Lunchbox do pracy. Jadłospis na cały tydzień

15 / 11 / 2019

Dieta pudełkowa, choć wygodna, może być sporym obciążeniem dla naszego budżetu. Dużo tańszym rozwiązaniem są samodzielnie przygotowywane lunchboxy. Posiłki warto zaplanować już na początku tygodnia, aby zaoszczędzić czas i nie marnować żywności. Przygotowaliśmy jadłospis zdrowych lunchboxów na 5 dni. Wśród naszych propozycji znalazły się dania na ciepło, na zimno oraz słodkie przekąski. Jesteśmy więc pewni, że każdy znajdzie inspirację dla siebie. 

Zanim zaczniemy przygotowywać lunche do pracy, powinniśmy się zaopatrzyć w specjalne pojemniki. Oferta lunchboxów jest naprawdę szeroka. Do wyboru mamy naczynia plastikowe, silikonowe, bądź szklane w rozmaitych kształtach i rozmiarach. Podczas zakupu pojemnika na żywność zwróćmy uwagę, czy można go stosować w mikrofalówce. To ważne, zwłaszcza jeśli chcemy szybko podgrzać posiłek w trakcie przerwy.  

Jak skomponować zdrowy lunch do pracy?  

Przygotowując obiady do pracy na cały tydzień, kieruj się kilkoma zasadami. Po pierwsze staraj się wykorzystywać jeden składnik do kilku posiłków. Przykładowo pół papryki skrój do sałatki, a drugą połówkę wykorzystaj do sosu z warzyw. Po drugie, pamiętaj, że im prościej, tym lepiej. Lunch do pracy nie musi być czasochłonny w przygotowaniu. Liczy się pomysł. Po trzecie, nie bój się eksperymentów. Jeśli nie wiesz, co zapakować do swojego lunchboxa, wykorzystaj te składniki, które akurat masz w lodówce. 

Poniżej znajdziesz pięć przykładowych propozycji na zdrowy lunch do pracy.   

Poniedziałek – sałatka makaronowa

Makaron, zwłaszcza pełnoziarnisty zawiera dużą ilość błonnika, dzięki czemu potrawy z makaronem zapewniają uczucie sytości przez długi czas. Pyszną sałatkę do pracy przyrządzisz z 250 g ugotowanego makaronu (wybierz swój ulubiony rodzaj), 1 papryki, pęczku koperku, ok. 2 łyżek startego parmezanu oraz oliwy. Paprykę pokrój w cienkie paski, a koperek drobno posiekaj. Połącz składniki z parmezanem i oliwą. Dopraw odrobiną czarnego pieprzu. Sałatka doskonale smakuje z kurczakiem lub wędzonym łososiem.   

Wtorek – mini tortille z kurczakiem

Lunch do pracy, który zrobisz zaledwie w kilka minut. Przygotuj dwie tortille, jogurt naturalny, 1 awokado, 1 paprykę, 1 pomidora, kawałek podsmażonego kurczaka oraz garść świeżej kolendry. Pokrój mięso i warzywa w średnią kostkę. Posmaruj placki jogurtem (możesz wcześniej dodać do jogurtu przeciśnięty przez praskę czosnek) i ułóż wszystkie składniki. Posyp posiekaną kolendrą i przypraw do smaku. Zawiń placek w rulon i pokrój na mniejsze kawałki. Mini tortille będą smakować doskonale zarówno na ciepło, jak i na zimno. 

Środa – puszyste placki z owocami

Lubisz obiady na słodko? To propozycja dla ciebie. Do przygotowania placków będą ci potrzebne: waniliowy serek homogenizowany, 2 jajka, 4 łyżki mąki, łyżeczka proszku do pieczenia oraz olej do smażenia. Wsyp do miski mąkę i dodaj proszek do pieczenia. Następnie wbij jajka i wymieszaj. Połącz masę z serkiem. Rozgrzej na patelni tłuszcz i układaj małe placuszki. Smaż z każdej strony do momentu, aż placki lekko się zarumienią. Jeśli chcesz, aby danie było jeszcze lepsze, dodaj do ciasta jeszcze przed smażeniem borówki lub suszone owoce. Gotowe placki smakują doskonale z bananem  lub malinowym sosem. Przyrządzenie słodkiego obiadu do pracy zajmie ci nieco więcej czasu, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie większej ilości placków na kolację, aby następnego dnia móc zabrać jedną porcję ze sobą. 

Czwartek – warzywne leczo 

Leczo to jedno z tych dań, które „robi się samo”. Pokrój w kostkę warzywa, które zostały z ubiegłych dni. Najlepsze będą cebula, papryka oraz cukinia, ale możesz też dodać bakłażana, słodkie ziemniaki lub pieczarki. Warzywa podsmaż na patelni i przełóż do garnka. Dodaj 2 ząbki czosnku i zalej puszką pomidorów w puszce. Gotuj do momentu, aż warzywa zmiękną, a pomidory rozpadną się i powstanie z nich gęsty sos. Na koniec przypraw danie solą, pieprzem i ulubionymi ziołami. Wegetariański lunch do pracy możesz zjeść na ciepło z ryżem lub na zimno jako dodatek do bagietki.  

Piątek – sałatka z ryżem i świeżym ogórkiem

Sałatka z ryżem to pożywna przekąska, która świetnie się sprawdzi jako dodatek do kurczaka lub samodzielny posiłek. Ugotowany i ostudzony ryż (możesz wykorzystać ten z poprzedniego dnia) wymieszaj z obranym i pokrojonym w kostkę świeżym ogórkiem oraz małą puszką kukurydzy. Całość skrop oliwą i sokiem z połowy limonki. Dodaj ulubione zioła oraz kilka listków świeżej mięty. 

Jak widzisz, obiady do pracy nie muszą być monotonne i nudne. Warto poświęcić kilkanaście minut wieczorem, aby jeść zdrowiej, a przy tym nie nadwyrężać domowego budżetu. Lunche możesz z powodzeniem przyrządzać „na boku”, w trakcie, gdy gotujesz obiad lub szykujesz dzieciom kolację. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, a twoje posiłki będą bardziej urozmaicone.