Jak przechowywać żywność w lodówce? 4 podstawowe zasady

20 / 04 / 2020

Odpowiednie przechowywanie żywności w lodówce wpływa nie tylko na smak i świeżość potraw, lecz tak na zawartość naszego portfela. Prawidłowo rozmieszczone produkty wolniej się psują, dzięki czemu nie musimy ich wyrzucać. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza teraz, gdy kupujemy na zapas i gromadzimy żywność, aby rzadziej odwiedzać sklepy i ograniczyć konieczność wychodzenia z domu. 

Kwarantanna zmieniła zwyczaje żywieniowe większości Polaków. Przestaliśmy jeść na mieście, a dzieci nie mają zapewnionych posiłków w szkołach. W konsekwencji częściej gotujemy w domu, a co za tym idzie, robimy większe zakupy spożywcze. Niestety, kiedy włożymy dużą ilość produktów do lodówki, bardzo często żywność się psuje. Powodów jest kilka: zapominamy o tym, co mamy do jedzenia, artykuły tracą termin przydatności do spożycia lub kupujemy żywność pod wpływem impulsu i nie mamy pomysłu, jak ją wykorzystać w kuchni. Wystarczy jednak odpowiednio ułożyć produkty w lodówce, aby ułatwić sobie codzienne gotowanie i zapobiec psuciu się jedzenia. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

1. Jak przechowywać żywność w lodówce? Odpowiednio ułóż produkty na półkach

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że temperatura w lodówce nie jest taka sama na każdym poziomie. Właśnie dlatego rozmieszczenie produktów wewnątrz chłodziarki nie powinno być przypadkowe. Na górnych półkach temperatura jest o kilka stopni wyższa, jest to więc idealne miejsce na przechowywanie mleka i produktów mlecznych – jogurtów, kefirów, śmietany itp. Zbyt niska temperatura powoduje, że w mleku powstają szkodliwe dla zdrowia bakterie gnilne, dlatego nabiału nie powinniśmy nadmiernie schładzać. Górne półki w lodówce są także odpowiednie do przechowywania dżemów, konfitur oraz ciast.

Na środkowych półkach układajmy artykuły z krótkim terminem przydatności do spożycia, a więc sery, wędliny, pasztety itp. Jest to także dobre miejsce na gotowe potrawy – zupę, sos lub gulasz. Jeśli nie chcemy, aby smaki poszczególnych produktów się mieszały, warto skorzystać z plastikowych, szklanych bądź silikonowych pojemników. Dzięki nim łatwiej będzie nam utrzymać porządek w lodówce, a żywność pozostanie dłużej świeża. 

Temperatura na dolnych półkach jest najniższa, dlatego tam należy umieszczać surowe mięso, ryby czy owoce morza. Wszystkie te produkty mogą kapać i wydzielać intensywny zapach, dlatego najlepiej je zabezpieczyć za pomocą odpowiednich pojemników.   

2. Prawidłowe przechowywanie żywności w lodówce. Warzywa i owoce wkładaj do szuflady 

Nawet niewielkie lodówki mają na dolnym poziomie szuflady, które są przeznaczone do przechowywania warzyw i owoców. W szufladach panuje nieco większa wilgotność niż w pozostałych częściach lodówki, dlatego produkty, które tam umieścimy, zachowają swój kolor, smak i nie będą się psuć. Chociaż dzięki szufladom możemy znacznie wydłużyć świeżość owoców i warzyw, pamiętajmy o kilku zasadach:
 

