Aranżacja stołu na przyjęcie – jak się wyróżnić?

19 / 10 / 2023

Przygotowanie przyjęcia w domowym zaciszu to niemałe wyzwanie. Warto zastanowić się nad odpowiednią oprawą takiego spotkania. Suma z pozoru małych detali może mieć pozytywny wpływ na odbiór całego wydarzenia. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które powinny pomóc na etapie organizacji.

Spis treści:

  1. Ustalenie motywu przewodniego
  2. Dobór dekoracji
  3. Wybór zastawy obiadowej
  4. Kompletne zestawy sztućców
  5. Efektowne serwetniki

Ustalenie motywu przewodniego

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, jaki styl powinien obowiązywać podczas takiego spotkania. Wiele zależy tutaj od okazji, z jakiej jest ono organizowane. Innego motywu można spodziewać się np. w trakcie małżeńskiego jubileuszu, a innego z okazji uroczystości komunijnej. Podczas wyboru aranżacji stołu na przyjęcie należy też ustalić dominujące kolory i ozdoby, które będą tematycznie korespondować z wybranym motywem.

Dzięki temu będzie można uzyskać spójny i harmonijny efekt, który zagości w pamięci zaproszonych osób na długi czas! Podjęcie decyzji w kontekście stylu ułatwi późniejsze poszukiwania ozdób, co przełoży się na uzyskanie upragnionego rezultatu. Zaproszeni goście z pewnością dostrzegą starania gospodarza, a całe przyjęcie nabierze wyjątkowej oprawy jeszcze przed zaserwowaniem dań!

Dobór dekoracji

Kiedy już nastąpi ustalenie motywu aranżacji stołu, kolejny etap stanowi zgromadzenie ozdób, które będą urozmaicać organizowane wydarzenie. Kolorowy bukiet świeżych lub suszonych kwiatów? A może modna w ostatnim czasie trawa pampasowa, która będzie świetnie komponować się z innymi dodatkami wykonanymi z naturalnych materiałów? Wszelkiego rodzaju ozdoby wykonane z drewna lub koronek będą tutaj strzałem w dziesiątkę! Warto też pamiętać o darach natury. Kompozycje szyszek i mchu w szklanej misie będą pięknie się prezentować i dodadzą uroku nawet w przypadku najskromniej ozdobionego stołu. Połączenie prostoty białego obrusu z takimi naturalnymi akcentami zapewni urzekający rezultat!

W przypadku osób, które nie mają czasu, albo pomysłu na tworzenie takich aranżacji, z pomocą przychodzą zewnętrzne firmy, które specjalizują się w wypożyczaniu dodatków na przyjęcia.

Wybór zastawy obiadowej

Po podjęciu decyzji w zakresie motywu oraz dodatków, kolejny etap stanowi dobór zastawy obiadowej. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, ile osób będzie uczestniczyć w przyjęciu. Konieczne będzie też określenie, jakie potrawy pojawią się w trakcie uroczystości. Niebagatelne znaczenie ma też styl takiego wydarzenia. Czy będzie ono bardziej formalne, czy swobodne? Udzielenie przed sobą odpowiedzi na te pytania pomoże określić, jaka zastawa obiadowa i sztućce będą najlepsze na taką okazję. Dalsze etapy polegają już na dopracowaniu koloru i ewentualnych dekoracji. Przykładowo, delikatne wzory będą doskonale współgrać z przyjęciem weselnym, z kolei te odważniejsze świetnie sprawdzą się podczas tematycznych imprez. Taka zastawa może być wykonana z porcelany, szkła lub ceramiki. Wybór materiału powinien być podyktowany zarówno charakterem imprezy, jak i tym, jakie dania będą wówczas serwowane. Ostateczny wybór zależy już od osobistych preferencji. Powyższe wskazówki powinny stanowić jedynie sugestie przy poszukiwaniach.

Kompletne zestawy sztućców

Wybór zastawy obiadowej generuje też konieczność sięgnięcia po odpowiednie sztućce. Kluczowym aspektem podczas wyboru jest zastanowienie się nad menu oraz dopasowanie sztućców do serwowanych posiłków. To również dobry moment na to, aby upewnić się, czy posiadany obecnie komplet będzie wystarczający dla zaproszonej liczby gości. W trosce o to, aby przyjęcie miało odpowiednią oprawę, wszyscy uczestnicy powinni mieć ten sam zestaw sztućców. Nie dotyczy to oczywiście dzieci. Ci najmłodsi goście mogą otrzymać dedykowane, mniejsze odpowiedniki. W kontekście sztućców należy też zastanowić się nad tym, czy konieczne będą również łopatki do ciast, noże do masła czy widelce do przystawek.

Efektowne serwetniki

Kolejnym punktem na liście przygotowań z okazji przyjęcia są serwetniki. Stanowią ważny element podczas dekorowania stołu. Dodadzą bardziej luksusowego i eleganckiego charakteru. To tylko z pozoru drobne detale. W ostatecznym rozrachunku pozwolą nadać luksusowego pierwiastka i wpłyną na pozytywne wrażenia wizualne. Mnogość dostępnych modeli sprawia, że każdy będzie w stanie znaleźć dla siebie odpowiedni motyw przewodni. Efektowne serwetniki mogą występować w wyszukanych wzorach, co z pewnością przykuje uwagę gości. Jak widać, ten dodatek pełni nie tylko praktyczną funkcję, ale także estetyczną.

Powyższy poradnik powinien dostarczyć praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak odpowiednio przygotować się do organizacji przyjęcia. Uwzględnienie tych pomysłów pozwoli stworzyć wyjątkową i klimatyczną oprawę, która zrobi wrażenie na gościach i podkreśli charakter wydarzenia. Wybór motywu przewodniego, dodatków oraz zastawy stołowej pozwoli uzyskać pożądany rezultat i umili przebieg takiego przyjęcia w gronie zaproszonych przez Ciebie gości.