4 sposoby parzenia kawy

01 / 08 / 2018

Czy można przygotować w domu kawę tak dobrą, jak podaje się w kawiarni? Oczywiście, że tak. Mało tego, ten pyszny, aromatyczny napój przyrządzimy samodzielnie na kilka sposobów – nie tylko w drogim ekspresie, lecz także w specjalnym tygielku. Poznaj 4 najpopularniejsze metody parzenia kawy. 

Być może nic nie zastąpi kawy zrobionej przez profesjonalnego baristę, jednak każdy z nas może przygotować kawę, która będzie smakować równie dobrze. Skończyły się czasy, kiedy do wyboru mieliśmy jedynie rozpuszczalną „neskę” lub gęstą jak smoła kawę zalewaną wrzątkiem. Obecnie świadomość dotycząca kawy rośnie, a przyrządzenie wysokiej jakości napoju nie stanowi najmniejszego problemu. 
 

Jak zrobić dobrą kawę w domu? 

Aby przygotować dobrą kawę w domu, musimy w pierwszej kolejności zadbać o dobrą… kawę. Brzmi banalnie? Być może, jednak to z pewnością najważniejsza zasada, jeśli marzymy o pobudzającym espresso lub delikatnym latte. Kawę w ziarnach całkiem niezłej jakości znajdziemy nawet w supermarketach, lecz jeśli chcemy poczuć wyjątkowy smak i aromat kawy, najlepiej udać się do palarni, w której sprzedawcy doradzą nam zarówno rodzaj kawy, jak i właściwy sposób jej parzenia. 

Sposoby parzenia kawy 

Kawa z kawiarki krok po kroku

Najprostszym i najtańszym sprzętem do przyrządzenia dobrej kawy w domu jest kawiarka (nazywana także kafetierą). To mały dzbanuszek, wykonany ze stali nierdzewnej, składający się z trzech elementów – niewielkiej podstawki, „właściwego” dzbanuszka oraz sitka. Przyrządzenie kawy w kawiarce jest bardzo szybkie i proste. Do części dolnej kafetiery nalewamy zimną wodę, a następnie nakładamy sitko. Do sitka wsypujemy zmieloną kawę (ok. 2 do 4 łyżeczek w zależności od tego, jak duża jest nasza kawiarka). Na koniec wystarczy już tylko przykręcić dzbanek i postawić złożoną kafetierę na kuchence. Po kilku minutach możemy cieszyć się wyśmienitą, czarną kawą, z której bez problemu przyrządzimy cappuccino, frappe lub inny mleczny napój. 

Ekspres przelewowy 

Działanie ekspresu przelewowego jest niemal takie samo jak kawiarki, jednak ekspres pozwala na przygotowanie większej ilości kawy. Tak zwana przelewówka składa się z dzbanka, części grzewczej oraz lejka. Aby zrobić kawę, musimy do lejka włożyć papierowy filtr, nasypać do niego kawę i zamknąć tę część urządzenia. Następnie należy nalać do odpowiedniego zbiornika wodę i włączyć odpowiedni przycisk. Kawa powinna być gotowa po paru minutach.

Ekspres ciśnieniowy 

Ekspres ciśnieniowy to z pewnością najdroższe urządzenie do parzenia dobrej kawy w domu, ale też takie, które daje najwięcej możliwości. W zależności od upodobań, w tym ekspresie przygotujemy kawę słabą lub mocną, małą albo dużą, czarną bądź białą. Kolejną zaletą ekspresów ciśnieniowych jest prostota ich obsługi. Jeżeli co jakiś czas będziemy napełniać jeden ze zbiorników wodą a drugi kawą, do przyrządzenia ulubionego napoju wystarczy uruchomienie jednego przycisku. 

Kawa po turecku  

Technika parzenia kawy po turecku wcale nie oznacza, że zalewamy zmielone ziarna wrzątkiem. Kawa przyrządzana na sposób turecki jest mocna, słodka i pachnąca korzennymi przyprawami. Aby zaparzyć kawę po turecku, musimy mieć specjalny, miedziany tygielek. Nasypujemy do niego 1 łyżeczkę drobno zmielonych ziaren kawy, cukier, kardamon lub cynamon oraz dolewamy ok. 1 filiżanki zimnej wody. Tak przygotowaną mieszaninę stawiamy na małym ogniu i trzykrotnie zaparzamy do momentu, aż na wierzchu pojawi się piana. Napoju nie należy gotować ani mieszać.  

To z pewnością nie wszystkie sposoby na przygotowanie dobrej kawy w domu. Warto jednak eksperymentować, aby przekonać się, ile tajemnic skrywa w sobie sztuka parzenia tego wyjątkowego napoju.