Szakszuka - pomysł na oryginalne śniadanie

14 / 02 / 2022

Przywędrowała z Bliskiego Wschodu, nikt jednak nie jest pewien, czy z pełnej aromatycznych przypraw Tunezji, czy nieco tajemniczego Jemenu. Szakszuka, której oryginalną nazwę można przetłumaczyć jako "mieszanka" to niezwykle smaczny i aromatyczny pomysł na śniadanie. Jak ją przyrządzić? Sposobów jest przynajmniej tyle, co ziaren piasku na pustyni. Zapraszamy do lektury.

Spis treści

  1. Szakszuka - co to? Prosty sposób na wyjątkowe śniadanie
  2. Szakszuka dla leniwych
  3. Szakszuka z boczkiem i serem
  4. Szakszuka z jajkiem. Smacznie i aromatycznie
  5. Szakszuka. Kilka rad na koniec

Szakszuka - co to? Prosty sposób na wyjątkowe śniadanie

Szakszuka - co to? Słysząc po raz pierwszy tę nazwę, można doszukiwać się wykwintnego i trudnego do przygotowania w domowych warunkach dania, które możemy skosztować jedynie w najlepszych restauracjach, serwujących orientalne przysmaki. I w zasadzie prawdą jest to, że orientalną i niezwykle aromatyczną szakszuką możemy rozkoszować się w restauracjach, ale z łatwością można ją przygotować też w domu. I to szybko, mając pod ręką kilka podstawowych składników. Aby nie powielać przepisów, które z łatwością można znaleźć w sieci, przedstawimy kilka przepisów sprawdzonych w naszych kuchniach. Fenomen szakszuki polega na kuchennej improwizacji. Nie musicie posiadać umiejętności kucharskich na miarę mistrzów patelni. Wystarczy, że potraficie nieco kroić i smażyć, a na pewno poradzicie sobie z przyrządzeniem tego egzotycznego dania. Według wszelkich prawideł, w szakszuce muszą znaleźć się pomidory, cebula i oczywiście jajka. Pierwowzór i ideał pełen jest orientalnych dodatków, aromatycznego kuminu i kolendry. Ale kuchnia nabiera smaku, kiedy przełamujemy schematy, używając własnych ulubionych dodatków.

Szakszuka dla leniwych

Czas na przeniesienie orientalnego dania do naszych domów. Pierwszym, najłatwiejszym do przyrządzenia sposobem będzie szybka szakszuka dla leniwych. W tym przypadku świeże pomidory można z powodzeniem zastąpić krojonymi pomidorami z puszki. Najlepiej kupić kilka puszek od razu, bo z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że kto raz spróbował szakszuki, będzie rozpoczynał nią każdy dzień. Do dzieła! Na patelnię wlewamy nieco oliwy z oliwek i po chwili dodajemy pokrojoną w kostki czerwoną paprykę. Przyprawiamy szczyptą soli i pieprzu. Kiedy papryka nieco zmięknie, możemy dodać do niej posiekane pomidory z puszki. Doprawiamy ponownie solą i pieprzem oraz lekko mieszamy, tak aby składniki połączyły. Kiedy na patelni zauważymy, że większość wody już odparowała, ostrożnie wbijamy dwa jajka. Teraz wystarczy poczekać, aż jajka zyskają pożądaną konsystencję i właściwie danie jest już gotowe. Stara kucharska prawda mówi, że je się oczami, więc aby nasze danie wyglądało i pachniało jeszcze lepiej, warto udekorować je posiekaną natką pietruszki, czy rukolą. Aby podnieść walory zapachowe, nie zaszkodzi posypać całości przetartą wcześniej w dłoniach suszoną bazylią lub oregano. Jak kto lubi.

Szakszuka z boczkiem i serem

Dla smakoszy dań z mięsem szakszuka może wydawać się nieodpowiednim wyborem. Nic bardziej mylnego. Zaczynamy! Patelnia, odrobina oliwy lub masła, choć w tym przypadku naprawdę odrobina, bo do tego wariantu dodajemy pokrojony w drobną kostkę boczek. Reszta, do złudzenia przypomina poprzedni przepis. Choć w tym przypadku, dla pokreślenia smaku warto zeszklić odrobinę cebuli. Następnie pomidory, obrane ze skórki lub te z puszki, jajka i przyprawy. Bardzo dobrym, a jednocześnie nieco zaskakującym wykończeniem dania może być dodany tuż przed podaniem stary ser grana padano. Wyraźny zapach i smak sera perfekcyjnie komponuje się z boczkiem. Teraz pozostaje tylko rozkoszować się tym pożywnym i bardzo aromatycznym daniem.

Szakszuka z jajkiem. Smacznie i aromatycznie

Naszą tajemnicą jest jednak szakszuka z jajkiem "na bogato". Ta wersja zdobyła największe uznanie wśród naszych testerów. Po kolei: patelnia, oliwa z oliwek, odrobina pieprzu, soli oraz startej gałki muszkatołowej- ta korzenna, wyraźna przyprawa wyniesie danie na wyższy poziom. Później pokrojona w kostkę papryka, a kiedy ta zmięknie, na patelnię wędrują soczyste, obrane ze skórki, pokrojone w kostkę pomidory. Doprawiamy delikatnie solą i pieprzem oraz mieszamy. Czekamy chwilę, aż nadmiar wody odparuje i ostrożnie wbijamy jajka. Tuż przed zdjęciem dania z patelni, dodajemy pokrojony w kostkę ser feta, który nie obejdzie się bez garści oliwek. Aby danie było kompletne, całość posypujemy magiczną czarnuszką. Zapewniamy, że ten wariant już wygląda i pachnie obłędnie. Jeśli jeszcze wam mało, dodajcie rukoli. Smacznego, a raczej kali orexi, bo stąd już krok do greckiej kuchni. Ale to zupełnie inna historia.

Szakszuka. Kilka rad na koniec

Na koniec mamy dla was kilka praktycznych rad:

  • aby szakszuka z jajkiem była perfekcyjna, niezbędna będzie dobrej jakości patelnia żeliwna
  • są dwie szkoły dodawania jajek. Pierwsza to delikatne wbijanie ich na powierzchnię, a druga zaleca wbijanie ich we wcześniej przygotowane wgłębienia w szakszukowej masie
  • jeśli lubicie bardziej ścięte jajka, należy na chwilę przykryć patelnię