Jakie naczynia można myć w zmywarce?

17 / 01 / 2024

Zmywarka to sprzęt, który znacznie ułatwia życie wielu osobom na całym świecie. Jest nie tylko wygodna, ale także pozwala zaoszczędzić sporo czasu i energii. Niestety, nie wszystkie naczynia zaprojektowano i wykonano w taki sposób, by można było wstawiać je do niej bez ryzyka ich uszkodzenia. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie typy naczyń są odpowiednie do mycia w zmywarce i dlaczego niektóre z nich nigdy nie powinny znaleźć się w jej wnętrzu.

Spis treści:

  1. Jakie naczynia do zmywarki będą odpowiednie? Podstawowe zalecenia i zasady
  2. Właściwości i oznaczenia, które należy wziąć pod uwagę
  3. Jakie naczynia można myć w zmywarce? Rodzaje materiałów
  4. Specjalne programy do mycia – czy warto z nich korzystać?
  5. Naczynia, które należy myć ręcznie
  6. Jakie naczynia do zmywarki? Praktyczne wnioski i spostrzeżenia

Jakie naczynia do zmywarki będą odpowiednie? Podstawowe zalecenia i zasady

Aby dokonać właściwego wyboru naczyń, warto najpierw uświadomić sobie, w jaki sposób funkcjonuje zmywarka. Umieszczone w niej przedmioty są poddawane działaniu detergentów i silnych strumieni wody o wysokiej temperaturze. To one skutecznie usuwają różnego rodzaju zabrudzenia, jednak mogą być także przyczyną powstawania małych pęknięć i innych mikrouszkodzeń. Żeby tego uniknąć, trzeba wiedzieć, jakie naczynia do zmywarki można wstawiać, nie ryzykując przy tym, że stracą one na swojej funkcjonalności i walorach estetycznych. Jak to zrobić? Sprawdzając opisy produktów udostępnione przez producentów, uważnie zapoznając się z oznaczeniami na opakowaniach, a także sięgając po naczynia z takich tworzyw jak: porcelana, szkło i stal nierdzewna.

Właściwości i oznaczenia, które należy wziąć pod uwagę

W trakcie zakupów najrozsądniej będzie kierować się nie tylko wyglądem i ceną, ale też informacjami dotyczącymi eksploatacji konkretnych naczyń. Lepiej zainwestować w artykuły, które można myć w zmywarce, niż postawić na tańsze odpowiedniki, które wymagają mycia ręcznego. Jak je od siebie odróżnić? Uważnie zapoznając się z oznaczeniami umieszczonymi na pudełkach oraz na denkach naczyń. Kluczowy jest w tym przypadku charakterystyczny kształt kwadratu z falą. To on symbolizuje, że naczynie jest przeznaczone do mycia w zmywarce.

Jakie naczynia można myć w zmywarce? Rodzaje materiałów

Najważniejszy aspekt, który decyduje o tym, jakie naczynia można myć w zmywarce, to tworzywo, z którego je wykonano. Z urządzeniem najlepiej współpracować będą:

  • stal nierdzewna
  • szkło
  • porcelana
  • ceramika
  • niektóre rodzaje tworzyw sztucznych.

Materiały są na tyle wytrzymałe, że działanie detergentów oraz gorącej wody im nie zaszkodzi. Radzimy jednak zachować ostrożność i sprawdzić, czy porcelanowa i ceramiczna zastawa została pokryta dodatkową warstwą lakieru lub glazury. Stanowią one dodatkowe zabezpieczenie, które nie zaszkodzi. Ponadto warto starannie układać elementy kuchennego wyposażenia w zmywarce. Nie powinny znajdować się zbyt blisko, aby w trakcie cyklu zmywania nie obijały się o siebie i nie potłukły.

Specjalne programy do mycia – czy warto z nich korzystać?

Zmywarki, które można dziś znaleźć w sklepach, to inteligentne urządzenia zapewniające swoim właścicielom szereg udogodnień. Wiele z nich wyposażono w rozmaite programy dostosowane do potrzeb użytkowników. Niektóre pozwalają na optymalizację zużycia energii i wody. Inne z kolei automatycznie dostosowują cykl mycia do poziomu zabrudzenia naczyń czy rodzaju materiału, z którego są wykonane. Dzięki temu plamy, osad i resztki pożywienia są usuwane skutecznie i bez narażania na generowanie wysokich kosztów. Jeśli posiadane w domu urządzenie dysponuje programem stworzonym z myślą o delikatnych naczyniach, warto z niego korzystać, by nie narażać ich na zbędne ryzyko ani nie musieć myć ich ręcznie.

Naczynia, które należy myć ręcznie

Istnieją pewne rodzaje naczyń, które nie są przeznaczone do mycia w zmywarce. Drewniane deski do krojenia, produkty aluminiowe, ręcznie malowana ceramika czy kryształowe szkło, to tylko niektóre przykłady. Te materiały mogą zostać uszkodzone przez ciepło oraz silne środki czyszczące używane w zmywarkach. W efekcie zrobione z nich przedmioty przestaną być funkcjonalne i zauważalnie stracą na swoich walorach wizualnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na naczynia aluminiowe i niektóre modele zrobione z metalu. Aluminium może ulec przebarwieniu i zniszczeniu. Z kolei artykuły ze stali nierdzewnej mogą reagować z innymi metalami, dlatego tutaj najlepiej będzie stosować się do zaleceń producenta i każdy przypadek traktować indywidualnie.

Jakie naczynia do zmywarki? Praktyczne wnioski i spostrzeżenia

Podsumowując, prawidłowe korzystanie ze zmywarki wymaga nie tylko wiedzy o tym, jakie naczynia można w niej myć, ale także zrozumienia zasad działania tego sprzętu. Dobrym nawykiem jest sprawdzanie oznaczeń producenta przed zakupem nowego wyposażenia. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dane naczynie nadaje się do wstawienia do zmywarki, lepiej postawić na bezpieczniejszą opcję i umyć je ręcznie. Najprościej będzie zapamiętać, które tworzywa współpracują z tym urządzeniem, a które nie. Do tej pierwszej kategorii zaliczyć można zwłaszcza szkło, porcelanę i ceramikę. Do drugiej zaś: drewno, aluminium, kryształ, naczynia ze złotymi zdobieniami oraz srebrne sztućce. W szerokim asortymencie nakrywamy.pl znajdzie się niejeden serwis obiadowy do zmywarki, który będzie służył swojemu właścicielowi przez długie lata. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i wybrania czegoś dla siebie.