Jak prawidłowo dbać o porcelanę?

29 / 10 / 2014

Dobrze utrzymany serwis obiadowy może być wizytówką każdego domu. Nie jest to jednak sprawa tak prosta, jak mogłoby się wydawać. W artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać zastawę w nienagannym stanie przez całe lata.

Po pierwsze: instrukcja

Być może wyda Ci się to dziwne i niepotrzebne, ale uwierz, jeśli producent serwisu obiadowegodołączył do zestawu poradnik pielęgnacji, to należy z niego skorzystać, a nie od razu odkładać na półkę. Nie chodzi w tym bowiem o to, że nie umiesz utrzymać porządku, ale być może specyfika porcelany sprawia, że normalne zabiegi pielęgnacyjne są niewystarczające lub potencjalnie szkodliwe. Do tego rodzaju instrukcji należy więc podchodzić z odrobiną krytycyzmu, ale i zrozumienia. Pamiętaj, że od tego, jak zadbasz o swój serwis obiadowy na 12 osób, zależy, czy po pięciu latach nie zmieni się on w serwis obiadowy na 6 osób.

Uwaga na zmywarki

Zmywarki, niezależnie od Twojej oceny tego kuchennego wynalazku, są coraz powszechniejsze. Ten trend starają się uwzględnić producenci porcelany, natomiast weź pod uwagę, że zarówno sam materiał, jak i niektóre techniki zdobienia mogą wykluczać możliwość mycia w zmywarce. Najbardziej ogólna, asekuracyjna zasada głosi, że jeśli producent nie powiedział nigdzie wprost, że serwis obiadowy nadaje się do zmywania w zmywarce, to należy założyć, że jednak nie należy go w ten sposób czyścić. Wart zawsze dowiedzieć się jeszcze w sklepie, ale pierwszym źródłem informacji powinny być materiały producenta.
Od razu jednak ostrzegamy, że większość kompletów obiadowych zdobionych złotą farbą, nie będzie dobrze znosiła mycia w zmywarkach. Są od tej reguły wyjątki, jednak nawet w tych kompletach, które można myć w zmywarce, takie postępowanie może po pewnym czasie uszkodzić malowanie.

Po trzecie – uwaga na uszkodzenia

Porcelana jest materiałem wyjątkowo delikatnym, dlatego nie jest niczym nadzwyczajnym, że w ferworze kuchennych obowiązków talerz pęknie filiżanka się wyszczerbi, a ucho cukiernicy pęknie. Takiego elementu nie używa się ze względów praktycznych i estetycznych, a warto dodać, że nawet najmniejsze rysy i pęknięcia po pewnym czasie ciemnieją od mikroskopijnych drobinek brudu, których nie da się usunąć nawet w czasie drobiazgowego i dokładnego mycia ręcznego.

Przed użyciem

To, co ważne, to zadbanie o porcelanę nie tylko przed schowaniem do szafki, ale również przed podaniem na stół. Misterne dekoracje, idealnie gładka powierzchnia szkliwa i jasne kolory sprzyjają powstawaniu widocznych zacieków lub zabrudzeń, dlatego nie jest złym pomysłem umycie porcelany przed podaniem na stół, a jeśli używana jest często, przynajmniej przetarcie czystą ściereczką z ewentualnych drobinek kurzu.
Pamiętaj, że nawet najmniejsze zabrudzenia mogą być dobrze widoczne, jeśli spojrzy się na talerz pod innym kątem. O gorsza, nawet one mogą bardzo źle wpłynąć na opinię o Tobie jako pani domu.
Przed podaniem zastawy na stół, należy również sprawdzić, czy w czasie przechowywania nie powstały nowe szczery lub pęknięcia. To się zdarza, szczególnie w przypadku bardziej leciwych kompletów i czasem przez zapomnienie któryś z gości dostanie pęknięty talerz, co poza zgrzytem estetycznym może spowodować także poważniejsze problemy, jeśli taki element zastawy nagle by się rozpadł, co pod wpływem ciepłych dań jest przecież niewykluczone. Dbaj więc o swoją porcelanę, aby przez długie lata wyglądała ona olśniewająco, żebyś nie musiała głowić się po raz wtóry na wyborem kolejnego serwisu kawowo obiadowego. Porcelana może starzeć się bardzo długo i nie tracić przy tym swojego uroku, ale warunkiem jest prawidłowa dbałość o jej stan.