Jak prawidłowo nakryć stół?

18 / 07 / 2018

Łyżka po lewej stronie czy po prawej? Nóż ostrą częścią zwrócony do talerza, a może w przeciwnym kierunku? W którym miejscu powinna znajdować się serwetka? Chociaż nakrycie do stołu wydaje się banalną czynnością, w praktyce sprawia nam mnóstwo problemów. Postaramy się rozwiązać przynajmniej część z nich. 

Zanim zaczniemy układać nakrycia, powinniśmy uwzględnić, na jaką okazję przygotowujemy stół. Nieco inaczej należy rozłożyć naczynia i sztućce na niedzielny obiad niż chociażby na komunijne przyjęcie. Kolejną ważną rzeczą jest ilość i rodzaj potraw, jakie mamy zamiar zaserwować naszym gościom. 

Nakrycie stołu do obiadu

Bez względu na to, czy jemy obiad wyłącznie z najbliższymi, czy przy posiłku będą nam towarzyszyć przyjaciele lub rodzina, warto zadbać o odpowiednią dekorację stołu. Nawet tradycyjny rosół i kotlet schabowy będą wówczas smakowały znacznie lepiej. Pamiętajmy, że w głównej mierze „jemy oczami”, co sprawia, że ładnie nakryty stół jest tak samo ważny, jak smak podawanych potraw. 

W związku z tym, że większość z nas nie ma czasu, aby każdego dnia jeść obiad przy stole wraz z innymi domownikami, zazwyczaj nakrywamy do stołu dopiero w niedzielę. Wówczas przyrządzamy też „kompletny” obiad składający się z zupy, drugiego dania oraz deseru. Jeśli mamy zamiar podać ten klasyczny zestaw, powinniśmy przygotować nakrycia składające się z dziesięciu elementów, tj. noża, widelca, łyżki do zupy, widelczyka i łyżeczki deserowej, dwóch kieliszków – do wody i wina oraz talerzy: głębszego do zupy, płaskiego i większego do drugiego dania oraz małego talerzyka do deseru. 

Jak ułożyć naczynia oraz sztućce? 

Przygotowanie nakrycia rozpoczynamy od ustawienia talerzy. Najpierw kładziemy na stole duży talerz obiadowy, na nim głębszy talerz do zupy, a po lewej stronie, nieco wyżej, talerzyk deserowy. 

Następnie układamy sztućce. Po prawej stronie talerza powinny się znaleźć: nóż (skierowany ostrzem do talerza) oraz łyżka. Po lewej stronie – widelec. Większy talerz i sztućce mają tworzyć jedną linię. Nad talerzem układamy poziomo sztućce deserowe. Bezpośrednio nad talerzem powinien się znaleźć widelczyk zwrócony zębami w prawo, a nad nim łyżeczka ułożona szerszą częścią w lewą stronę. 

Na koniec rozkładamy kieliszki. Nieco powyżej talerza z prawej strony stawiamy większy kieliszek do wody (można go zastąpić szklanką z cienkiego szkła), a obok niego kieliszek do wina (w zależności od tego, jakie wino chcemy podać, powinien to być kieliszek do wina białego lub czerwonego). W klasycznym nakryciu nie może zabraknąć serwetki. Układamy ją z lewej strony, za sztućcami, złożoną w trójkąt, wierzchołkiem zwróconą w lewą stronę.   

Nakrycie stołu na przyjęcie 

Kiedy chcemy przygotować stół na przyjęcie, kierujemy się tymi samymi zasadami, co w przypadku nakrycia stołu do obiadu. Z racji tego, że na większych uroczystościach serwuje się więcej potraw, musimy przygotować więcej talerzy oraz sztućców. Kolejność układania sztućców jest następująca. Najbardziej na zewnątrz są ułożone te sztućce, z których goście będą korzystali na początku. Jeśli chcemy, aby stół nabrał odświętnego charakteru, nie zapominajmy również o białym obrusie, płóciennych serwetkach oraz eleganckiej, porcelanowej zastawie.