Deep frying, czyli jak smażyć na głębokim tłuszczu?

11 / 05 / 2020

Potrawy smażone na głębokim tłuszczu (ang. deep frying) są domeną kuchni azjatyckiej. Mieszkańcy Dalekiego Wschodu przyrządzają w ten sposób nie tylko mięsa i warzywa, ale też owoce, grzyby, sery oraz tofu. W Polsce głęboki olej wykorzystujemy przede wszystkim do smażenia frytek, pączków oraz kurczaka w chrupiącej panierce. I chociaż przyjęło się, że deep frying jest metodą niezdrową, a przygotowane w ten sposób potrawy są wysokokaloryczne, jeśli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, nasze dania pozostaną smaczne i wcale nie będą ociekać tłuszczem.  

Tłuszcze są głównym źródłem energii, dlatego nie należy z nich rezygnować, nawet podczas diety. Pamiętajmy również, że wiele kluczowych dla naszego organizmu witamin (np. A, D, E oraz K) rozpuszcza się w tłuszczach, co oznacza, że przy źle zbilansowanych posiłkach nie będziemy w stanie przyswoić cennych składników odżywczych. Głębokie smażenie nie musi być więc szkodliwe dla naszego zdrowia, o ile będziemy wybierać odpowiednie rodzaje tłuszczy, a co najważniejsze – zadbamy o prawidłową technikę przyrządzania potraw.  

Jak smażyć na głębokim tłuszczu? Wybieramy odpowiednie naczynie

Deep frying jest metodą powszechnie wykorzystaną w gastronomii, gdzie do smażenia wykorzystuje się frytkownicę oraz fryturę, czyli specjalny tłuszcz odporny na działanie wysokiej temperatury. Jeśli chcemy smażyć na głębokim oleju w domu, najlepiej użyć w tym celu woka, ewentualnie głębokiej patelni. Na korzyść woka przemawia fakt, iż nie musimy wlewać do niego tyle tłuszczu, co do innych naczyń. Na rynku znajdziemy szeroki wybór woków, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czym różnią się między sobą poszczególne modele. W tradycyjnej kuchni chińskiej wykorzystuje się woki żeliwne, które są jednak dość ciężkie. Alternatywą są woki ze stali nierdzewnej oraz węglowej, które będą idealne do codziennego użytku.      

Smażenie na głębokim tłuszczu krok po kroku 

Kiedy mamy już odpowiednie naczynie, możemy przystąpić do smażenia na głębokim oleju. Przepisów na dania przyrządzane metodą deep frying są setki, dlatego warto eksperymentować np. z przekąskami czy deserami.

  • Woka lub garnek napełniamy do połowy olejem i ustawiamy na kuchence.
Smażenie na głębokim oleju – jaki tłuszcz wybrać?
Do przyrządzania potraw metodą deep frying należy wybierać oleje charakteryzujące się wysoką temperaturą dymienia – wskaźnik ten informuje nas, w jakiej temperaturze tłuszcz zaczyna dymić, a tym samym rozpada się na szkodliwe dla naszego zdrowia związki chemiczne. Do głębokiego smażenia najlepszy będzie olej rzepakowy, kokosowy, ryżowy lub arachidowy. Ten ostatni nada naszym potrawom delikatny, orzechowy posmak. 

Czekamy, aż olej będzie miał odpowiednią temperaturę, czyli ok. 170-180 stopni. Możemy to sprawdzić za pomocą kuchennego termometru lub poprzez włożenie kawałka ziemniaka do naczynia. Jeśli warzywo tonie w oleju, tłuszcz jest za zimny, z kolei gdy ziemniak natychmiast się przypala – olej jest za gorący. W prawidłowej temperaturze warzywo wypłynie na powierzchnię, a wokół niego pojawi się mnóstwo bąbelków.    

 

  • Produkty, które chcemy smażyć na głębokim tłuszczu, muszą być całkowicie suche. Wszystkie składniki należy więc wcześniej umyć i dokładnie osuszyć. Dopiero potem oprószamy je w mące, zanurzamy w cieście lub od razu wkładamy na rozgrzany olej. Nawet niewielka ilość wody spowoduje, że tłuszcz zacznie pryskać, co grozi poparzeniem. 
  • Składniki wkładamy do oleju pojedynczo z niewielkiej wysokości, pamiętając aby każdy produkt miał wystarczająco dużo miejsca. Jeśli przyrządzamy potrawę dla większej liczby osób, należy smażyć danie partiami. 
  • Smażone na głębokim oleju produkty co pewien czas obracamy szczypcami, a gdy są już rumiane, wyjmujemy z naczynia za pomocą cedzakowej łyżki. 

  • Umieszczamy produktu na talerzu wyłożonym ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. 
  • Wystudzony olej możemy wykorzystać ponownie, jednak w tym celu musimy poczekać aż ostygnie i przelać go przez czystą bawełnianą ściereczkę, aby pozbyć się przypalonych resztek pożywienia. Olej należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Aby ułatwić sobie pracę, warto skorzystać ze specjalnego pojemnika z zainstalowanym wewnątrz sitkiem.