  • Owoce jagodowe (truskawki, maliny, borówki) należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż 2-3 dni. Owoce wkładamy niemyte wraz z szypułkami.
  • Warzywa kapustne (brukselka, kalafior, brokuł) lubią niską temperaturę, dlatego mogą leżeć w lodówce nawet tydzień. Warzywa te również przechowujemy bez wcześniejszego mycia i krojenia, a jeśli widzimy uszkodzone różyczki lub listki, od razu je usuwamy. Warzywa najlepiej owinąć folią spożywczą lub papierem.
  • Koperek i pietruszkę przed włożeniem do lodówki warto umyć, osuszyć i posiekać oraz przesypać do niewielkiego pojemnika. Wówczas warzywa dłużej pozostaną aromatyczne i nie zwiędną.
  • Szuflady w lodówce są dobrym miejscem do przechowywania warzyw korzeniowych (marchewki, selera, pietruszki). Produkty te dobrze jest wcześniej zawinąć w papier spożywczy. 
  • Do lodówki bez obaw możemy również włożyć sałatę, jednak wówczas zrezygnujmy z dodatkowej folii lub papieru.

3. Boczne półki na olej, soki i jajka

Półki znajdujące się na drzwiach lodówki ułatwiają przechowywanie artykułów pakowanych w butelki oraz kartony. Zazwyczaj ustawiamy tam olej, soki, wszelkiego rodzaju sosy i dodatki do jedzenia – ketchup, musztardę oraz chrzan. W tym miejscu producent umieszcza również specjalny pojemnik na jajka. Możemy je tam trzymać, jednak zwróćmy uwagę, aby nie myć jajek przed schłodzeniem. Wówczas dłużej zachowają świeżość. Jeśli wolimy przechowywać jajka w innym miejscu lodówki, najlepiej zabezpieczyć je w szczelnym i higienicznym pojemniku.  

4. Jak przechowywać żywność w lodówce, aby jej nie marnować? Pamiętaj, że nie każdy produkt należy schładzać

Bardzo często, wypakowując większe zakupy, od razu wkładamy wszystkie artykuły do lodówki, ponieważ chcemy, aby żywność pozostała świeża. Tymczasem jest grupa produktów, których nie należy przechowywać w lodówce. Należą do nich: 

  • Owoce tropikalne – banany, mango czy ananas zachowują swój smak, gdy są przechowywane w temperaturze pokojowej. Niska temperatura spowalnia również proces dojrzewania egzotycznych owoców, natomiast przyspiesza ich gnicie. Tropikalne owoce możemy trzymać na kuchennym blacie w wiklinowym bądź metalowym koszu lub dużej misie.

  • Owoce cytrusowe – podobnie jak owoce tropikalne, cytrusy nie lubią zbyt niskich temperatur. Przechowywane w lodówce tracą intensywny smak oraz szybciej się psują.  
  • Ziemniaki – włożone do lodówki tracą skrobię, przez co o wiele gorzej smakują i nabierają gumowej konsystencji. Ziemniaki potrzebują chłodnego, ciemnego i suchego miejsca, dlatego możemy je przechowywać w dolnej szafce w kuchni, piwniczce lub koszu ustawionym na podłodze.  
  • Pomidory i ogórki – jeden z najczęstszych błędów w przechowywaniu żywności w lodówce. Pomidory i ogórki trzymane w niskiej temperaturze stają się wiotkie, pozbawione smaku i aromatu. Te warzywa również najlepiej ułożyć na kuchennym blacie.  
  • Awokado – awokado, podobnie jak np. banany, po zerwaniu potrzebuje kilku dni, aby dojrzeć i nabrać pełnego smaku. Niska temperatura uniemożliwia ten proces. Awokado najlepiej przechowywać w specjalnym, plastikowym pojemniku. Przekrojone awokado szybko się utlenia i czernieje, dlatego napoczęty owoc warto delikatnie skropić sokiem z cytryny.  

  • Cebula – po przyniesieniu z targu lub sklepu cebuli nie powinniśmy przechowywać w lodówce. Niska temperatura sprzyja gniciu cebuli, a warzywo traci chrupkość oraz intensywny smak. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku cebuli obranej i pokrojonej. W tej postaci możemy ją trzymać w chłodziarce nawet do 7-10 dni, o ile jest szczelnie zamknięta w plastikowym pojemniku lub torebce.