Jego Wysokość CHLEB

07 / 05 / 2015

Chleb jest jednym z podstawowych produktów zbożowych, dostarczającym konsumentom wielu cennych składników odżywczych. Nie wyobrażamy sobie dnia bez chleba. Towarzyszy nam niemalże przy każdym posiłku. Na pierwsze śniadanie zjadamy go z masłem i jakimś nabiałem lub dżemem. Na drugie do szkoły, czy do pracy przygotowujemy kanapki z ulubioną wędliną. Kiedy obiad składa się z samej zupy, niektórzy chętnie sięgają po suchą nawet kromkę. Kolacja też raczej nie może obejść się bez pieczywa. Najbardziej lubimy świeży, jeszcze ciepły chleb. Może i nie jest on sprzymierzeńcem dla naszego żołądka, ale często wychodzimy z założenia: zjem i niech mój żołądek się martwi…

Przechowywanie chleba

Musimy pamiętać o tym, że chleb powinien być odpowiednio przechowywany. Nie wkładamy go do toreb i worków foliowych. W takim środowisku pieczywo szybko pleśnieje. Pamiętajmy, że każdy produkt zaatakowany przez pleśń trzeba wyrzucić w całości. Nie wolno go nawet przeznaczać dla zwierząt, szczególnie hodowlanych. Niewielkie dawki pleśni, które od czasu do czasu zjadamy przypadkowo, oczywiście nie spowodują groźnych następstw. Zwykle ograniczy się to do niestrawności, bólu żołądka, czy biegunki. Ale jeżeli będziemy często spożywać nadpleśniałe produkty z trującymi mikotoksynami, może to wywołać trudne do leczenia choroby.

Nasz chleb przechowujmy w specjalnych pojemnikach – chlebakach i najlepiej w lnianych woreczkach. Co jednak zrobić z większą ilością chleba? Nie chcemy przecież jeść czerstwego. Skutecznym sposobem opóźniania czerstwienia chleba i przedłużania trwałości i przydatności do spożycia jest jego zamrożenie. Najkorzystniejsze warunki do przechowywania chleba istnieją w temperaturze poniżej -150C. Trzeba jednak pamiętać, żeby poddać go szybkiemu zamrożeniu. Ale najbezpieczniej i najzdrowiej spożyć pieczywo świeże. A więc kupujmy tyle, ile potrzeba.

Odpowiedni chleb – odpowiedni chlebak

Podstawowym składnikiem codziennej diety człowieka jest białe pieczywo. Wypiekane z mąki, wody i soli w połączeniu z różnymi dodatkami. W skład tego pieczywa wchodzi także mleko, środki spulchniające, cukier oraz różnorodne dodatki. Do przechowywania tego pieczywa proponujemy bardzo efektowny biały chlebak, który dzięki swojej barwie pasuje do każdego wystroju kuchennego – do białego pieczywa tym bardziej.

Chlebak ma specjalnie wyprofilowane dno, które uniemożliwia przedostawanie się wilgoci. Klapa zamyka się szczelnie, co skutecznie chroni pieczywo zarówno przed wysychaniem, jak i przed wilgocią. Producent daje na ten pojemnik 3 lata gwarancji. Niektórzy mówią, że chleb nigdy się nie znudzi. Pewnie tak, ale może warto urozmaicać swoje menu i włączać do swojego jadłospisu różnego rodzaju pieczywo.

Bardzo zdrowe jest pieczywo ciemne, ponieważ zawiera mnóstwo błonnika, który poprawia trawienie. Pieczone był od pokoleń, szczególnie na wsi. Ciemny, być może mało atrakcyjny z wyglądu chleb z mąki żytniej, grubo mielonej, sporządzony jest na zakwasie. Takiego chleba nie musimy zjeść dużo, żeby się nasycić. Wystarczy jedna kromka, która nie tylko będzie nam smakowała, ale też dostarczy wiele wartościowych składników z pełnego ziarna m.in. błonnika. Kromka pieczywa ciemnego ma o wiele mniej kalorii, niż jasnego. Dlatego też wielką zaletą tego pierwszego jest to, że poprawia naszą sylwetkę. Ciemne pieczywo jest wielkim źródłem witamin z grupy B i dlatego korzystnie wpływa na naszą skórę oraz układ nerwowy. Niestety pieczywo sporządzone jedynie z mąki żytniej jest trochę ciężko strawne, czyli nie radzimy spożywać go osobom z tzw. delikatnym żołądkiem. Do ciemnego pieczywa idealnie będzie pasował chlebak z najwyższej jakości drewna bambusowego.

