Co można upiec w keksówce?

14 / 07 / 2022

Pieczenie to jedna z najbardziej satysfakcjonujących czynności w kuchni. Sam proces powstawania wypieku może już skutecznie pochłonąć, a efekt finalny wręcz zachwyca. Jednak większość wyrobów potrzebuje konkretnej formy, która pozwoli nam osiągnąć pożądany kształt. Dzisiaj weźmiemy na tapet tradycyjną keksówkę jako nieodzownego pomocnika od wielu pokoleń.

Spis treści:

  1. Co to jest keksówka?
  2. Wyśmienity keks to oczywiście klasyka gatunku
  3. Domowy chleb wypełni cudownym zapachem Twój cały dom
  4. Babka piaskowa z kakao stanowi gratkę dla łasuchów
  5. Przygotuj całkowicie sam aromatyczny, domowy pasztet
  6. Nie zapominajmy o chlebku bananowym

Co to jest keksówka?

Tak jak już wspomnieliśmy, keksówka stanowi formę do pieczenia. Główne różnice, które zauważymy to te dotyczące wymiarów. Zazwyczaj produkt jest wąski i podłużny - przybiera kształt prostokąta. Natomiast jego długość czy szerokość zależy od danej firmy, ale też zwyczajnie Twoich potrzeb. My zachęcamy zawsze, aby nabyć kilka rodzajów keksówek, ponieważ ich obecność staje się obowiązkowym elementem pieczenia. Z pewnością pamiętacie, jak dużo wypieków nasze babcie bądź mamy mogły przygotować w tej jednej, niepozornej formie. Samo porcjowanie również generuje wygodę. Łatwo podzielimy chociażby ciasto na równe plasterki, co będzie wyglądać doskonale na stole podczas niedzielnego obiadu lub większej uroczystości. Liczy się tu przede wszystkim materiał wykonania. Zazwyczaj bierzemy pod uwagę stal węglową, aluminium oraz silikon. Porządna foremka powinna także posiadać nieprzywierającą powłokę. Odporność na wysokie temperatury, zarysowania, ścieranie to też bazowa kwestia. No i oczywiście bez problemu dopasujesz kolorystykę przedmiotu do swojej kuchni - uwzględnij więc swoje konkretne preferencje.

Wyśmienity keks to oczywiście klasyka gatunku

Wilgotny, maślany i pełen pysznych bakalii - taki powinien być nasz keks. Najczęściej kojarzony jest ze świętami, ale stanowczo zachęcamy, by nie ograniczać się tylko do określonych okazji. Niezbędne będą tutaj 2 szklanki mąki pszennej, do tego 3/4 szklanki cukru pudru, jedna kostka masła, 6 jajek, 2 łyżki śmietany 18%, 2 łyżeczki proszku do pieczenia oraz jedno opakowanie bakalii. Co najważniejsze, koniecznie wyjmij wcześniej masło, śmietanę i jajka z lodówki, żeby osiągnęły temperaturę pokojową. Najpierw przesiewamy mąkę pszenną z proszkiem do pieczenia. Dalej wsypujemy wszystkie bakalie - mieszamy. Sięgnij po drugą miskę, umieszczając tam jednocześnie cukier puder. Dodaj masło i ubijaj na gładki puch. Potem jajka - ponownie miksujemy. Do powstałego kremu wsyp mąkę z bakaliami, dodaj śmietanę, jak również użyj szpatułki do wymieszania całości. Keksówkę obsmarowujemy od środka resztkami masła, posypujemy ją bułką tartą, przekładamy ciasto. Nastawiamy piekarnik na 170 stopni, pieczenie góra/dół i czekamy koło 50 minut. Po przestudzeniu polewamy domowym lukrem - gotowe!

Domowy chleb wypełni cudownym zapachem Twój cały dom

Skoro dzisiaj stawiamy na tradycję, to i tutaj postawimy na prostotę względem przepisu. Chrupiąca, gruba skórka oraz miękki środek - do tego będziemy bez wątpienia dążyć. Potrzebujesz zatem 25 g świeżych drożdży, jedną łyżeczkę cukru, 300 ml ciepłego mleka, pół kilograma mąki pszennej, jak również dwie łyżeczki soli. Po pierwsze, należy rozkruszyć drożdże, dodać do nich cukier, a także mleko i łyżkę mąki. Taką mieszankę pozostawiamy na około 15-20 minut aż do urośnięcia ciasta. Pozostałą część mąki przesiewamy oraz mieszamy z dodatkiem soli. Dopiero wtedy dodajemy drożdże, żeby powolutku dolewać resztkę mleka. Niezbędna okaże się też drewniana łyżka, abyśmy mogli bardzo delikatnie wymieszać całość. Gotowe ciasto wyrabiamy przez 15 minut - najlepiej mikserem. Jeżeli jednak nie posiadasz urządzenia, wykorzystaj siłę swoich rąk. Przekładamy nasz chlebek do sporej miski, przykrywamy ściereczką i czekamy przez kolejne 45 minut. Kolejny krok może być dla was dosyć zaskakujący, ale uderzamy pięścią w ciasto, z powrotem przykrywamy i ponownie czekamy 45 minut. Czas posmarować keksówkę olejem. Ciasto formujemy w wałek, układając go następnie w literę S. Odstawiamy do wyrośnięcia oraz czekamy 60 minut. Wiemy, to długotrwały proces, ale wart oczekiwania. Po godzinie nagrzewamy piekarnik, jak również smarujemy ciasto mieszanką jajka oraz mleka. Dalej już tylko pieczemy chlebek przez około 50 minut na złoty kolor. Uf, trochę nam to zajęło, co?

