Jak dbać o drewniane przybory kuchenne?

09 / 08 / 2021

Niektóre z akcesoriów kuchennych wymagają znacznie więcej uwagi przy okazji czyszczenia oraz utrzymywania w jak najlepszym stanie. Zwykły ceramiczny talerz zazwyczaj można włożyć do zmywarki, włączyć odpowiedni program i pozwolić maszynie zrobić wszystko za nas. W przypadku drewnianych przyborów kuchennych musimy poświęcić bardzo dużo uwagi, żeby móc cieszyć się ich jakością przez bardzo długi czas.

Spis treści:

  1. Od razu po użyciu
  2. Impregnacja produktami pod ręką
  3. Pielęgnacja drewna na co dzień
  4. Nadanie kolorytu połączone z jakością

Od razu po użyciu

Istnieje kilka sposobów na odpowiednie zadbanie o przybory kuchenne z drewna. Warto jednak rozpocząć od samego początku, czyli od wykształcenia nawyków, które zdecydowanie ułatwią nam ich czyszczenie. Najważniejszym z nich jest bez wątpienia ich niemal natychmiastowe mycie po użyciu. W przeciwnym razie na powierzchni drewna mogą zostać zacieki oraz plamy, które mogą okazać się niemożliwe do umycia. Dlatego też przy okazji przygotowywania świeżych pomidorów na desce do krojenia musimy mieć z tyłu głowy możliwie jak najszybsze umycie jej w zlewie. Drewniane przybory kuchenne powinniśmy trzymać z dala od zmywarki ze względu na nadmiar wody oraz szkodliwą działalność detergentów zawartych w kostkach. Tuż po umyciu powinniśmy dać im trochę czasu na wyschnięcie przed schowaniem do szafy lub szuflady - w przeciwnym razie drewno również może ulec uszkodzeniu.

Impregnacja produktami pod ręką

Jeżeli chcemy zachować wyjątkowy wygląd drewnianych przyborów kuchennych, powinniśmy pomyśleć o ich pielęgnacji jeszcze przed pierwszym użyciem. Wbrew pozorom proces impregnacji nie należy do skomplikowanych, a najprawdopodobniej niezbędne do tego produktu posiadasz we własnej kuchni. Dzięki temu drewniane łyżki do zupy po kilku obiadach składających się z ulubionego barszczu nie nasiąkną czerwienią i cały czas będą się świetnie prezentować z innymi akcesoriami kuchennymi.

W jaki sposób podejść do tematu impregnacji? W zależności od naszych preferencji, możemy wybrać metodę z oliwą lub octem jabłkowym. Jeżeli wybierzemy pierwszą z opcji, to będziemy jeszcze potrzebować czystej, najlepiej lnianej ściereczki. Cała czynność jest dziecinnie prosta - wystarczy dokładnie natrzeć drewnianą łyżkę oliwą z oliwek, pozostawić do całkowitego wyschnięcia, a następnie powtórzyć wszystko jeszcze raz! Metoda z octem jabłkowym również nie wymaga niesamowitych umiejętności. Nowo zakupiony przedmiot wystarczy zanurzyć w occie i pozostawić na całą noc. Rano wystarczy osuszyć papierowym ręcznikiem. Właśnie te dwa niezwykle proste sposoby można zastosować, żeby jeszcze dłużej móc cieszyć się odpowiednim kolorem. Dodatkowo nasze drewniane przybory kuchenne nie będą chłonąć zapachów tak bardzo, jak bez impregnacji.

Pielęgnacja drewna na co dzień

Możemy zaimpregnować drewniane przybory kuchenne najlepiej jak potrafimy, a i tak czasami przyjdzie nam się zmierzyć z usunięciem brudu i nieprzyjemnego zapachu. Nie ma się co martwić, ponieważ produkty niezbędne do utrzymania drewna w czystości prawdopodobnie znajdziesz w którejś z szuflad kuchennych. Najczęściej problemem okazują się plamki pozostałe na desce do krojenia lub łyżkach. Wtedy warto wyciągnąć magiczny preparat zdolny niemal do wszystkiego, czyli oczywiście sodę oczyszczoną. Wystarczy zrobić z niej roztwór i, podobnie jak w przypadku impregnacji octem jabłkowym, zanurzyć drewniane przybory kuchenne na całą noc. W celu wyeliminowania zapachu świetnie sprawdzi się wyciśnięty sok z cytryny. Warto o tym pamiętać na przykład przy okazji przygotowywania rybnych potraw. Często mamy trudności przy okazji usuwania resztek ciasta z wałka, na przykład przy okazji robienia spodu do pizzy. Można je bez problemu usunąć za pomocą soli - wystarczy nasypać niewielką ilość na wałek i delikatnie pocierać dłonią. Drewniany chlebak czasami pleśnieje ze względu na jego zawartość. Na to również można znaleźć prosty sposób w postaci potarcia go szmatką nasączoną octem od wewnątrz.

Nadanie kolorytu połączone z jakością

Niewątpliwie drewniane przybory kuchenne znajdą swoje miejsce w każdej kuchni, niezależnie od stylu oraz naszych preferencji. Jeżeli zadbamy o nie we właściwy sposób nie tylko przed użyciem, ale również na co dzień, będziemy mogli cieszyć się ich wysoką jakością przez długi czas. Poza wspomnianymi już produktami znajdziemy mnóstwo innych przyborów, które znajdą wielu sympatyków zarówno przy przygotowywaniu posiłków, jak i nakładaniu oraz spożywaniu. W wielu kuchniach hitem okazują się drewniane łopatki, które znakomicie nadają się zarówno do mieszania wielu rodzajów posiłków gotujących się na patelni, jak również podawania ich na talerz. Połączenie wielu drewnianych przyborów kuchennych będzie znakomicie komponować się przy okazji kompletowania kolejnych elementów zestawu. Przy odpowiednim i regularnym zadbaniu otrzymamy stylowe oraz jakościowe przybory przeznaczone do wielu prac kuchennych.