Kuchnia w ciemnych kolorach – dowiedz się, jak ją urządzić

16 / 01 / 2020

Użycie ciemnych kolorów we wnętrzach budzi zazwyczaj szereg obaw. Czy kuchnia nie stanie się zbyt mroczna? Czy pomieszczenie nie zmniejszy się optycznie? Czy przebywanie w ciemnym wnętrzu nie będzie dla nas zbyt męczące? Wystarczy jednak pamiętać o kilku zasadach, aby kuchnia utrzymana w ciemnych barwach prezentowała się elegancko i z klasą.  

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, zwłaszcza jeśli aneks jest połączony z salonem lub jadalnią. Dobrze więc zaaranżować to pomieszczenie w taki sposób, aby sprzyjało rozmowom i wspólnemu gotowaniu. Ciemne kolory, które z pozoru wydają się przytłaczające i ciężkie, doskonale sprawdzą się także w kuchni.                                      

Kuchnia w ciemnych kolorach, czyli jaka? 

Ciemna kuchnia to nie tylko czarne ściany i meble. W sklepach budowlanych znajdziemy bez problemu farby w głębokich odcieniach zieleni, granatu, bordo, fioletu i szarości. Nie musimy malować wszystkich ścian ciemną farbą. W przypadku małych pomieszczeń korzystniejszym rozwiązaniem będzie tylko częściowe pokrycie pomieszczenia emalią. Ciemne kolory sprawdzą się najlepiej w przestronnych i wysokich wnętrzach, dlatego jeśli dysponujemy kuchnią niewielkich rozmiarów, lepiej postawić wyłącznie na ciemne dodatki. Innym sposobem na optyczne powiększenie nawet ciemnej przestrzeni, jest umieszczenie na ścianach lustrzanych kafli.

Jak łączyć barwy w ciemnej kuchni? 

Głębokie barwy możemy zestawiać między sobą lub łączyć je z jasnymi odcieniami. Urządzając ciemną kuchnię, najlepiej jednak ograniczyć się do dwóch, maksymalnie trzech kolorów. Aby wnętrze pozostało klimatyczne i przytulne, a kolory dobrze ze sobą współgrały, możemy skorzystać ze specjalistycznej palety łączenia barw lub wybrać jeden neutralny kolor bazowy (np. beż lub szarość) i uzupełnić go o intensywne, ciemne akcenty. 

Ciemne meble w kuchni, czy tylko ciemne dodatki?  

Ciemne kuchnie to trend, który od pewnego czasu staje się coraz bardziej popularny. Chociaż jedni uważają, że ciemne wnętrze może być depresyjne i przytłaczające, inni podkreślają, że umiejętnie dobrane, głębokie barwy ułatwiają koncentrację i odpoczynek.

Aby ciemna kuchnia nie stała się zbyt mroczna, niezbędne jest wprowadzenie jasnych akcentów. Beżowy chlebak, garnki pokryte białą emalią czy błękitne doniczki ustawione na parapecie nie tylko rozjaśnią wnętrze, ale też zbudują w kuchni wyjątkowy klimat. Jeśli lubimy podążać za trendami, ale kuchnia w ciemnych kolorach jest dla nas zbyt ekstrawaganckim pomysłem, warto postawić jedynie na dodatki w intensywnych barwach. Bordowe zasłony, granatowy obrus lub czarna zastawa będą wyglądały równie stylowo i efektownie.