Jaka patelnia nadaje się do zmywarki?

18 / 03 / 2024

Smażone potrawy mają wielu zwolenników. Bardzo często pojawiają się na stole podczas obiadu, kolacji, a nawet śniadania. Omlety, jajecznica, soczyste mięsa, czy warzywa są pyszne, a do ich przyrządzenia wystarczy odrobina umiejętności i dobrej jakości patelnia. Większość osób nie przepada za zmywaniem, dlatego najrozsądniej będzie zaopatrzyć się w taką, którą można wstawiać do zmywarki bez ryzyka tego, że ulegnie uszkodzeniu. Jak wybrać odpowiednie naczynie, aby służyło przez długi czas, było praktyczne, a do tego właściwie się prezentowało?

Spis treści:

  1. Czy każda patelnia nadaje się do mycia w zmywarce?
  2. Czynniki decydujące o tym, jaka patelnia do zmywarki jest odpowiednia
  3. Istotna rola tworzywa
  4. Właściwe użytkowanie kluczem do sukcesu
  5. Patelnie idealnie dopasowane do zmywarek

Czy każda patelnia nadaje się do mycia w zmywarce?

Każdy, kto często używa patelni i nie lubi tracić cennych minut na żmudne usuwanie z niej zabrudzeń, z pewnością nie wyobraża sobie życia bez zmywarki. Niestety, niektórych modeli naczyń nie powinno wstawiać się do tego urządzenia, bo może to im zaszkodzić. Patelnie, które nie są odporne na działanie wysokich temperatur oraz silne detergenty nie mogą być myte w zmywarce. Podobnie jak te wyposażone w powłokę nieprzywierającą, które mogą stracić swoje właściwości pod wpływem kontaktu ze środkami chemicznymi i ciepłem. Wbrew pozorom nie trzeba być ekspertem, aby podczas wizyty w sklepie wybrać właściwe naczynie. Większość producentów umieszcza na swoich artykułach specjalne symbole, które w jasny sposób informują o tym, czy można myć je w zmywarce. Warto więc zwrócić na to uwagę przed dokonaniem zakupu.

Czynniki decydujące o tym, jaka patelnia do zmywarki jest odpowiednia

Które aspekty decydują o tym, jaka patelnia do zmywarki jest odpowiednia? Najważniejszy z nich to materiał, z którego ją wykonano. Najlepiej sprawdzą się tworzywa odporne na spore wahania temperatur. Należą do nich:

  • stal nierdzewna
  • szkło
  • aluminium
  • żeliwo.

Kształt i wielkość produktów również mają znaczenie. Patelnie o dużej średnicy mogą być trudne do mycia w zmywarkach o standardowych wymiarach. Te zbyt małe przysporzą Ci problemów związanych ze stabilnym ułożeniem ich we wnętrzu urządzenia. To z kolei może skutkować ocieraniem się o siebie naczyń, a co za tym idzie, przyczynić się do ich zniszczenia. Oprócz wymienionych wyżej czynników ważne jest, aby patelnia miała wygodny i odporny na temperaturę uchwyt. Zbyt krótki lub nieergonomiczny będzie utrudniać bezpieczne wyjmowanie elementów kuchennego wyposażenia ze zmywarki.

Istotna rola tworzywa

Skupmy się teraz na tworzywie. To od niego zależy to, jak duży komfort użytkowania zapewni swojemu właścicielowi naczynie i jak długo będzie mu służyło. Największą popularnością cieszą się patelnie ze stali nierdzewnej. W czym tkwi sekret ich sukcesu? Są solidne, odporne na korozję i wysoką temperaturę, a tłuszcz i resztki pożywienia nie przywierają do ich powierzchni. W rezultacie usunięcie z nich brudu nie sprawia najmniejszego problemu, a naczynia wyjmowane ze zmywarki są lśniące i czyste. Nieco surowy, elegancki wygląd sprawia, że wspaniale odnajdą się w nowoczesnych kuchniach i nie tylko. Interesującą alternatywą jest żeliwo. Do jego zalet należy przede wszystkim równomierne rozprowadzanie ciepła i trwałość. Takie patelnie można bez przeszkód wstawiać do zmywarki, należy jednak mieć na uwadze to, że są dość ciężkie. Osoby, które preferują lżejsze naczynia, powinny zainteresować się tymi zrobionymi z aluminium. Nie zalecamy sięgania po produkty z powłoką teflonową. Intensywne detergenty i wysoka temperatura sprawią, że teflon zacznie się łuszczyć i straci swoje właściwości. Znakomitym wyborem będą artykuły o antypoślizgowych uchwytach, które ułatwią przekładanie mokrych naczyń i pozwolą bezpiecznie umieścić je w kuchennej szafce.

Właściwe użytkowanie kluczem do sukcesu

Należy pamiętać o tym, że nawet najbardziej wytrzymała patelnia o idealnych kształtach powinna być odpowiednio użytkowana. Niewielkie zabrudzenia radzimy usuwać ręcznie, a wszelkie pozostałości jedzenia zawsze spłukiwać z naczynia, zanim znajdzie się ono w zmywarce. Patelnie powinny być w niej umieszczane uchwytem do góry, aby zapewnić im najlepsze czyszczenie i suszenie. Po zakończeniu cyklu mycia zaleca się pozostawienie patelni do całkowitego wyschnięcia, co pomoże zapobiec powstawaniu plam i smug. Kluczowe jest jednak przeczytanie instrukcji dołączonej do produktu. Producenci często podają szczegółowe wskazówki dotyczące dbania o patelnię, które pomagają utrzymać jej doskonały stan przez długi czas.

Patelnie idealnie dopasowane do zmywarek

Podsumujmy najważniejsze informacje. Patelnia, którą można bez obaw myć w zmywarce to ta, którą wyprodukowano z solidnego tworzywa, takiego jak stal nierdzewna, czy żeliwo. Nie ulegnie zarysowaniu i nie straci swojej funkcjonalności nawet mimo regularnego kontaktu z silnymi środkami czyszczącymi i gorącymi strumieniami wody. Znakomitą opcją będą modele wyposażone w rączkę pokrytą antypoślizgowym materiałem. Najlepiej zainwestować w naczynia o standardowych wymiarach i regularnych kształtach. Z szeroką ofertą tego rodzaju artykułów można zapoznać się w nakrywamy.pl. Zapraszamy na zakupy!