Jak hodować zioła i kiełki?

03 / 06 / 2019

W zbilansowanej, pełnowartościowej diecie nie powinno zabraknąć świeżych ziół oraz kiełków. Dzięki nim potrawy nabiorą wyrazistego smaku i aromatu, będą zdrowsze i bardziej sycące. Zarówno kiełki, jak i zioła możemy wyhodować samodzielnie w domu. Nie musimy w tym celu posiadać ogródka, ponieważ wystarczy nam jedynie parapet i kilka niezbędnych akcesoriów. 

Wiosna i lato to najlepszy czas, aby hodować zioła i kiełki. Do ich uprawy potrzebna jest bowiem duża ilość słońca. Zanim przystąpimy do pracy, musimy wybrać nasiona lub sadzonki ulubionych ziół i kiełków. Jednymi z najprostszych w uprawie są bazylia, mięta oraz kiełki z ziaren soczewicy, rzodkiewki i lucerny. 

Uprawa ziół krok po kroku

Zioła możemy posadzić w plastikowych pojemnikach, jednak jest to rozwiązanie jedynie tymczasowe. Gdy roślinki zaczną rosnąć, będą potrzebowały więcej miejsca, a co za tym idzie przesadzenia do większego naczynia. Najlepiej więc od razu hodować zioła w doniczce. Każda roślina powinna zostać posadzona w oddzielnej doniczce. Ułatwia to znacznie hodowlę ziół i pozwala kontrolować ilość słońca i wody w zależności od potrzeb danej sadzonki. Możemy wybrać doniczki ceramiczne lub wykonane z tworzywa, ważne jednak, aby miały na dnie otwory, przez które będzie odpływał nadmiar wody. 

Sadzenie ziół jest bardzo proste. Na dnie doniczki należy umieścić kilkucentymetrową warstwę żwiru lub keramzytu. W ten sposób utworzymy drenaż, aby roślinki nie gniły i nie pochłaniały zbyt dużej ilości wody. Następnie do ok. ⅓ wysokości doniczki wsypujemy ziemię uniwersalną. W kolejnym kroku rozsypujemy nasiona ziół i przykrywamy je cienką warstwą ziemi. Teraz jedyne, czego będą potrzebowały nasze zioła, to duża ilość słońca oraz wody. Najlepiej więc ustawić doniczki na parapecie lub balkonie. Zioła musimy podlewać delikatnie, gdy ziemia nieco przeschnie. Zazwyczaj wystarczy nawadniać rośliny raz dziennie. 

Aby ułatwić sobie pracę, możemy zamiast tradycyjnych doniczek wykorzystać specjalny pojemnik ceramiczny lub wazon przeznaczony do hodowli ziół. Naczynia tego typu posiadają otwór z boku, przez który szybko uzupełnimy poziom wody. Kamionkowe wazony wyróżnia oryginalny design, dlatego będą dodatkowo zdobić kuchnię. 

Jak hodować kiełki? 

Kiełki nazywane są często bombą witaminową. Rośliny te zawierają mnóstwo witamin i cennych składników odżywczych. Samodzielnie wyhodowane kiełki mają intensywny smak i zapach, dlatego sprawdzą się doskonale jako dodatek do zup, kanapek i sałatek. Kiełki najlepiej uprawiać w przeznaczonej do tego kiełkownicy, którą kupimy za ok. 30-40 zł. Kiełkownica to naczynie wykonane z tworzywa, składające się z dwóch części. W górnym pojemniku umieszczamy ziarna kiełków, natomiast w dolnym – wodę. Następnie musimy już tylko regularnie podlewać roślinki i po kilku dniach możemy cieszyć się ich smakiem.

Pomimo że w większości sklepów kupimy bez trudu świeże zioła i kiełki, te wyhodowane w domu mają dużo lepszy smak, a przede wszystkim, mamy pewność, że nie zawierają chemii