Jakie blachy do piekarnika elektrycznego?

14 / 07 / 2022

Pyszne słodkie wypieki oraz soczyste i pełne smaku potrawy obiadowe – kto z nas nie uwielbia domowych posiłków przygotowanych za pomocą piekarnika elektrycznego. Aby jednak móc wydobyć głębię smaku i cieszyć się prostym gotowaniem za pomocą wspomnianego urządzenia AGD trzeba korzystać z odpowiedniej blachy do pieczenia. Obecnie na rynku jest dostępna ogromna liczba takich narzędzi do gotowania różniących się od siebie wieloma parametrami. Szeroki wybór potrafi czasami skutecznie utrudnić podjęcie końcowej decyzji. Dlatego przygotowaliśmy szeroki poradnik na temat tego, jakie blachy będą świetnie współgrały z piekarnikiem elektrycznym oraz sprawią, że każda potrawa i wypiek będą przepyszne!

Spis treści:

  1. Jakie zastosowanie mają blachy do pieczenia?
  2. Klasyczne blachy aluminiowe i stalowe
  3. Dla tych, lubiących nowoczesne rozwiązania
  4. Prawdziwy hit, czyli blachy silikonowe
  5. Ciekawa alternatywa wobec tradycyjnej blachy do pieczenia
  6. Pieczenie w piekarniku elektrycznym bez blachy
  7. Podsumowanie

Jakie zastosowanie mają blachy do pieczenia?

Każdy, kto miał styczność z urządzeniem, jakim jest piekarnik elektryczny, doskonale wie, że blacha jest podstawowym narzędziem umożliwiającym nie tylko przyrządzanie posiłków, lecz także tworzącym poziom do pieczenia, na którym można postawić osobne naczynie. W praktyce każda blacha jest wsuwana, a jej prosta konstrukcja sprawia, że jest niezwykle uniwersalna. Na tych płaskich można bezpośrednio piec na przykład pizzę, małe ciasteczka, domowe frytki czy bataty. Blachy o ponadprzeciętnej głębokości służą do pieczenia soczystych i pysznych mięs. Standardowe modele, dzięki swojej powierzchni umożliwiają podstawienie mniejszych form i naczyń, co ma miejsce podczas pieczenia chleba i potraw wymagających wielogodzinnej obróbki termicznej.  

>Poznaliśmy już ogólne zastosowanie blachy do pieczenia. Czas na poznanie wszystkich rodzajów blach dostępnym na polskim rynku, przystosowanych do pieczenia w piekarniku elektrycznym. W naszej publikacji omawiamy je według materiałów, z których zostały wykonane. Sposób omawiania nie jest przypadkowy, ponieważ każdy materiał determinuje odmienne parametry, kształtujące komfort i możliwości przygotowania potraw w piekarniku elektrycznym.

Klasyczne blachy aluminiowe i stalowe

W polskich kuchniach najczęściej są stosowane blachy aluminiowe i stalowe. Głównymi argumentami przemawiającymi za wykorzystywaniem takiego sprzętu jest wygoda, niska cena (na tle innych propozycji), a także możliwość dobrania różnorodnych rozmiarów, co ma duże znaczenie, biorąc pod uwagę różne rozmiary piekarników oferowanych przez producentów. Tradycyjne blachy stalowe są świetną propozycją dla osób, lubiących piec ciasta o dużej powierzchni i masie.

Na uwagę zasługuje również blacha aluminiowa. Dzięki jej uniwersalności wszelkie ciasta, wypieki i potrawy wytrawne zostaną upieczone w mgnieniu oka. Wszystko za sprawą kluczowego parametru, jaką jest bardzo dobra przepuszczalność ciepła.

Niestety tradycyjne rozwiązania nie są wolne bez wad, co też zmusiło producentów urządzeń kuchennych do szukania nowych rozwiązań, usprawniających pieczenie. Zarówno blachy stalowe, jak i aluminiowe wymagają natłuszczenia lub nakładania dedykowanego papieru do pieczenia na ich powierzchnię, aby wypieki nie przywierały bezpośrednio do blachy. Warto także dodać, że blachy wykonane z takich materiałów nie są odporne na zarysowania, dość szybko widać na nich ślady używania, a czyszczenie blach nie należy do najłatwiejszych czynności realizowanych w kuchni.

