Carving – co musisz wiedzieć o dekoracjach z warzyw i owoców

26 / 01 / 2023

Technika carvingu przybyła do nas z krajów azjatyckich. To niezwykła sztuka, która wykorzystywana jest również w gastronomii – m.in. w restauracjach, na wystawnych przyjęciach, weselach i innych uroczystościach, gdzie istotną rolę odgrywa aspekt wizualny. Co jeszcze warto wiedzieć na temat rzeźbienia w owocach i warzywach?

Spis treści:

  1. Carving – co to jest?
  2. Skąd pochodzi sztuka carvingu?
  3. Carving – jak zrobić samodzielne rzeźby?
  4. Technika carvingu – niezbędne narzędzia

Carving – co to jest?

Jeśli pracujesz w branży gastronomicznej, to z pewnością nie raz dane było ci usłyszeć pojęcie carving. Co to jest i na czym dokładnie polega ta niezwykła sztuka? Carving to nic innego, jak wycinanie z owoców i warzyw rozmaitych kształtów, dzięki czemu idealnie sprawdzają się one w roli dekoracji konkretnego dania czy całego stołu. Tego typu dekoracje wykorzystywane są również we wszelkiego rodzaju cateringach.

Na jakich owocach najczęściej wykonywany jest carving? Rzeźbienie w owocach nieco różni się od wycinania kształtów w warzywach, przede wszystkim z uwagi na konsystencję miąższu. Najlepszymi gatunkami do carvingu są bezsprzecznie owoce egzotyczne, czyli ananasy, arbuzy czy melony. W przypadku warzyw zadanie jest natomiast trudniejsze, ponieważ wyróżniają się one większą twardością. Carving warzyw wymaga użycia siły, co niestety nie sprzyja precyzji. Warzywne rzeźby najczęściej wykonuje się z marchwi, kabaczków, rzodkiewek, selera, buraków czy kalarepy. Wielu twórców decyduje się również na połączenie elementów wykonanych z owoców i warzyw. Tego typu konstrukcje prezentują się bardzo efektownie i umożliwiają stworzenie wielu ciekawych kompozycji.

Skąd pochodzi sztuka carvingu?

Początków carvingu należy doszukiwać się już w starożytności i rejonach dalekiego wschodu. Sztuka ta jest szczególnie rozwinięta w Japonii, choć tam nosi zupełnie inną nazwę – mikimono. Z kolej w Tajlandii sztuka carvingu jest jednym z obowiązkowych przedmiotów szkolnych. Początkowo technika carvingu zakładała jedynie ozdabianie owoców i warzyw. Wraz z rozwojem tej sztuki rozpoczęto wycinać w nich rozmaite kształty przy użyciu specjalnych noży, co szybko zyskało uznanie wśród społeczności. Obecnie w niektórych krajach funkcjonują nawet święta carvingu, choć najczęściej pełni on funkcję dodatku do innych okoliczności – np. podczas Halloween, gdy rzeźbimy w dyniach.

W Polsce carving warzyw i owoców pojawił się dość późno, bo dopiero na początku XX wieku. Pierwsze istotne wzmianki na ten temat zanotowano w branży gastronomicznej w roku 2004. Od tej pory sztuka ta jednak prężnie się rozwija, a obecnie jest integralną częścią przygotowywania wystawnych cateringów i dań w wysokiej klasy restauracjach.

Carving – jak zrobić samodzielne rzeźby?

Sztuka carvingu jest naprawdę imponująca, dlatego wielu kucharzy i dekoratorów pragnie ją opanować. Aby to zrobić, wcale nie trzeba wyjeżdżać do krajów dalekiego wschodu. Nie musisz nawet opuszczać zacisza własnego mieszkania! Aby nauczyć się, w jaki sposób wykonywać profesjonalny carving, jak zrobić swoje pierwsze dekoracje czy na co zwracać szczególną uwagę, wystarczy ci dostęp do internetu, chęci, odpowiednie wyposażenie i spora ilość wolnego czasu na praktykowanie techniki. W sieci znajdziesz wiele osób, które pasjonują się carvingiem i chętnie dzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Publikują oni również filmy instruktażowe, z których ty – jako początkujący twórca – możesz śmiało skorzystać.

Oczywiście warto również rozważyć klasyczną (stacjonarną) współpracę z profesjonalną firmą, która zajmuje się szkoleniami dla personelu z zakresu carvingu. Wraz ze wzrostem tej sztuki na rynku pojawia się coraz więcej tego typu usługodawców, dlatego bez problemu odnajdziesz godnego zaufania szkoleniowca, który nauczy cię efektywnego i sprawnego carvingu. Wszystko zależy tak naprawdę od twoich indywidualnych preferencji.

Technika carvingu – niezbędne narzędzia

Jeśli chcesz oferować profesjonalny carving w owocach i warzywach, musisz posiadać nie tylko stosowne umiejętności, ale również odpowiednie narzędzia. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalne noże, które zaprojektowane zostały właśnie z myślą o sztuce carving. Rzeźbienie w owocach i warzywach wymaga bowiem nie lada precyzji, a dedykowane akcesoria z pewnością pomogą ci w jej zachowaniu. W jakie konkretnie noże trzeba zainwestować? Absolutną podstawą jest tutaj nóż tajski, który posiada poręczny uchwyt i ostrze pozwalające na dokładne wycinanie nawet najdrobniejszych elementów z miąższu. Równie przydatny jest nóż ze spiczastym i cienkim grotem, który dedykowany jest do „szkicowania” na dekorowanych produktach. Niezbędne są także noże z ostrzami w kształcie liter U oraz V, które pozwalają na wykonywanie efektownych wgłębień. Do carvingu przydadzą ci się również noże w kształcie sierpa, dwustronna łyżeczka oraz nożyczki do przycinania.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz wszystkie niezbędne narzędzia do carvingu, które wyróżniają się wysoką jakością i trwałością. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!