Jajka na kilka sposobów

11 / 01 / 2022

Większość z nas nie wyobraża sobie swojej codziennej diety bez popularnych potraw oraz składników. Jajka bez wątpienia świetnie sprawdzają się w wielu polskich domach. Można je przygotować na kilka różnych sposobów. Pokażemy Wam nie tylko śniadaniowe dania na bazie jajek, ale także możliwości dodania ich do obiadu lub kolacji.

Spis treści:

  1. Najlepsze sposoby na jajka do śniadania
  2. Jak gotować jajka do obiadu?
  3. Jak długo gotować jajko na miękko?
  4. Jak długo gotować jajko na twardo?
  5. Jajka po wiedeńsku - jak zrobić austriacki przysmak?

Najlepsze sposoby na jajka do śniadania

Sposoby na jajka można liczyć bez końca. W każdym polskim domu je się je odrobinę inaczej. Wynika to także z tradycji regionalnych. Widać to szczególnie w trakcie Wielkanocy. Całe rodziny poświęcają swój czas na malowanie wydmuszek w celu zrobienia kolorowych pisanek.

Oczywiście nie zjemy ich do śniadania. Znajdziemy znacznie więcej możliwości przygotowywania jajek do pierwszego posiłku. Mogą one służyć jako dodatek do kanapek. Wtedy wystarczy ugotować jajko na twardo i położyć cienko pokrojone plasterki na chlebie. Bardzo często gotujemy jajka na miękko, które także cieszą się duża sympatią w polskich domach.

Bardzo często jednak decydujemy się na zrobienie jajecznicy. Stanowi ona fantastyczny posiłek, który dociera do serc wielu pokoleń. Z perspektywy dzieci oznacza ona sobotni poranek i więcej czasu rodziców na przygotowanie wspólnego śniadania. Nastolatkowie oraz osoby wchodzące w dorosłość korzystają z jajecznicy na budżetowych wyjazdach oraz jako lekarstwo na ból głowy pozostały po poprzedniej nocy.

Jak gotować jajka do obiadu?

Zastanawiałeś się kiedyś jak gotować jajka nie tylko rano, ale także po południu i wieczorem? Szczególnie zainteresowane powinny być w tym momencie osoby niejedzące mięsa, ale nie tylko. Nie od dzisiaj wiadomo, że jajka stanowią źródło nie tylko białka, ale również wielu innych składników odżywczych. Warto wpleść ich jak najwięcej do swojej codziennej diety.

Oczywiście posiłek w środku dnia powinien być ciepły. Dlatego warto wyjąć patelnię z szafki i przygotować jajka sadzone. Ich smażenie nie zajmuje dużo czasu, aczkolwiek wymaga dość dużego skupienia. Chwila nieuwagi może sprawić, że zamiast przepysznego białka będziemy musieli wyrzucić zwęgloną podstawę. Bardzo często jajka sadzone spożywa się w ramach obiadu z ziemniakami w dowolnej formie.

Nie można również zapominać o omletach. Ich przygotowanie nieco przypomina jajecznicę, aczkolwiek bardziej zwarta konsystencja pozwala na umieszczenie większej ilości składników do środka. Omlet wygląda podobnie do do tarty. Możemy w nim umieścić praktycznie każdy dodatek. Miłośnicy mięsa nie omieszkają dorzucić kilku cienko pokrojonych kawałków szynki lub kiełbasy. Wegetarianie chętniej sięgną po ser lub warzywa. Należy pamiętać, że przed dodaniem jajek powinniśmy najpierw podsmażyć składniki na maśle, aby jak najlepiej komponowały się z omletem.

Jajka sadzone oraz omlet świetnie nadadzą się zarówno jako główny posiłek dnia, ale również śniadanie. Trzeba tylko pamiętać o proporcjach przy okazji przygotowywania jedzenia o różnych porach.

Jak długo gotować jajko na miękko?

Wiele osób nie wie do końca jak długo gotować jajko na miękko. Trzeba w tym momencie pamiętać o tym, że w tym przypadku bardzo ważne i istotne jest odmierzenie czasu praktycznie co do sekundy.

Przyjmuje się zasadę, że w zależności od wielkości jajek gotujemy je w odpowiednim przedziale czasowym. Do zagotowanej wody wkładamy jajka i wyjmujemy je po 3,5 minutach w przypadku rozmiaru S, 4 w przypadku rozmiaru M oraz 5,5 w momencie, gdy gotujemy jajka w rozmiarze L.

W gotowaniu jajek bardzo pomagają nam minutniki kuchenne. Dzięki nim idealnie odmierzymy czas, po którym powinniśmy wyjąć je z wrzącej wody. Nawet kilka sekund nieuwagi może skończyć się nieudanym śniadaniem.

Jak długo gotować jajko na twardo?

Najczęściej spotykane jako dodatek do pieczywa. Jak długo gotować jajka na twardo w taki sposób, aby żółtko w żaden sposób nie było płynne?

Nietrudno się domyślić, że trzeba poświęcić na to nieco więcej czasu, niż w przypadku jajek na miękko. Przyjmuje się, że jajka na twardo powinny spędzić w zagotowanej wodze aż 8 minut. Dzięki temu ich ścięta konsystencja świetnie będzie smakować na kanapkach na śniadanie lub kolację.

Jajka po wiedeńsku - jak zrobić austriacki przysmak?

Jajko na miękko można przygotować na wiele różnych sposobów. Czy słyszałeś kiedyś o pomyśle na jajka po wiedeńsku? Jak zrobić danie, którym zachwycają się mieszkańcy oraz turyści przebywający w stolicy Austrii?

W Polsce najczęściej spotyka się wersję z surowymi jajkami wbitym(ostrożnie!) do szklanek. Następnie należy je doprawić na swoją modłę. Najczęściej sięgamy po klasyczną opcję w postaci masła, soli oraz pieprzu. Szklanki z jajkami wkładamy do naczynia z wrzącą wodą i gotujemy przez trzy minuty.

Kawiarnie wiedeńskie charakteryzują się wyjątkowym, wręcz uroczystym podaniem swoich narodowych przysmaków. Zazwyczaj używa się do tego szerokich kieliszków na wysokiej nóżce. Szkło kojarzące się nam z piciem szampana w Nowy Rok, mieszkańcom Wiednia kojarzy się z jajkami w kawiarniach.