Nakrycie stołu w stylu rustykalnym

16 / 08 / 2018

Wnętrza w stylu rustykalnym przywodzą na myśl dom babci, w którym zawsze unosi się zapach świeżo upieczonego ciasta i herbaty. Nic więc dziwnego, że coraz częściej rezygnujemy z chłodnych, minimalistycznych aranżacji skandynawskich na rzecz mebli z duszą i historią. Nieodłącznym elementem wystroju każdej rustykalnej kuchni lub salonu jest stół. Jak go nakryć, aby poczuć klimat wiejskiego życia również podczas posiłków?  

Styl rustykalny to przede wszystkim naturalne tkaniny, ciepłe barwy i starannie dobrane dodatki. Nie inaczej jest w przypadku nakrycia stołu. Liczy się nie tylko wygląd samego mebla, lecz także obrusu, naczyń oraz sztućców.  

Stół i krzesła w stylu rustykalnym 

Meble w stylu rustykalnym są dość proste w formie, pozbawione nadmiernej ilości zdobień, czy ornamentów. O ich wyjątkowości decydują detale – metalowe uchwyty szafek lub toczone nogi krzeseł. Ważne, aby stół został wykonany z drewna – buku, dębu bądź sosny. Bardzo często meble są delikatnie przecierane lub pokryte warstwą białego, matowego lakieru. Krzesła nie muszą stanowić kompletu ze stołem, jednak całość powinna tworzyć spójną kompozycję.   

Jak nakryć stół w stylu rustykalnym?  

Każde nakrycie stołu najlepiej zacząć od wyboru kolorystyki. W przypadku nakrycia w stylu rustykalnym najlepiej postawić na tzw. kolory ziemi – beże, oliwkową zieleń, brązy i zgaszone żółcie. Nie należy przesadzać z ilością barw. Aby uzyskać najlepszy efekt, warto zdecydować się na jeden kolor bazowy, a drugą barwę wykorzystać jako klucz w doborze dekoracji. 

Obrus. Rustykalny charakter stołu podkreślisz za pomocą obrusa wykonanego z naturalnej tkaniny – bawełny lub lnu. Jeśli w szafie babci znajdziesz ręcznie wyszywane serwetki lub koronkowy obrus, możesz je śmiało wykorzystać do przygotowania nakrycia. 

Naczynia. Styl rustykalny to przede wszystkim powrót do natury. Naczynia powinny przypominać talerze, miski i filiżanki, jakie dawniej spotykało się na wsiach. Biała porcelana w drobny, kwiatowy wzór, zestaw kawowy ozdobiony subtelnymi tłuczeniami z motywem gałązki, czy waza ze złoceniami to tylko niektóre propozycje. 


 
Sztućce. Obowiązkowym elementem nakrycia w stylu rustykalnym są sztućce. To dzięki nim sprawisz, że domownicy i goście poczują sielską atmosferę. Zamiast tradycyjnych, srebrnych sztućców możesz wybrać te w kolorze oksydowanego złota lub miedzi.  

Rustykalne dekoracje stołu 

Gdy już przygotujesz obrus, naczynia i sztućce, przyszedł czas na wybór dekoracji. Nie muszą to być ani drogie, ani wymyślne ozdoby. Wystarczą polne kwiaty w szklanym wazonie, kosz jabłek i orzechów lub niewielki świecznik.