Jak czyścić garnki emaliowane? Sprawdzone porady

22 / 05 / 2023

Garnki emaliowane cieszą się dużą popularnością i goszczą w wielu domach. Nie ma w tym niczego dziwnego, bo pięknie się prezentują, są funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Z pewnością zależy Ci na tym, by służyły Ci jak najdłużej, zachowując przy tym pełnię walorów estetycznych. Co możesz zrobić, by tak się stało?

Spis treści:

  1. Jak wyczyścić garnek emaliowany w środku? Podpowiadamy
  2. Jak czyścić garnki emaliowane z trudnych zabrudzeń?
  3. Nie wiesz jak wyczyścić garnek emaliowany? Ten sposób zadziała!
  4. Czyszczenie garnka emaliowanego na co dzień

Jak wyczyścić garnek emaliowany w środku? Podpowiadamy

Dbaj o swoje akcesoria kuchenne, regularnie i dokładnie usuwając z nich zabrudzenia. Najważniejsze jest to, by wybrać odpowiednią metodę, która pozwoli Ci cieszyć się zadowalającymi efektami, a jednocześnie sprawi, że na produktach nie pojawią się uszkodzenia. Jak wyczyścić garnek emaliowany w środku, by go nie porysować? Zacznij od pozbycia się resztek jedzenia, które lubią przywierać do powierzchni. Następnie wlej do środka wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń i ją zagotuj. Odczekaj chwilę i pozbądź się zawartości. Jeżeli na dnie i ściankach wciąż pozostały zanieczyszczenia, sięgnij po gąbkę i wykorzystaj ją do ich wyszorowania. Uwaga! Kluczowe jest to, żeby była miękka. Zrezygnuj z druciaków oraz szczotek o sztywnym włosiu, bo mogą przyczynić się do powstania rys. Drugi sposób polega na włożeniu do garnka mydła w kostce i zalaniu go bardzo ciepłą wodą. Dzięki temu wytworzy się emulsja, którą będziesz musiała wymieszać drewnianą łyżką, aby powstała piana. Udało się? W takim razie możesz odstawić naczynie na piętnaście minut, aby osad namoknął. Gdy minie kwadrans, opróżnij je, oczyść gąbką i opłucz, by mieć pewność, że nie pozostały w nim żadne ślady mydła.

Jak czyścić garnki emaliowane z trudnych zabrudzeń?

Chyba każdy z nas wie, jak wiele może kosztować kilka chwil nieuwagi. Zastanawiasz się, jak czyścić garnki emaliowane, które się przypaliły? To nieco większe wyzwanie, ale z naszą pomocą dasz sobie z nim radę. Wlej do środka roztwór zrobiony z czterech szklanek wody i dwóch łyżek sody oczyszczonej. Powinien całkowicie zakryć to, czego chcesz się pozbyć, dlatego jeżeli tak się nie stało, zwiększ jego ilość pamiętając o zachowaniu stosownych proporcji. Doprowadź zawartość do zagotowania, ale nie do wrzenia, intensywnie mieszając. Po tym, jak opróżnisz garnek, prawdopodobnie nie będzie w nim już żadnych przypalonych elementów. Jeśli jednak ten sposób nie zadziała, do sody dodaj nieco zimnej wody. Uzyskasz dzięki temu środek o konsystencji przypominającej pastę do zębów. Rozprowadź ją na zabrudzonej powierzchni i pozostaw na całą noc, by mogła zacząć działać. Kolejnego dnia użyj odrobiny octu winnego, żeby ją zmiękczyć. Delikatną myjką wykonuj okrężne ruchy, aż do całkowitego pozbycia się zanieczyszczeń. W razie potrzeby powtórz cały proces.

Nie wiesz jak wyczyścić garnek emaliowany? Ten sposób zadziała!

Produkty spożywcze, które umieszczasz w naczyniu, zawierają barwniki. Naturalną konsekwencją procesu eksploatacji jest więc to, że na naczyniu zaczynają powstawać przebarwienia. Jak wyczyścić garnek emaliowany, żeby te defekty stały się tylko złym wspomnieniem? Do małej miseczki wsyp sól i dodaj do niej soku z cytryny. Wlej do naczynia, po rozpuszczeniu soli dodając tam również pół szklanki wody. Odczekaj godzinę, wypłucz i sprawdź, czy plamy zniknęły. Nawet jeśli nie udało się za pierwszym razem, zachęcamy do podjęcia kolejnej próby. Niekiedy potrzeba nieco więcej czasu, ale rezultaty są tego warte. Gdy już będziesz zadowolona z tego, co widzisz, osusz garnek, używając do tego bawełnianej ściereczki.

Czyszczenie garnka emaliowanego na co dzień

Pozostałości po zupach, warzywach, mięsie i innych produktach spożywczych, które znajdowały się w naczyniu z reguły będziesz mogła usunąć wyłącznie przy pomocy miękkiej gąbki i płynu do mycia naczyń. Kluczowe jest to, by czyszczenie garnka emaliowanego nastąpiło zaraz po tym, jak skończysz z niego korzystać. Wybieraj jedynie te detergenty, które nie są zbyt silne. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia emalii. Co zrobić, gdy Twój ulubiony specyfik akurat się skończył? Nie martw się i skorzystaj ze sprytnego i bardzo prostego patentu. Sięgnij po tabletkę do zmywarki, rozkrusz ją i zalej ciepłą wodą. Tak przygotowany roztwór poradzi sobie z usunięciem tłuszczu i fragmentów pokarmów. Będziesz mogła używać go bez żadnych obaw. Polecamy również skorzystanie z kwasku cytrynowego, który niemal każdy ma w swojej kuchni. Wystarczy pokryć nim dno i ścianki naczynia, wypełnić je ciepłą wodą i zagotować. Nie tylko pozbędziesz się brudu, ale i sprawisz, że emalia będzie pięknie błyszczeć! Jeżeli nie dysponujesz zbyt dużą ilością czasu, po prostu wstaw garnek do zmywarki. Istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że urządzenie usunie wszystkie zabrudzenia i nie będziesz musiała dokonywać poprawek na własną rękę. Jak widzisz, sposobów na utrzymanie czystości jest naprawdę sporo. Nawet przypalone garnki emaliowane mogą odzyskać swój nienaganny wygląd! W ofercie naszego sklepu znajdziesz wysokiej jakości naczynia o wielu kolorach i w różnych rozmiarach. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem.