Ozdoby wielkanocne – przygotuj dom na święta

15 / 04 / 2019

O ile chętnie dekorujemy mieszkanie na Boże Narodzenie, o tyle w czasie Wielkanocy ograniczamy się często wyłącznie do bazi i pisanek. Tymczasem wielkanocne ozdoby mogą zostać w naszym domu na dłużej i sprawić, że we wnętrzu zagości wiosna. 

Aby udekorować dom na Wielkanoc, nie musimy wydawać fortuny. Większość ozdób możemy wykonać samodzielnie lub wykorzystać przedmioty, które mamy w kuchni. 

Ozdoby wielkanocne na okno 

Dzięki ozdobom na okno możemy w ciągu kilku chwil zmienić całkowicie charakter wnętrza. W okresie świąt wielkanocnych idealną dekoracją okna będą żonkile w doniczce, świeża rzeżucha lub szczypiorek. Rośliny najlepiej ustawić w kuchni, co ułatwi nam ich regularne podlewanie. 

Innym sposobem na wiosenną dekorację okna jest tzw. las w słoiku. Efektowny mini ekosystem jest prosty w przygotowaniu i wbrew pozorom nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Do zrobienia zielonej ozdoby potrzebne nam będą: 

  • słoik z zamknięciem, 
  • piasek, 
  • węgiel drzewny, 
  • ziemia do uprawy kwiatów, 
  • mech (kupimy go w dobrych kwiaciarniach), 
  • rośliny, takie jak bluszcz, paproć lub niewielkich rozmiarów drzewka. 

Przygotowanie lasu w słoiku rozpoczynamy od ułożenia warstwami piasku, węgla oraz ziemi. Następnie umieszczamy w ziemi rośliny, a pomiędzy nimi układamy mech. Na koniec wystarczy zwilżyć kompozycję atomizerem i szczelnie zamknąć słoik. Po ok. 2 tygodniach w naczyniu powinna zacząć skraplać się para. To znak, że wszystko zrobiliśmy poprawnie, a w słoiku wytworzył się niewielki ekosystem. 

Ozdoby wielkanocne na stół 

W każde święta stół nabiera szczególnego znaczenia. To przy nim rodzina gromadzi się, aby zjeść wspólnie wielkanocne śniadanie lub niedzielny obiad. Dekoracje na stół wielkanocny warto dopasować do stylistyki całego domu lub mieszkania. W związku z tym, że od kilku sezonów w aranżacjach wnętrz dominuje stylistyka skandynawska, w tym roku to właśnie minimalistyczne ozdoby cieszą się największą popularnością. Doskonałą dekoracją wielkanocnego stołu będzie prosty, wiklinowy wieniec przeplatany wstążką w pastelowym kolorze lub szklany wazon, w którym umieścimy niewielkie pisanki z tworzywa. Pasjonaci gotowania i pieczenia mogą całkowicie zrezygnować ze sztucznych ozdób i zastąpić je półmiskiem ciasteczek w kształcie pisanek lub kurczaków. 

Wielkanocne ozdoby z drewna 

Wraz z popularnością stylu skandynawskiego, rośnie moda na drewniane ozdoby i dodatki. W okresie wielkanocnym możemy udekorować dom drewnianymi figurkami, np. zającem lub gąską, bądź samodzielnie przygotować ozdoby z cienkiej sklejki. Wykonywanie ozdób lub ciasteczek to także idealny sposób, aby miło spędzić przedświąteczny czas i cieszyć się wiosną.