuły, kalafior oraz brukselka należą do tzw. warzyw kapustnych. Cechy charakterystyczne tych roślin to: niska kaloryczność, duża zawartość takich składników jak błonnik, witaminy C, E i K, witaminy z grupy B, beta-karoten, wapń, magnez i żelazo. Warzywa kapustne są szczególnie doceniane za swoje właściwości antynowotworowe, dlatego nie powinno ich zabraknąć w naszej diecie. Brokuły, kalafior oraz brukselkę możemy gotować na dwa sposoby – na wodzie lub na parze. 

Gotowanie brokułów na wodzie bez brzydkiego zapachu 

Brokuły, podobnie jak inne warzywa kapustne, zawierają dużą ilość związków siarkowych, dlatego podczas gotowania wydzielają nieprzyjemny zapach. Aby temu zapobiec, powinniśmy gotować brokuły na wodzie w następujący sposób:

  • całego brokuła myjemy dokładnie pod zimną, bieżącą wodą,
  • odkrajamy od łodygi pojedyncze różyczki (nie powinny być za małe), a samą łodygę kroimy na kawałki lub grubsze plastry,
  • do dużego garnka nalewamy wodę, dodajemy łyżeczkę soli oraz łyżeczkę cukru,
  • gdy woda zacznie wrzeć, wrzucamy do niej brokuła i w zależności od rozmiaru różyczek gotujemy od 5 do 10 minut,
  • gdy warzywa są miękkie, odlewamy je na cedzaku i hartujemy pod bardzo zimną wodą – dzięki temu roślina nie straci koloru i pozostanie chrupka.  

 

Gotowanie kalafiora na parze 

Kalafior na wodzie gotujemy w ten sam sposób, co brokuły. Warzywa kapustne możemy jednak przyrządzać na parze – albo w przeznaczonym do tego celu urządzeniu, albo przy użyciu specjalnej nakładki na garnek. Czas gotowania kalafiora na parze jest nieco dłuższy i wynosi od 10 do 15 minut. Warzyw nie musimy odcedzać ani hartować, ponieważ są od razu gotowe do spożycia. Kalafior przyrządzany na parze na pewno nam się nie rozpadnie, zachowa swój kolor i aromat.  

 

Gotowanie brukselki z mlekiem 

O ile w przypadku kalafiora i brokuła problemem są rozpadające się różyczki, o tyle w przypadku brukselki zmorą gospodyń jest gorzki smak warzywa po ugotowaniu. Możemy tego uniknąć, gotując brukselkę w mleku:

  • brukselkę dokładnie myjemy i pozbywamy się niepotrzebnych listków, 
  • do dużego garnka nalewamy wodę i szklankę mleka, dodajemy łyżeczkę soli, łyżeczkę cukru i doprowadzamy całość do wrzenia,
  • wrzucamy brukselkę i gotujemy pod przykryciem ok. 5-10 minut, a następnie odcedzamy,
  • na koniec hartujemy brukselkę pod zimną wodą.    

Warzywa kapustne dają nieograniczone możliwości kulinarne. Możemy jeść je samodzielnie, dodać do sałatki lub wzbogacić nimi smak mięs oraz ryb. Właściwie przyrządzone będą idealnym urozmaiceniem codziennych posiłków.