Jak dobrać kieliszek do alkoholu?

18 / 05 / 2018

Umiejętność podawania alkoholu to sztuka, którą warto opanować z kilku powodów. Po pierwsze, jest to dowód naszej klasy i znajomości zasad savoir-vivre. Po drugie, podając alkohol w odpowiednich naczyniach, możemy w pełni docenić smak trunku. Po trzecie, dzięki zdobytej wiedzy na temat podawania alkoholu, będziemy zawsze czuć się swobodnie bez względu na okoliczności.

Czerwone wino w kieliszku szerokim i dość dużym, białe wino w wąskim i smukłym, natomiast koniak w pękatym i niskim – te podstawowe zasady podawania alkoholu zna chyba każdy. Dlaczego jednak tak ważne jest, aby odpowiednio dobrać naczynie do danego trunku? 

Kieliszki do wina białego i czerwonego – różnice 

Wino to obok piwa ulubiony trunek Polaków. Szacuje się, że wypijamy ok. 80 mln butelek wina rocznie! Skoro tak chętnie sięgamy po wino, warto wiedzieć, jak podawać ten szlachetny alkohol. Zacznijmy od koloru wina. Czerwone trunki mają bogatszy i głębszy smak niż te w kolorze białym. Z tego powodu wina czerwone należy podawać w dużych kieliszkach o szerokiej czaszy. Dobre napowietrzenie trunku uwolni jego cały aromat, a co za tym idzie pełnię smaku.

Ze względu na całkowicie inny bukiet, wina białe smakują najlepiej, gdy podajemy je w kieliszkach dość wysokich w kształcie tulipana. Pękate u dołu, lekko zwężające się ku górze naczynia wykonane z cienkiego szkła pozwalają poczuć subtelny i łagodny smak białego wina. 

Jakie kieliszki do wina musującego i szampana? 

Jeszcze innego traktowania wymagają wina musujące oraz szampan. Co ciekawe, trunki z bąbelkami cieszą się wśród Polaków największą popularnością. Co siódma wypijana przez nas butelka, to właśnie wino musujące. Jak więc należy podawać ten lekki i orzeźwiający alkohol? Szampan podobnie jak wino musujące uwolni wszystkie swoje właściwości w cienkim, smukłym kieliszku na dość wysokiej nóżce. Wąska czasza naczynia spowoduje, że bąbelki, za które tak kochamy wina musujące, utrzymają się jak najdłużej. Ponadto kieliszki do szampana powinny mieć wąskie dno, aby bąbelki płynęły równomiernie, a wino musowało aż do ostatniej kropli. 

Jak podawać wódkę? 

Chociaż wódka uchodzi za alkohol mało elegancki, odpowiednio podana może się pojawić nawet na wykwintnej kolacji. Wódkę najchętniej pijemy na weselach oraz rodzinnych uroczystościach. W związku z tym, że wódka to alkohol mocny, nalewa się go do niewielkich kieliszków z białego, przeźroczystego szkła. Najbardziej popularne są naczynia o pojemności 0,25 ml. Sam alkohol powinien być bardzo dobrze schłodzony, dlatego przed podaniem należy go włożyć na kilka godzin do lodówki. Jeśli zależy nam, aby utrzymać niską temperaturę wódki, możemy zmrozić także kieliszki.

Nieco inne zasady obowiązują w przypadku wódek smakowych. Co prawda podaje się je także w niskich kieliszkach, jednak alkohol powinien mieć temperaturę pokojową, a naczynie wypełnia się trunkiem do ok. ⅔ objętości.

Z racji tego, że wiele osób lubi popijać wódkę napojem, obok kieliszków możemy postawić szklanki. Warto je dopasować do reszty nakrycia lub wybrać klasyczne rozwiązanie, tj. niskie naczynia pozbawione ozdób, wykonane z bezbarwnego szkła.

Pamiętajmy, że nawet najlepszy alkohol podany w niewłaściwy sposób straci swój ekskluzywny charakter. Jednocześnie nawet wysokopółkowe wino nalane do pięknych kieliszków będzie smakowało w całkowicie inny sposób.