Jak czyścić porcelanę? Praktyczny poradnik

23 / 09 / 2019

Porcelana znana jest od setek lat. Wytwarza się ją przez wypalania białej glinki z dodatkami minerałów w wysokich temperaturach. Porcelanę można znaleźć wszędzie. Jest używana w życiu codziennym. Choć krucha jest trwała i elegancka. Naczynia porcelanowe są nie tylko częścią zastaw stołowych, ale służą również do pieczenia i gotowania. Porcelana ma przewagę nad innymi materiałami, bo przygotowane w niej potrawy nie kleją się i nie  przypalają. Zastawa stołowa jest ważnym elementem stołu jadalnego. Podpowiemy jak o nią dbać i jak czyścić porcelanę aby służyła przez lata.

Spis treści:

  1. Jak przechowywać porcelanę?
  2. Producenci porcelany – czy wybór ma wpływ na czyszczenie porcelany?
  3. Rodzaje porcelany ze względu na zdobienia
  4. Czym najlepiej i jak czyścić porcelanę?
  5. Jak czyścić porcelanę w zmywarce?
  6. Jak czyścić porcelanę, aby długo nam służyła?
  7. Jak odnowić uszkodzoną porcelanę?

Jak przechowywać porcelanę?

Aby porcelana zawsze wyglądał spektakularnie i przyciągała wzrok, ważny jest właściwy sposób jej przechowywania. Dzięki naszym radom każdy element zastawy będzie w idealnym stanie, a czyszczenie porcelany będzie łatwiejsze.

Porcelanę trzymać najlepiej zamkniętą w szafce. Dzięki temu wolniej będzie pokrywała się kurzem. W miarę możliwości najlepiej każde naczynie postawić oddzielnie. Jeżeli nie mamy odpowiednio dużo miejsca i musimy przechowywać porcelanę w stosach, trzeba odpowiednio ją zabezpieczyć. Najlepiej między każde naczynie włożyć cienką warstwę materiału. Uchroni to naszą zastawę przed porysowaniem i pęknięciem. Talerzy najlepiej przechowywać w odpowiednim stojaku.

Efektownie wyglądają filiżanki i kubki powieszone za ucho. W przypadku porcelany należy tego unikać. Połączenie ucha z naczyniem jest niezwykle delikatne. Taki sposób przechowywania naraża porcelanę na uszkodzenia. Najlepiej kubki i filiżanki przechowywać pionowo na półce lub w pojemnikach z tworzywa sztucznego.

Jeżeli nie planujemy używać porcelany przez dłuższy czas to najlepiej zapakować je w duże opakowanie. Przed schowaniem trzeba owinąć każde naczyniem materiałem lub choćby gazetą. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie folii bąbelkowej. Puste przestrzenie należy uzupełnić kulkami papierowymi, aby całość była stabilna.

Producenci porcelany – czy wybór ma wpływ na czyszczenie porcelany?

Na rynku znajdziemy porcelanę wielu producentów. Wyroby tego rodzaju nie należą do najtańszych, dlatego warto postawić na sprawdzonych twórców.

Jeżeli szukamy białej, twardej porcelany o wysokich parametrach jakościowych to warto zwrócić uwagę na porcelanę Lubiana. Technologia stosowana przy produkcji sprawia, że porcelana jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ma wysoką odporność termiczną oraz wysoką twardość szkliwa. Czyszczenie porcelany wysokiej jakości jest również łatwiejsze. Oprócz jakości porcelana tego producenta to również duży wybór kształtów i fasonów. Inni warci uwagi producenci to między innymi: porcelana DUO, porcelana KRISTOFF, porcelana ĆMIELÓW, porcelana CHODZIEŻ, porcelana ZWIEGER.

Rodzaje porcelany ze względu na zdobienia

Znajdziemy wiele sposobów zdobienia porcelany. Najstarszy to malowanie ręczne. To jedna z najtrudniejszych technik. Bardziej skomplikowane wzory wymagają wieloletniego doświadczenia od artysty. Musi on mieć wiedzę o paletach kolorów, odpowiednich technikach nakładania barwnika i farby oraz zachowania się materiałów w procesie wypalania. Do zdobienia używa się farb ceramicznych lub takich, które zawierają metale szlachetne. Przedmioty ręcznie zdobione mają największa wartość artystyczną i są najbardziej cenione i pożądane. Kupując tego rodzaju porcelanę, warto zapoznać się ze wskazówkami producenta na jej temat. Poradzi on nam jak czyścić porcelanę ręcznie zdobioną oraz jak ją przechowywać.

Inny sposób zdobienia porcelany to kalka. Aktualnie jest to najczęściej używany sposób przy produkcji porcelany. Kalka nakładana jest na specjalny papier, dzięki czemu aplikowanie jest łatwiejsze. Kalkę po zwilżeniu przykłada się do przedmiotu i ściąga papier transferowy. Następny etap to wtórne wypalanie, gdzie zdobienie trwale łączy się z glazurą. Czyszczenie porcelany zdobionej tą techniką również wymaga dużej delikatności i precyzji.

Kolejny sposób zdobienia to trawienie porcelany kwasem. Dzięki temu otrzymujemy fakturę dekoracji wklęsłą lub wypukłą. Obecnie to rzadko spotykana technika zdobienia ze względu na jej czasochłonność.

Współcześnie bardzo popularne techniki zdobienia to nadruk laserowy oraz technika zdobienia szkliwami. Stosuje się również metodę „fond”. Za pomocą specjalnych pistoletów spryskuje się się powierzchnię farbą.

Czym najlepiej i jak czyścić porcelanę?