Babka piaskowa z kakao stanowi gratkę dla łasuchów

Na pewno każdy z was zna przepis na znaną i klasyczną babkę. Natomiast my chcielibyśmy zaprezentować Ci pewne urozmaicenie pod postacią obecności smakowitego kakao. Umieść w swojej liście zakupów 4 duże jajka, 250 g mięciutkiej margaryny, 200 g cukru pudru, jedną łyżeczkę cukru waniliowego, 150 g mąki pszennej, 50 g mąki ziemniaczanej, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 2 budynie waniliowe bez cukru, 2 łyżki kakao oraz 70 ml mleka. Zaczynamy od ubicia białek z połową przygotowanego cukru pudru. Resztę słodkiego przysmaku zestawiamy z cukrem waniliowym oraz margaryną. Czas na zmiksowanie masy aż do stworzenia się pożądanego puchu. Stale miksujemy, dodając spokojnie po jednym żółtku. Do gotowej mąki dodajemy proszek do pieczenia, jak również budyń. Potem pozostaje nam tylko mleko. Ubite białka przekładamy do masy, delikatnie mieszając. Samo ciasto dzielimy na trzy części. Do jednej z wybranych dorzucamy jeszcze kakao. Nie możemy pominąć także wyłożenia keksówki papierem do pieczenia i wysmarowania jej masłem. Układamy ciasto od dołu - najpierw jasne, potem ciemne i na koniec znowu jasna część. Piekarnik nastawiamy na 160 stopni z grzaniem góra-dół, kakaową babkę pieczemy przez około godzinę.

Chodzą za Tobą od dłuższego czasu keksówki? Przejrzyj naszą różnorodną ofertę!

Przygotuj całkowicie sam aromatyczny, domowy pasztet

Znakomite połączenie mięsa wieprzowego oraz drobiowego to po prostu synonim staropolskiej tradycji. Do tego świeżutka pajda chleba i ogórek kiszony. Czy może być coś lepszego? Potrzebny będzie nam kilogram mięsa wieprzowego, 2 udka z kurczaka, 40 dkg boczku, 30 dkg wątróbki drobiowej, 2 bułki kajzerki, 4 jajka, włoszczyzna, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz, jak również gałka muszkatołowa. Najpierw kroimy mięso na odpowiednio mniejsze części, by następnie zalać wszystko zimną wodą. Ponadto dorzucamy włoszczyznę, liść laurowy, ziele - gotujemy. Czekamy około godzinę aż nasze składniki zmiękną. Mniej więcej cztery minuty przed końcem gotowania wrzucamy jeszcze wątróbkę. Ugotowane mięso wyjmujemy, by móc je ostudzić. Jednak do wywaru wkładamy zamiast tego kajzerki. Oddzielamy dokładnie mięsko od kości i mielimy całość wraz z odsączonymi kajzerkami. Nie zapominamy o dodaniu jajka, soli, pieprzu, jak również gałki muszkatołowej - mieszamy. Tutaj przydatne będą dwie keksówki lub jedna wyższa. Wykładamy je papierem do pieczenia, wylewamy masę. Piekarnik ustawiamy na temperaturę 180 stopni, wkładamy i czekamy około godzinę na efekt końcowy.

Nie zapominajmy o chlebku bananowym

Na koniec zostawiliśmy przepis, który jest bajecznie prosty i błyskawiczny w przygotowaniu. Sięgnij po 4 bardzo dojrzałe banany. Oczywiście nie mogłoby zabraknąć cukru - 150 g, do tego 2 duże jajka oraz 125 ml oleju rzepakowego. Uwzględnij również 300 g mąki pszennej tortowej, jak również jedną łyżeczkę proszku do pieczenia. Teraz wystarczy zmiksować banany z cukrem, by następnie dodać jajka, olej - mieszamy. Mąkę zestawiamy z proszkiem do pieczenia. Całość znowu dokładnie mieszamy w jednej misce. Przerzucamy ciasto do keksówki i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni (tryb góra-dół). Po około godzinie wyjmujemy. Smacznego!