Sezon na szparagi trwa! Jak je gotować i z czym podawać?

25 / 05 / 2020

Szparagi to jedno z tych warzyw, którym możemy się cieszyć zaledwie przez kilka miesięcy w roku. W sklepach pojawiły się już szparagi we wszystkich kolorach, dlatego warto wykorzystać ten moment i wprowadzić je do swojej kuchni. Dlaczego powinniśmy jeść szparagi? Jak przyrządzić warzywo, aby było chrupiące i smaczne? Odpowiadamy na wszystkie pytania! 

Sezon na szparagi rozpoczyna się zazwyczaj pod koniec kwietnia i kończy już w połowie lipca. Niestety, w Polsce nie mamy bogatej tradycji jedzenia szparagów, a bardzo często po prostu nie wiemy jak i z czym należy je przyrządzić. Tymczasem szparagi są cennym źródłem kwasu foliowego, witamin C i E, błonnika oraz soli mineralnych takich jak wapń, fosfor czy potas. Jednocześnie mają niewiele kalorii (100 g warzywa dostarcza ok. 22 kcal), przez co powinny je docenić osoby na diecie. 

Jak wybrać dobre szparagi? 

Szparagi występują w trzech odmianach – fioletowej, zielonej i białej. Fioletowe i zielone charakteryzuje wyrazisty, lekko orzechowy smak oraz delikatna skórka. Szparagi białe, choć łagodniejsze w smaku, są bardziej włókniste, dlatego przed ugotowaniem należy je obrać. Jak wybrać najlepsze szparagi? Szukajmy takich, które są jędrne i twarde. Aby to sprawdzić, warto potrzeć o siebie dwie łodygi. Charakterystyczne skrzypienie to znak, że warzywo jest świeże. Główki szparagów powinny być zamknięte, nieposzarpane, pozbawione pleśni i nalotów. Upewnijmy się także, czy szparagi nie są zbyt krótkie. Przeciętny pęczek warzywa ma długość ok. 15 cm. Dużo krótsze szparagi mogą mieć przycięte łodyżki, dlatego będą nieświeże.   

Jak ugotować szparagi? Instrukcja krok po kroku 

Do gotowania szparagów najlepiej użyć wąskiego, wysokiego garnka. Główki warzywa są bardzo delikatne, dlatego nie należy zanurzać ich w wodzie. Specjalne naczynie znacznie ułatwi przyrządzenie szparagów i da nam pewność, że warzywo będzie idealnie chrupkie. Szparagi gotujemy zgodnie z poniższą instrukcją:
 

  • Szparagi dokładnie myjemy, osuszamy i odkrajamy zdrewniałą końcówkę
  • Jeśli przyrządzamy białe szparagi, musimy je obrać (bez główek) dedykowaną obieraczką lub małym nożykiem 
  • Szparagi wkładamy pionowo do garnka i zalewamy zimną wodą w taki sposób, aby główki znalazły się nad powierzchnią. Główki są na tyle delikatne, że zmiękną pod wpływem pary  
  • Dodajemy łyżeczkę soli oraz łyżeczkę cukru – dzięki temu szparagi nie będą gorzkie
  • Zielone szparagi gotujemy pod przykryciem przez ok. 8-10 minut, z kolei białe – 10-15 minut
  • Gotowe szparagi powinny być chrupkie, ale nie twarde, możemy to sprawdzić np. widelcem
  • Ugotowane szparagi wyjmujemy z wody (możemy sobie pomóc np. szczypcami) i odkładamy na talerz. W garnkach do szparagów znajduje się często sitko, za pomocą którego szybko i bez problemu wyjmiemy warzywo   

 

Z czym podawać szparagi?  

Szparagi smakują najlepiej bezpośrednio po ugotowaniu. Wystarczy polać je odrobiną rozpuszczonego masła, skropić sokiem z cytryny oraz posypać grubo zmieloną solą i pieprzem. Warzywo idealnie pasuje do wszystkich potraw z jajek, np. omletów, frittaty czy jajecznicy. Lekko przestudzone szparagi możemy dodawać do sałatek, makaronów lub podawać jako lekką przystawkę do mięs oraz ryb. Klasycznym połączeniem są szparagi zapiekane z szynką parmeńską lub polane sosem holenderskim.