Naczynia porcelanowe są delikatne i należy się z nimi obchodzić ostrożnie. Szczególnie ważne jest zachowanie ostrożności podczas ich czyszczenia. Można z łatwością utrzymać swoje naczynia w idealnym stanie, stosując odpowiednią procedurę. Jak czyścić porcelanę? Najbezpieczniejszy i najlepszy sposób to ręczne czyszczenie porcelany. Wahania temperatury mogą uszkodzić naczynia, więc należy upewnić się, że woda której używamy do mycia i płukania naczynia, nie jest zbyt gorąca. Należy unikać używania ostrych detergentów lub wybielaczy. Po umyciu porcelany każde naczynie trzeba dokładnie wytrzeć. Dzięki temu unikniemy powstawania zacieków i osadu.

Jak czyścić porcelanę w zmywarce?

Jak czyścić porcelanę, aby długo olśniewała swoim blaskiem? Najlepszy sposób na czyszczenie porcelany to mycie ręczne. Mycie porcelany w zmywarce jest możliwe, ale trzeba przestrzegać kilku zasad.

Na początku należy się dokładnie przyjrzeć porcelanie. Jeżeli jest to to stara zastawa, to może nie przetrwać mycia mechanicznego. Do mycia w zmywarce również nie nadaje się porcelana ze złoceniami i ręcznie malowana. Pod wpływem silnego strumienia wody i detergentu, który zawiera ścierne drobinki porcelana może trwale się uszkodzić. Obecnie wielu producentów odpowiednio oznacza swoje wyroby, jeśli nadają się do mycia mechanicznego. Najczęściej dotyczy to porcelany białej, bez zdobień.

Mycie porcelany w zmywarce wymaga większego zaangażowania niż zwykłej zastawy. Nie jest to skomplikowana procedura, ale należy pamiętać o każdym kroku.

1. Najważniejsze to płukanie naczyń i pozbycie się resztek od razu po jedzeniu. Pomoże nam w tym silikonowa szpatułka.

2.  W zmywarce  powinniśmy umieścić specjalną  matę do naczyń, aby nie ślizgały się i nie zderzały ze sobą podczas mycia. 

3. Wszystkie naczynia umieszczamy w taki sposób, aby się nie stykały. Ustawiamy kubki i filiżanki na górnej szufladzie z dala od siebie.

4.  Razem z porcelaną nie można myć widelcy, noży, łyżek i innych przyborów kuchennych. Pod wpływem silnego ciśnienia wody mogłyby one uszkodzić porcelanę. 

5. Wybieramy najdelikatniejszy program. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 50 stopni. Jeśli zmywarka ma taką opcję, należy wcześniej wyłączyć funkcję suszenia i wyparzania. Porcelana nie lubi zmian temperatury i pęka. Po zmywaniu należy ją pozostawić do ostygnięcia, a następnie wysuszyć na świeżym powietrzu. 

6. Zwracamy uwagę na używany detergent. Powinien być to tylko żel, bez żadnych cząstek ściernych i wybielacza lub kwasów w składzie. Drobiny mogą porysować kruche naczynia.

 

Jak czyścić porcelanę, aby długo nam służyła?

Porcelana  z łatwością zatrzymuje kurz i brud, zwłaszcza kiedy jest niewłaściwie przechowywana. Większe zabrudzenia można czyścić za pomocą sody oczyszczonej lub kombinacji soli i octu. Oto sposób jak czyścić porcelanę, aby służyła nam latami.

1. W pierwszej kolejności usuwamy kurz suchą szmatką. Najlepszy jest materiał z mikrofibry. Wytwarzający się na niej ujemny ładunek pomaga zebrać kurz, a nie tylko przesuwać go po powierzchni.

2. Z niewielkich szczelin i otworów kurz usunąć najlepiej usunąć pędzelkiem

3. Porcelanę należy myć pojedynczo w ciepłej, ale nie gorącej wodzie używając łagodnego detergentu.

4. Zamiast detergentu można użyć sody oczyszczonej lub mieszanki soli i octu

5. Miejsce, w którym myjemy porcelanę najlepiej wyłożyć gumową matą. Kładziemy ją nie tylko na spód, ale również po bokach.

6. Po umyciu płuczemy naczynia i wycieramy do sucha

Jak odnowić uszkodzoną porcelanę?

Często na porcelanie dostrzegamy szare zadrapania. W istocie nie są to prawdziwe rysy, tylko osad. Czyszczenie porcelany z tego rodzaju  osadu nie jest trudnym procesem. Wystarczy do naczynia wsypać nieco sody oczyszczonej i wody. Wytworzona w ten sposób pasta z łatwością pozbędzie się szarego osadu.

Na niewielkie głębokie zarysowania też jest sposób. Pomoże nam w tym mleko. Naczynie należy umieścić w gorący mleku, a następnie wytrzeć ściereczką.

Na większe pęknięcia pomoże technologia. Kawałki rozbitej porcelany skleimy za pomocą specjalnego kleju do porcelany.

W swoim domu warto mieć przynajmniej jeden zestaw porcelany. To elegancki i ponadczasowy element wyposażenia kuchni. Wybierając porcelanę, warto postawić na sprawdzonych producentów, a będzie służyć nam przez długie lata. Trwałą i efektowną porcelanę znajdziemy u polskich producentów takich jak: Ćmielów, Chodzież czy Lubiana. Kupując porcelanową zastawę, dobrze  poświecić chwilę i nauczyć się jak przechowywać i jak czyścić porcelanę. Jeżeli właściwie o nią zadbamy, to nawet po kilku latach będzie wyglądała jak w dniu zakupu.