Jak działa szynkowar?

11 / 01 / 2022

Współczesna żywność jest bogata w wiele substancji mających na celu zwiększenie rozmiarów produktów i polepszenie ich smaków. Problem w tym, że przyczyniają się one do powstania wielu chorób w ludzkim organizmie. Jeśli chcesz mieć pewność, że zjedzona szynka jest wolna od konserwantów, to warto zainteresować się szynkowarem. Dowiedz się z naszego artykułu, jak działa takie urządzenie i jak przyrządzić w szynkowarze pyszne wyroby wędliniarskie.

Czym jest i jak działa szynkowar?

Szynkowar to urządzenie pozwalające przygotować za pomocą parzenia pyszne wędliny w domu. Dzięki takiemu sprzętowi możemy na stałe pożegnać sklepowe wyroby mięsne o wątpliwej jakości. Na rynku zazwyczaj można spotkać szynkowary o walcowatym kształcie, które są wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego. To, co przekonuje do zakupienia takiego naczynia to dowolność rozmiarów. Na rynku można zakupić szynkowary o małych i dużych rozmiarach, dzięki czemu możemy dopasować pojemność takiego urządzenia do swoich kulinarnych potrzeb. Przyjmuje się, że uniwersalna wielkość szynkowaru umożliwia przygotowanie własnej domowej wędliny z 1 kg surowego mięsa.

Czytając nasz artykuł o szynkowarze, zapewne zrodziło się pytanie: jak działa szynkowar? Urządzenie cechuje się prostą obsługą, a także przejrzystą budową składającą się z korpusu, spirali i termometru. Wystarczy włożyć do środka zamarynowane mięso i dociskać wspomnianą spiralą. Po umiejscowieniu mięsa w szynkowarze wystarczy włożyć urządzenie do garnka z wodą, a następnie rozpocząć parzenie przez określony czas, który wskazany jest w wybranym przepisie.

Co można przygotować za pomocą szynkowaru?

Szynkowary są coraz popularniejsze w polskich gospodarstwach domowych z uwagi na szereg możliwości kulinarnych dostępnych przy ich użyciu. Dzięki urządzeniu tego typu możemy przygotować:

  • Szynkę,
  • Kiełbasę,
  • Boczek,
  • Nadziewaną roladę,
  • Parzoną szynkę,
  • Mielonkę,
  • Mortadelę,
  • Salceson,
  • Pasztet,
  • Golonkę.

Wyposażając swoją kuchnię w takie urządzenie, możemy samodzielnie przygotować dowolny rodzaj mięsa w każdym momencie i co najważniejsze w zdrowy sposób. Wszelkie marynaty i użyte przyprawy znajdują się w gestii gotującego, tak więc wszystkie aspekty kulinarne mamy pod kontrolą. Najwyższa jakość wcześniej zakupionego mięsa, a także pozostałych dodatków gwarantuje brak w naszym wyrobie wędliniarskim substancji konserwujących oraz barwników. W dzisiejszych czasach, gdzie produkty ekologiczne są znacznie droższe od tych dostępnych w hipermarketach, zakup szynkowaru to najlepsza inwestycja we własne zdrowie. W rezultacie szynka z szynkowara spożywana przez nas samych oraz naszych bliskich dostarczy niezbędnych składników odżywczych bez szkodliwych substancji często występujących w gotowych wyrobach o długich datach przydatności.

Jak prawidłowo używać szynkowaru?

Korzystając pierwszy raz szynkowaru, z pewnością będziemy się zastanawiać: jak zrobić szynkę? Wystarczy surowy wyrób umieścić w woreczku i włożyć do urządzenia. Mięso trzeba docisnąć spiralą w celu zachowania jego pierwotnej tekstury. Po przymocowaniu mięsa trzeba już tylko zamknąć urządzenie przykrywką.

Gdy, już szynkowar zostanie zamknięty, należy włożyć go do garnka z gorącą wodą. Ważne, aby woda była na wysokości 4/5 urządzenia oraz nie była zagotowana. Obie wymienione zasady są niezbędne do otrzymania pysznego i soczystego wyrobu mięsnego o właściwej strukturze. W czasie parzenia na przykład szynki warto używać dołączanego przez producentów szybkowarów termometru, który pozwala kontrolować temperaturę produktu. Przyjmuje się, że temperatura mięsa powinna wynosić od 60 do 90 stopni Celsjusza, jednak konkretna wartość jest determinowana przez gatunek mięsa oraz dany przepis kulinarny.

Jak zrobić szynkę w szynkowarze?

Przygotowywanie wyrobów wędliniarskich w szynkowarze jest niezwykle proste, dlatego z łatwością mogą je przyrządzać nawet kulinarni laicy. W naszym artykule podpowiadamy jak zrobić szynkę, podając prosty i smaczny przepis. Do wykonania szynki potrzebujemy:

  • 1,5 kg szynki,
  • 40 g soli,
  • 3 g rozmarynu,
  • 2 szt. liścia laurowego,
  • 5 szt. pieprzu,
  • 5 szt. ziela angielskiego,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1 l wody.

Zanim wsadzimy surowe mięso do szynkowaru, należy wcześniej je zapeklować. W tym celu trzeba przygotować roztwór składający się z 1 litra wody i 2 łyżek soli peklowej. Następnie należy zalać roztworem mięso i dodać ziele angielskie, ziarna pieprzu, liście laurowe, rozmaryn oraz sprasowane ząbki czosnku. Mięso w zalewie warto zostawić na 5 dni w lodówce, aby dobrze się zamarynowało.

Po 5 dniach wyjmujemy zapeklowaną szynkę i płuczemy ją z roztworu. Szynkę wkładamy do woreczka, a następnie układamy ciasno w szynkowarze. Zamykamy szynkowar i parzymy w garnku z wodą w temperaturze 80 stopni Celsjusza przez 2,5 godziny. Po upłynięciu wskazanego czasu parzenia należy gorący szynkowar ostudzić zimną wodą i wsadzić do lodówki na całą noc. Następnego dnia możemy cieszyć się domową pyszną szynką bez żadnych zbędnych substancji konserwujących i barwników. Smacznego!