Dla tych, lubiących nowoczesne rozwiązania

Pewne wady związane ze stosowaniem blach stalowych i aluminiowych były dobrze znane producentom takich wyrobów. Dlatego od kilku lat firmy produkujące blachy kuchenne zaczęły w procesie technologicznym wprowadzać nowatorskie rozwiązania, mające na celu zwiększenie komfortu pieczenia za pomocą piekarnika elektrycznego. Obecnie niektóre blachy ze stali i aluminium posiadają ochronną warstwę non-stick, które oparte są nie nieprzywierających powłokach z xylanu i teflonu. Korzystając z blach wyposażonych w powyższe połówki, można swobodnie wyjmować je z piekarnika, a także nie trzeba pamiętać o wcześniejszym natłuszczaniu zewnętrznej powierzchni.

Prawdziwy hit, czyli blachy silikonowe

Biorąc pod uwagę powyższe propozycje przedstawione w niniejszym artykule, można z pewnością stwierdzić, że blachy silikonowe mają najwięcej zalet. Stosując narzędzie tego typu, wszelkie prace kuchenne oparte na piekarniku elektrycznym będą niezwykle łatwe i szybkie. Samo mycie blachy zajmuje kilka chwil. Do ich zakupu przekonuje również bezzapachowość i elastyczność. Na wyróżnienie zasługuje zwłaszcza ostatnia cecha, pozwalająca zwijać wygodnie blachę w rulonik wraz z potrawą i wsadzić ją na przykład do lodówki. Nie da się ukryć, że takie rozwiązania nie są możliwe w przypadku stosowania blachy aluminiowej czy stalowej. Blacha silikonowa to świetna propozycja dla osób, które są zatem miłośnikami efektywnego i przebojowego pieczenia. Piekąc przy pomocy takiej blachy, nie trzeba się martwić kwestią przywierania składników i bezpieczeństwa podczas pichcenia. Silikonowa blacha nagrzewa się w kilka minut i również w podobnym tempie stygnie.

Ciekawa alternatywa wobec tradycyjnej blachy do pieczenia

Polacy uwielbiają piec wypieki zarówno według polskich receptur, jak i tych zagranicznych. Efektem stosowania przepisów z drugiej grupy są serwowane na stołach pyszne tarty i suflety. Te dwa rodzaje wypieków wymagają użycia nie tylko dobrego piekarnika elektrycznego, lecz także specjalnej blachy, wykonanej z ceramiki. Co prawda, jest ona droższa od pozostałych naszych propozycji i wydłuża czas pieczenia. Jednak do jej zakupu przekonuje elegancki wygląd, a także to, że jest ona właściwie niezniszczalna i nierdzewna. Wszelkie blachy i foremki z ceramiki świetnie prezentują się na stołach, tak więc można gorącą blachę podać bezpośrednio na stół.

Pieczenie w piekarniku elektrycznym bez blachy

Okazuje się, że korzystanie z blachy podczas korzystania z piekarnika elektrycznego wcale nie jest przesądzone. Od kilku lat z powodzeniem blachy są zastępowane przez szkło żaroodporne. Naczynie tego typu świetnie sprawdza się w przypadku pieczenia mięs, wszelkich zapiekanek makaronowych i warzywnych, wilgotnych ciast i wypieków kruchych. Możliwość zastąpienia blachy takim naczyniem jest determinowana przede wszystkim jego właściwościami. Żaroodporne szkło charakteryzuje się funkcjonalnością (można przechowywać jedzenie w lodówce), wysoką przepuszczalnością ciepła, możliwością rozprowadzania tłuszczu w prosty sposób, a także łatwym czyszczeniem.

Producenci żaroodpornych naczyń oferuje wiele rozmiarów i kształtów, przez co każdy miłośników pieczenia może dobrać naczynie do swoich kulinarnych potrzeb.

Podsumowanie

Po przeczytaniu naszego poradnika z pewnością wybór blachy do piekarnika elektrycznego będzie dużo prostszy. Warto pamiętać, że wszelkie blachy do pieczenia w piekarniku na prąd powinny być czarne. Dlaczego? Blachy o wspominanej barwie przewodzą lepiej ciepło wygenerowane przez urządzenie AGD, a tym samym skracają czas pieczenia oraz sprawiają, że wypieki odpowiednio wyrosną. Stosowanie zatem czarnych blach jest zatem konieczne, jeśli chcemy być, że nasza praca kulinarna uda się i w efekcie będziemy mogli podzielić się z naszymi bliskimi pysznymi potrawami i wypiekami.