• z 3
  • z 3

Szklanki do kawy

Szklanka do kawy - nie tylko tradycyjna

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce panowało przeświadczenie, że istnieją trzy rodzaje kawy - czarna, biała i z cukrem. Dzisiaj takie myślenie nie robi już na nikim wrażenia. Właśnie dlatego szklanka do kawy może wyglądać zupełnie inaczej i służyć do całkowicie innych rodzajów. Moda na różne formy przyjmowania codziennego zastrzyku kofeiny przyszła z Włoch. Na Półwyspie Apenińskim niewłaściwa szklanka do kawy podana w kawiarni lub restauracji to bardzo duże faux pas. Istnieje bardzo duża liczba rodzajów kawy, które w celu uwolnienia pełni swojego potencjału muszą być podawane w wielu różnych naczyniach. Trendy panujące na co dzień w południowej części Europy pomału przychodzą także do naszego kraju. Warto zatem wiedzieć, które szklanki wybrać jeżeli chcemy podać kawę w odpowiedni sposób.

Dlaczego szklanki do kawy są w różnych rozmiarach?

Znajdziemy mnóstwo różnych rodzajów kawy, które zdecydowanie różnią się od innych rodzajów. Czasami paradoksalnie wcale nie zmienia się ilość kofeiny w napoju. Można to zobaczyć na prostym przykładzie. Szklanki do kawy espresso są bardzo małe, ich pojemność to 80 mililitrów. Wynika to z faktu, że espresso to najmocniejsza kawa poza doppio, czyli... podwójnym espresso. Z drugiej strony możemy zwrócić uwagę na latte, czyli bardziej wyrafinowaną odmianę białej kawy. Szklanki do kawy w tym przypadku jest znacznie większa, bo może wynieść nawet 450 mililitrów, jednak zawartość kofeiny bardzo często jest praktycznie taka sama. Latte występuje jako mieszanka bardzo mocnej kawy, takiej jak espresso ze spienionym mlekiem. Właśnie dlatego do każdego rodzaju kawy, wśród których możemy także umieścić bardzo popularne cappuccino, używamy zupełnie innych szklanek.

Szklanka do kawy z podwójnym dnem - najpierw bezpieczeństwo!

Szkło bardzo dobrze przewodzi ciepło. Często przekonaliśmy się o tym na własnej skórze, kiedy chcieliśmy chwycić szklankę lub kubek z gorącym napojem. Co może zapobiec poparzeniom? Szklanka do kawy z podwójnym dnem oraz szkłem! Świetnie nadaje się nie tylko do gorących napojów, ale także do mrożonych kombinacji na gorące, letnie dni. Szklanka do kawy z podwójnym dnem nie tylko doskonale izoluje ciepło. Daje również stabilizację, dzięki czemu ograniczamy ryzyko wylania się napoju do minimum. Oczywiście niezależnie od tego, który rodzaj kawy jest naszym ulubionym, znajdziemy szklankę z podwójnym zabezpieczeniem dla skóry naszych dłoni oraz podwójnym dnem w celu izolacji i stabilności.