Pojemnik posiada wstawki ze stali nierdzewnej. W zestawie jest pokrywka z drewna ze stalową podkładką. Pokrywkę można z powodzeniem stosować jako tacę. Ten produkt posiada dwuletnią gwarancję.

Są osoby, które nie jadają chleba. Argumentują to tym, że odchudzają się. Czy słusznie? Chyba jednak nie. Warto jeść różne gatunki, bo każdy z nich ma swoje zalety. Weźmy na ten przykład pod lupę chleb pszenny. Jest on wypiekany głównie z mąki oczyszczonej. Ma niewiele błonnika, więc niestety może tuczyć, ale tylko w nadmiarze. Za to jest lekkostrawny. Można go spokojnie polecić rekonwalescentom oraz tym, którzy mają kłopoty trawienne, cierpią na nadkwasotę, wrzody lub inne choroby układu pokarmowego.

Do tak zdrowego chlebka polecamy przepiękny okrągły chlebak z deską do krojenia. Mimo tego, że chleb pszenny ma krótką żywotność, w tym chlebaku dłużej zachowa świeżość. Pojemnik wykonano z najwyższej jakości stali nierdzewnej Cromorgan 18/10 oraz wytrzymałego tworzywa sztucznego. Natomiast deskę z wysokiej jakości drewna bambusowego. Firma, która wyprodukowała ten wspaniały chlebak wyznaczyła na niego dwuletnią gwarancję.

Wśród mnogości rodzajów pieczywa na uwagę zasługuje chleb orkiszowy. Może być na zakwasie i na drożdżach. Jeden i drugi jest skarbnicą witamin, składników mineralnych, a przede wszystkim „dobrych" węglowodanów i błonnika. Na dodatek jest pyszny i smakowicie pachnie. Powinny go jeść osoby zmagające się z chorobami serca i problemami z układem pokarmowym. Bez obaw mogą po niego sięgnąć także kobiety w ciąży i karmiące matki.

Do takiego chleba polecamy pojemnik z drewna bukowego. Jest elegancki i praktyczny. Przezroczysta klapa odsłania przechowywane wewnątrz pieczywo i zachęca do konsumpcji. Produkt jest naturalnie bezpieczny w kontakcie z żywnością. Niemiecki producent daje dwuletnią gwarancję.

Należy także wspomnieć o dodatkach do chleba. Najbardziej popularnym są ziarna. Chleb z ziarnami jest atrakcyjnym i zdrowym wypiekiem. Jeśli ktoś lubi ziarna słonecznika, to może być pewny, że jedzenie chleba ze słonecznikiem poprawi wygląd jego skóry, ponieważ to ziarno zawiera bardzo dużo żelaza i witaminy E. Z kolei pestki dyni ułatwiają pracę układu trawiennego, poprawiają wygląd skóry, zapobiegają wypadaniu włosów. Siemię lniane działa korzystnie na układ pokarmowy i oddechowy. Kminek, który nie przez wszystkich jest lubiany i tolerowany, wspomaga nerki i wątrobę. Ponadto działa moczopędnie oraz likwiduje zawroty głowy. Natomiast sezam zapobiega anemii, wzmacnia układ kostny i reguluje pracę układu nerwowego. Warto więc spożywać pieczywo z ziarnem.

A przechowywać je najlepiej w prostokątnym chlebaku ze stali nierdzewnej. Znana z produkcji doskonałych wyrobów firma Brabantia, wyprodukowała pojemnik ze stali odpornej na korozję i naturalnie bezpiecznej dla zdrowia człowieka. Produkt ma 10 letnią gwarancję.

W naszym sklepie znajdą Państwo wiele ciekawych chlebaków. Zapraszamy do ich obejrzenia i naturalnie do zakupu.