Forma do pieczenia chleba – którą wybrać, aby cieszyć się idealnymi wypiekami?

30 / 04 / 2020

Sekretem idealnego chleba jest nie tylko pieczołowicie przyrządzony zakwas oraz ciasto, ale też forma, w której przygotowujemy wypiek. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów form, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Warto więc przyjrzeć się bliżej poszczególnym produktom, aby wybrać formę, która najlepiej sprosta naszym oczekiwaniom. 

Konieczność pozostania w domach oraz troska o własne bezpieczeństwo spowodowały, że coraz chętniej pieczemy chleb samodzielnie. Dzięki temu mamy pewność, w jakich warunkach zostało przygotowane pieczywo, jemy zdrowiej oraz smaczniej. Odpowiednio dobrana forma spowoduje, że chleb będzie miał idealny kształt, a pieczenie stanie się przyjemnością. Jaką formę do pieczenia chleba wybrać? 

Forma do pieczenia chleba ze stali nierdzewnej

Najpopularniejszy rodzaj form do pieczenia chleba. Stal nierdzewna jest materiałem lekkim, odpornym na rdzę i uszkodzenia mechaniczne, co sprawia, że blacha będzie nam służyć przez długi czas. Większość blach ze stali nierdzewnej jest dodatkowo pokryta powłoką non-stick, przez co pieczywo nie przywiera do dna oraz ścianek. Formy do pieczenia chleba ze stali nierdzewnej mogą być stosowana nawet w bardzo wysokich temperaturach (do 400 stopni) i nadają się do mycia w zmywarce, co znacznie ułatwia ich użytkowanie. Musimy jednak pamiętać, że stal nierdzewna łatwo ulega zarysowaniom, dlatego gotowego chleba nie należy kroić bezpośrednio w formie. 

Silikonowa forma do pieczenia chleba

Silikonowe formy do pieczenia chleba już od dawna wypierają swoje stalowe i ceramiczne odpowiedniki. Dzieje się tak z kilku powodów. Silikon to tworzywo odporne zarówno na bardzo wysoką (230 stopni), jak i bardzo niską (-60 stopni) temperaturę. W związku z tym, że jest to materiał elastyczny, możemy go dowolnie zginać, co jest szczególnie istotne, jeśli mamy mało miejsca w kuchni. Formy silikonowe do pieczenia chleba nagrzewają się szybko i równomiernie, a po wyjęciu z piekarnika szybko stygną, dzięki czemu nie musimy obawiać się poparzeń. Nie bez znaczenia jest różnorodność form silikonowych. Dzięki nim możemy bez trudu upiec chleb owalny, okrągły, a nawet w kształcie kwiatka. Do wad należy z kolei zaliczyć praktycznie zerową odporność na rozcięcia. Upieczony chleb musimy więc wyjąć z formy, a dopiero potem go pokroić.   

Szklana forma do pieczenia chleba

Jeżeli nie mamy w domu klasycznej formy do pieczenia chleba ze stali nierdzewnej, możemy ją zastąpić szklanym naczyniem żaroodpornym. Formy tego typu mają szerokie zastosowanie, dlatego przyrządzimy w nich wszelkiego typu zapiekanki, ryby, mięsa czy słodkości. Pieczenie w szklanej formie nie wymaga użycia tłuszczu, a potrawy zachowują swój smak i zapach. Przygotowując chleb w szklanej formie, musimy jednak pamiętać, że naczynie należy wkładać do zimnego piekarnika. Oznacza to, że nie upieczemy w ten sposób tradycyjnego chleba na zakwasie. Jeśli jednak wykonujemy przepis, który nie wymaga wcześniejszego nagrzewania piekarnika, nasz chleb z pewnością uda się doskonale. Naczynia żaroodporne dobrze prezentują się na stole, są także wytrzymałe na zarysowania, dzięki czemu gotowy chleb możemy serwować bez konieczności wyjmowania z formy.