Jak upiec chleb krok po kroku

26 / 11 / 2018

Zapach świeżo pieczonego chleba to jeden z najskuteczniejszych chwytów marketingowych. Gdy czujemy aromat ciasta, szybciej stajemy się głodni i chętniej sięgamy po pieczywo i inne produkty żywnościowe. Ten sam zabieg możesz zastosować w swojej kuchni. Zapach chleba unoszący się w kuchni szybko zgromadzi przy stole całą rodzinę. 

Nie każdy z nas ma w pobliżu piekarnię, w której może kupić gorący chleb z chrupiącą skórką. Supermarkety oferują świeże wypieki, jednak często są to produkty głęboko mrożone, które następnie wkłada się do pieca. Własnoręcznie przyrządzony chleb jest zdrowszy, ma lepszy smak, dłużej zachowuje świeżość, a co najważniejsze – możesz go przyrządzić tak, jak lubisz najbardziej. 

Krok 1. Przygotuj składniki

Do przyrządzenia tradycyjnego, razowego chleba z ziarnami potrzebne będą: 

  • 300 g mąki pełnoziarnistej 
  • 300 g mąki pszennej 
  • 200 ml letniej wody 
  • 30 g drożdży 
  • 1 łyżeczka soli 
  • 1 łyżeczka oliwy 
  • ulubione ziarna (słonecznik, dynia, siemię lniane itp.) 

 

Krok 2. Zrób zakwas

Zanim przystąpisz do wyrabiania ciasta, musisz zrobić zakwas. W tym celu połącz w równych proporcjach mąkę żytnią oraz wodę. Najlepiej robić zakwas w szklanym naczyniu i mieszać drewnianą łyżką. Mieszankę przykryj bawełnianą ściereczką i postaw w ciepłym miejscu. W ciągu kolejnych dni delikatnie mieszaj zakwas i dodawaj do niego taką samą ilość mąki oraz wody. Zakwas powinien być gotowy do użycia po ok. 5 dniach. 

 

Krok 3. Wyrób ciasto 

Gdy masz już gotowy zakwas, możesz przystąpić do przygotowywania ciasta na chleb. Wlej do miski wodę, dodaj drożdże, cukier oraz pół szklanki pszennej mąki. Przykryj miskę ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce. Kiedy drożdże zaczną „pracować”, dodaj ok. 200 ml zakwasu i pozostałe składniki. Wyrobione ciasto pozostaw do wyrośnięcia. Gotową masę wylej do podłużnej foremki wyłożonej papierem do pieczenia. 

Krok 4. Ciesz się pysznym smakiem domowego chleba 

Chleb należy piec w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza przez ok. 60 minut. Aby sprawdzić, czy ciasto nie jest surowe, użyj drewnianego patyczka. Gdy patyczek będzie suchy, piecz chleb w niższej temperaturze przez ok. 10 minut. Pamiętaj, że możesz dowolnie modyfikować przepis – dodać mieszankę ziaren, bakalie oraz miód. Własnoręcznie zrobiony chleb jest doskonały do kanapek, ale równie dobrze smakuje bez żadnych dodatków.