4 warzywa, których nie należy przechowywać w lodówce

11 / 10 / 2018

Bardzo często, chcąc zachować świeżość produktów, chowamy je do lodówki. Tymczasem wiele artykułów żywnościowych traci swoje cenne właściwości pod wpływem niskiej temperatury. Co więcej, nieprawidłowo przechowywane warzywa i owoce szybciej się psują, robią się niesmaczne i mało aromatyczne. Poznaj listę 4 popularnych produktów, których nie należy przechowywać w lodówce. 

Według badań zleconych przez Federację Polskich Banków Żywności, przeciętny Polak wyrzuca ok. 52 kg żywności rocznie! Powodów marnowania jedzenia jest kilka: kupujemy za dużo, nie wiemy, jak wykorzystać zgromadzone zapasy, ale też źle przechowujemy artykuły spożywcze. Jakich warzyw nie trzymać w lodówce? 

Czosnek 

Czosnek to warzywo o wyjątkowo intensywnym smaku i aromacie. W związku z tym, że czosnek zawiera dużą ilość witaminy C, potasu, żelaza, magnezu i fosforu, uważany jest za naturalny antybiotyk i doskonały preparat wzmacniający podczas przeziębienia i grypy. Aby zachować wszystkie dobroczynne właściwości czosnku, a przede wszystkim jego niepowtarzalny smak, najlepiej przechowywać go w papierowej torebce lub zacienionym miejscu. Wygodnym rozwiązaniem jest niewielki, zamykany pojemnik z tworzywa, do którego możesz schować aromatyczne warzywo.

Pomidory

Pewnie nie raz zdarzyło ci się kupić pomidora, ukroić kilka plasterków, a następnie schować warzywo do lodówki. Na drugi dzień pomidor stawał się miękki, pozbawiony smaku i zapachu. Pomidory należy trzymać na półmisku, drewnianej tacy lub w drucianym koszu. Możesz postawić tego rodzaju naczynie na blacie i przechować w nim różne warzywa i owoce, które nie lubią niskiej temperatury m.in. jabłka, paprykę, czy ogórki. 

Ziemniaki 

Co prawda najlepsze warunki do przechowywania ziemniaków to ciemne, chłodne miejsca, jednak nie powinna to być lodówka. Zbyt niska temperatura sprawi, że skrobia zawarta w ziemniakach zacznie się przekształcać w cukier, a warzywo straci swój naturalny smak. Jeżeli nie masz spiżarni, w której ziemniaki najdłużej zachowują świeżość, skorzystaj z drewnianej skrzynki, papierowej torby lub blaszanego pojemnika. Pamiętaj, aby zapakowane ziemniaki położyć na podłodze lub w szafce (w tych miejscach jest zazwyczaj chłodniej) oraz ograniczyć do nich dostęp wilgoci. 

Cebula 

Jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać cebulę, odpowiedź jest prosta. Kieruj się podobną zasadą jak w przypadku ziemniaków i czosnku. Cebula, zwłaszcza ta przekrojona, będzie wydzielała intensywny aromat, który może przenikać do innych artykułów znajdujących się w lodówce. Cebulę najlepiej schować do specjalnego pojemnika, a gdy już obierzesz i przekroisz warzywo, postaraj się zjeść je jak najszybciej i nie zostawiać na blacie.
 

To tylko kilka produktów, których nie powinno się trzymać w lodówce. Oprócz wymienionych warzyw, niskiej temperatury nie potrzebują m.in. cytrusy, chleb, miód, jabłka oraz awokado. Zdarza się, że chowamy artykuły spożywcze do lodówki po prostu z wygody. Łatwiej jest wypakować wszystkie artykuły bezpośrednio do lodówki, niż szukać miejsca dla poszczególnych produktów. Warto jednak zadbać o to, aby w kuchni pojawiło się kilka dodatkowych pojemników, aby warzywa pozostawały smaczne, aromatyczne i świeże przez długi czas.