Wyciskarka do soków – przegląd rodzajów i modeli

23 / 03 / 2020

Własnoręcznie wyciskane soki są zdrowe, nie zawierają cukru, a co najważniejsze – mamy pewność, z czego zostały przyrządzone. Wiele soków dostępnych w sklepach jest produkowana z koncentratów oraz poddawana pasteryzacji, przez co napój traci cenne witaminy i właściwości odżywcze. Aby wyciskanie soków stało się łatwiejsze, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Na rynku znajdziemy szeroki wybór tego typu urządzeń, dlatego przed zakupem powinniśmy sprawdzić, która wyciskarka najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom.   

Wyciskarka do soków, a może sokowirówka? 

W pierwszej kolejności wyjaśnimy, czym różni się wyciskarka do soków od sokowirówki. Oba urządzenia umożliwiają przyrządzenie świeżego soku, jednak robią to w inny sposób. Sokowirówka jest wyposażona w wysokoobrotowy silnik, dlatego błyskawicznie ściera owoce i warzywa. Miąższ, który zostaje, jest jednak nieco wilgotny, co oznacza, że produkty, które wrzucamy do sokowirówki, nie są wyciskane w stu procentach. Wyciskarka do soków działa wolniej, ale dzięki temu z większą precyzją. Mechanizm w formie spirali miażdży owoce i warzywa, a następnie oddziela miąższ od czystego soku. Uzyskany w ten sposób napój jest bogatszy w witaminy, błonnik czy antyoksydanty.  

Rodzaje wyciskarek do soków 

Producenci oferują nam wyciskarki do soków ręczne oraz elektryczne. Każda z nich ma swoje wady zalety, dlatego przyjrzymy im się bliżej, aby następnie ocenić, które urządzenie wybrać. 

Ręczna wyciskarka do cytrusów

Najprostsza, a przy tym najbardziej poręczna wyciskarka do soków, za pomocą której przygotujemy napój z cytryny, grejpfruta, mandarynek lub pomarańczy. Produkt został wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, dzięki czemu jest odporny na uszkodzenia i zarysowania. Wyciskacz ma niewielkie rozmiary, co znacznie ułatwia jego przechowywanie. Co więcej, możemy go trzymać w lodówce oraz myć w zmywarce. W porównaniu z innymi urządzeniami tego rodzaju ręczna wyciskarka do cytrusów jest dość tania i praktyczna, zwłaszcza jeżeli nie mamy miejsca w kuchni. 

Wyciskacz do cytrusów z uchwytem 

Udoskonalony model ręcznego wyciskacza do cytrusów. Co prawda sok musimy w tym wypadku wycisnąć samodzielnie, jednak urządzenie zostało wyposażone w uchwyt, który znacznie ułatwia pracę. Konstrukcja wyciskacza jest ciężka, ale przez to bardzo stabilna. Zainstalowane w dolnej części przyssawki zapobiegają przesuwaniu się wyciskacza w trakcie, gdy przygotowujemy sok. Wewnątrz znajduje się sitko, na którym pozostają pestki oraz miąższ. Zarówno sitko, jak i dociskacz można zdjąć i umyć w zmywarce. Nie bez znaczenia pozostaje wygląd urządzenia. Zamontowane w kuchni będzie stanowiło oryginalną, a zarazem funkcjonalną ozdobę.    

Ręczna wyciskarka do soków

Kolejna ręczna wyciskarka do soków, jednak pozwalająca na przygotowanie napojów ze wszelkiego rodzaju owoców i warzyw. Urządzenie zostało wykonane ze stali nierdzewnej oraz tworzywa sztucznego. Materiały te nie wchodzą w kontakt z żywnością, dlatego sok zachowuje smak i aromat. Wewnątrz wyciskarki znajduje się wzmocniona śruba, dzięki czemu za pomocą tego urządzenia wyciśniemy sok również z twardych produktów (np. jabłek lub marchewki). Chociaż jest to wyciskarka ręczna, nie wymaga od nas użycia dużej siły. Dzieje się tak za sprawą umieszczonej z boku korbki oraz przyssawek stabilizujących urządzenie. Wyciskarka jest lekka, poręczna, daje się łatwo rozłożyć i umyć w zmywarce.   

Elektryczne wyciskarki ślimakowe 

Oprócz ręcznych wyciskarek do soków, na rynku znajdziemy także wyciskarki elektryczne. Ich cechą charakterystyczną jest wbudowany wewnątrz urządzenia ślimak (jeden lub dwa), który samodzielnie się obraca, a przez to miażdży owoce oraz warzywa i wyciska z nich sok. W zależności od modelu ślimak może być umiejscowiony w pionie lub w poziomie. Producenci mają także w swojej ofercie elektryczne wyciskarki do cytrusów, które działają na tej samej zasadzie, co urządzenia ręczne, jednak sok jest przyrządzany bez użycia naszej siły. 

Podczas zakupu elektrycznej wyciskarki do soków powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak wspomniany już układ ślimaka, ale też moc urządzenia, materiał z którego zostało wykonane (zwłaszcza wałek), wielkość otworu wejściowego oraz dodatkowe funkcje. Im wyższa moc urządzenia, tym z twardszych produktów będziemy mogli przyrządzać sok. Moc wyciskarek do soków waha się od 100 do 450 W. Materiał użyty do produkcji wyciskarki jest ważny z kilku powodów. Po pierwsze będzie decydował o trwałości urządzenia. Po drugie od materiału zależy smak oraz jakość soku. Ważne, aby tworzywo, z którego wykonano wyciskarkę, nie zawierało szkodliwego dla zdrowia bisfenolu A (występującego w tworzywach sztucznych) oraz nie wchodziło w reakcję z produktami spożywczymi. Dostępne na rynku elektryczne wyciskarki do soków to nierzadko wielofunkcyjne roboty kuchenne, dzięki którym zmielimy mięso bądź kawę, wyciśniemy olej oraz przyrządzimy lody. Aby mieć swobodę w przygotowywaniu różnego rodzaju soków warto też sprawdzić, czy urządzenie posiada wymienne wałki.        

Którą wyciskarkę do soków wybrać? 

Idealna wyciskarka do soków to taka, która najlepiej odpowiada na nasze potrzeby. Jeżeli zamierzamy przygotowywać soki w małych ilościach, mamy mało miejsca w kuchni, a przy tym ograniczone fundusze, najlepszym rozwiązaniem będzie ręczna wyciskarka do soków. Urządzenie to sprawdzi się też wówczas, jeśli chcemy przyrządzać soki sporadycznie, np. tylko latem. Elektryczna wyciskarka do soków, zwłaszcza ta wysokiej jakości, stanowi swego rodzaju inwestycję, jednak koszty szybko się zwrócą, gdy będziemy wyciskać soki z dużą częstotliwością, a w dodatku dla całej rodziny.