Domowy kompostownik. Jak go przygotować krok po kroku

08 / 06 / 2020

Kompostownik pozwala na znaczną redukcję odpadów organicznych, które według Banku Światowego stanowią niemal połowę (44 proc.) całkowitej masy odpadów globalnych. Kompost jest jednocześnie doskonałym nawozem dla kwiatów doniczkowych i ogrodowych, dlatego przygotowując własny kompostownik, możemy zadbać nie tylko o środowisko, lecz także o wygląd naszych roślin. 

Posiadanie kompostownika ma same zalety – przygotowanie kompostu nic nie kosztuje, wymaga niewiele pracy, a uzyskany w ten sposób nawóz zawiera cenną dla gleby i roślin próchnicę, mikro- i makroelementy. Co zatem sprawia, że tak mało osób decyduje się na przetwarzanie resztek żywności w domu? Jednym z najczęstszych powodów, jest brzydki zapach, który wydziela się ze źle przygotowanego kompostownika. Wciąż też brakuje świadomości, że oprócz tradycyjnej segregacji odpadów na plastik, papier i szkło, powinniśmy dbać o recykling resztek organicznych. Dowiedz się, jak przygotować domowy kompostownik krok po kroku.

 

Krok 1. Wybierz odpowiedni pojemnik 

Do przygotowania domowego kompostownika możemy użyć zwykłego, plastikowego wiaderka z pokrywką, jednak dużo lepszym rozwiązaniem będą zaprojektowane w tym celu pojemniki. Są one wykonane z wysokiej jakości stali bądź tworzywa sztucznego, mają gotowe, wycięte otwory i co nie mniej istotne – nowoczesny design. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z utrzymaniem pojemnika w czystości, a sam kompostownik stanie się ozdobą naszej kuchni lub balkonu. Praktycznym pomysłem są pojemniki wyposażone w filtr węglowy, który dodatkowo neutralizuje nieprzyjemny zapach.  

Krok 2. Wyłóż pojemnik papierem i dżdżownicami

Kiedy mamy już odpowiedni pojemnik, możemy rozpocząć kompostowanie. Na dnie pojemnika układamy warstwę namoczonych w czystej wodzie i odsączonych pociętych kartonów oraz czarno-białych gazet. W ten sposób uzyskamy dobre podłoże dla pozostałych resztek pokarmowych. Na tym etapie należy też ułożyć w kompostowniku warstwę ziemi oraz dżdżownice. Bezkręgowce użyźnią kompost i dostarczą mu składników mineralnych. Dżdżownice kupimy bez problemu w sklepie wędkarskim lub zamówimy przez internet. Na początek wystarczy ok. pół kg dżdżownic, najlepiej ziemnych lub kalifornijskich.   

Krok 3. Znajdź odpowiednie miejsce na kompostownik 

Kompostownik domowy powinniśmy trzymać w temperaturze ok. 15-25 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura spowoduje, że resztki zaczną gnić i wydzielać nieprzyjemny zapach. Zbyt niska temperatura wpłynie z kolei na mniejszą aktywność dżdżownic, co znacznie spowolni proces rozkładu. W czasie ciepłych miesięcy możemy więc ustawić kompostownik w zaciemnionym miejscu na balkonie. Na jesień i zimę lepiej przenieść pojemnik do kuchni. 

Krok 4. Zacznij wypełniać kompostownik resztkami 

Do domowego kompostownika wrzucamy m.in.: resztki warzyw i owoców, skorupki jajek, fusy z kawy i herbaty, niebarwiony papier oraz chusteczki higieniczne. Każdą nową porcję resztek należy wymieszać łopatką z kompostem, który jest już w pojemniku. Dzięki temu dostarczymy do pojemnika tlen, co zapobiegnie gniciu i powstawaniu brzydkiego zapachu. Nie wszystkie resztki nadają się do kompostowania. Unikać należy przede wszystkim kości oraz skrawków mięsa i ryb, które łatwo ulegają fermentacji, a także cytrusów, ze względu na dużą ilość chemii, którą są pryskane. Jeśli nasz kompost jest zbyt wilgotny, warto dodać do niego suche odpady takie jak liście, gałęzie, trawę lub papier. Ten prosty zabieg zapobiegnie pleśnieniu i gniciu kompostu.   

Krok 5. Wykorzystaj swój kompost 

Gotowy kompost przypomina barwą i strukturą ziemię. Możemy go użyć na działce, podsypać nim kwiaty balkonowe lub ogrodowe, pomidory bądź nowalijki. Organiczny nawóz przyspieszy wzrost roślin i dostarczy im niezbędnych składników odżywczych. Kompost nadaje się do użyźniania młodych roślin i co istotne nie musimy się obawiać, że dodamy go zbyt dużo, ponieważ nie szkodzi roślinom. Jest to nawóz całkowicie naturalny, dlatego nie wpływa negatywnie na ludzi oraz zwierzęta. Domowy kompostownik powinny więc przygotować wszystkie osoby, które dbają o środowisko i chcą żyć w zgodzie z nurtem zero waste.