Jak urządzić domową spiżarnię?

14 / 09 / 2020

Domowa spiżarnia pozwoli ci na komfortowe przechowywanie żywności: przetworów, niektórych warzyw oraz takich produktów jak ryż, kasza, makaron, mąka czy cukier. Dodatkowo wszystkie artykuły spożywcze będziesz mieć zawsze pod ręką. Dzięki temu zaoszczędzisz czas oraz ograniczysz wizyty w sklepie. Podpowiadamy, jak urządzić domową spiżarnię nawet w mniejszym mieszkaniu.


Nieważne, czy twoje mieszkanie ma powierzchnię 40, czy 70 m kw. Wygospodarowanie przestrzeni na domową spiżarnię wcale nie musi być problemem. Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to aby pomieszczenie było odpowiednio przystosowane do przechowywania żywności. Kluczowe są prawidłowa temperatura panująca we wnętrzu oraz meble i pojemniki, w których umieścisz poszczególne artykuły spożywcze. Od czego zacząć aranżację domowej spiżarni i gdzie najlepiej ją urządzić?  


Jak urządzić domową spiżarnię? Wykorzystaj puste pomieszczenie


Najprościej przygotować domową spiżarnię poprzez wydzielenie wnętrza, które nie nadaje się na mały pokój, garderobę czy nawet niewielką łazienkę. W nowo powstałych budynkach deweloperzy coraz częściej oferują lokale z dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym. Od czego zacząć aranżację domowej spiżarni? Pierwszym krokiem jest wybór odpowiednich mebli. Po obu stronach wygospodarowanego pomieszczenia umieść regały (najlepiej od podłogi po sam sufit, dzięki czemu w pełni wykorzystasz przestrzeń spiżarni) z dużą ilością półek, na których wygodnie umieścisz poszczególne produkty spożywcze. 


 

Aranżując domową spiżarnię, zdecyduj, po które produkty będziesz sięgać najczęściej i umieść je najbliżej wejścia. Słoiki z przetworami postaw na górnych półkach, a takie produkty jak makarony, ryż czy olej – na niższych. Sypkie produkty umieść w przezroczystych, plastikowych pojemnikach. Dzięki temu szybko znajdziesz potrzebne artykuły, a szczelnie zamknięta żywność pozostanie dłużej świeża. Ziemniaki oraz cebulę przechowuj w papierowych torbach, ewentualnie przeznaczonych do tego celu pojemnikach. Umieść je na dolnych półkach, ponieważ panuje tam nieco niższa, odpowiednia dla warzyw temperatura.   

 

Szybki sposób na domową spiżarnię: duża szafa w kuchni


Innym pomysłem na urządzenie domowej spiżarni jest zamontowanie w kuchni wysokiej i dość szerokiej szafy. Zamiast trzymać produkty w różnych szafkach kuchennych, zainwestuj w jedną dużą szafę, w której zmieszczą się wszystkie najpotrzebniejsze artykuły spożywcze. W ten sposób zyskasz również więcej miejsca na naczynia, przybory i urządzenia kuchenne. Aby utrzymać porządek w domowej spiżarni, wykorzystaj podpisane pojemniki na cukier, herbatę, ryż, makaron i przyprawy. Możesz je ustawić jeden obok drugiego lub zamontować we wnętrzu szafy ekspozytor w kształcie schodków. Dzięki temu łatwiej ci będzie wyjmować poszczególne produkty. Schodki to idealne rozwiązanie dla osób, które zapominają, co mają w szafkach i przez to muszą wyrzucać żywność, która traci termin ważności. Kiedy masz wszystkie artykuły w zasięgu wzroku, szybko skontrolujesz stan zaopatrzenia swojej spiżarni.


   
Domowa spiżarnia na balkonie. Dlaczego nie?


Nasza kolejna propozycja na urządzenie domowej spiżarni została przygotowana z myślą o właścicielach zabudowanych balkonów. Warto przemyśleć ten pomysł, ponieważ zaoszczędzisz miejsce w domu, żywność będzie przechowywana w odpowiedniej temperaturze, a do tego w pełni wykorzystasz przestrzeń balkonu. Szafę, która ma służyć jako domowa spiżarnia ustaw w takim miejscu, aby mieć do niej łatwy i szybki dostęp bezpośrednio z mieszkania. Pamiętaj, aby szafa była wysoka i zawierała dużą liczbę półek. Wszystkie produkty spożywcze przechowuj w szczelnie zamykanych pojemnikach. To sprawi, że do jedzenia nie dostanie się wilgoć.  


Domowa spiżarnia – co jeszcze warto wiedzieć?


W domowej spiżarni powinna panować temperatura od 13 do 17 stopni. Najlepiej wybierz pomieszczenie znajdujące się w północnej stronie domu. Jeśli nie masz takiej możliwości, trzymaj się ważnej zasady: szafa, która ma służyć jako spiżarnia, powinna znajdować się jak najdalej od urządzeń grzewczych, które mogą sprawić, że produkty spożywcze szybciej zaczną się psuć. Szczególnie dotyczy to warzyw, takich jak ziemniaki lub cebula. 


Jeśli chcesz przechowywać w domowej spiżarni mięso lub wędliny, najlepiej zainwestować w wolnostojącą zamrażarkę. Jest dużo pojemniejsza niż zamrażarka znajdująca się w lodówce, a przy tym znacznie wygodniejsza. Aby żywność pozostała dłużej świeża, możesz zapakować ją próżniowo. Zamiast woreczków użyj jednak specjalnych pojemników, z których szybko usuniesz powietrze za pomocą pompki. Pojemniki próżniowe nadają się do mycia w zmywarce, dzięki czemu łatwo je utrzymać w czystości i wykorzystać ponownie. 


Urządzenie domowej spiżarni nie jest trudnym zadaniem, nawet gdy nie mamy do dyspozycji wygospodarowanego w tym celu pomieszczenia. Wystarczy odrobina pomysłowości, odpowiednie szafki z półkami i szczelnie zamykane pojemniki, aby przechowywanie zapasów żywności i produktów spożywczych przestało być problemem.