Bądź eko! Jak zapakować drugie śniadanie do szkoły?

02 / 09 / 2020

Nowy rok szkolny to dla rodziców nowe obowiązki. Jednym z nich jest codzienne pakowanie drugiego śniadania. Zamiast tradycyjnej folii lub papieru śniadaniowego lepiej sięgnąć po pojemniki, do których możemy włożyć nie tylko kanapki, ale też pożywne smoothie lub musli. Na co zwrócić uwagę, wybierając lunchbox dla dziecka, aby pojemnik był praktyczny, a jednocześnie bezpieczny dla malucha? 

Woreczki śniadaniowe, pergamin oraz folia są wygodne w użyciu, ale ich stosowanie przyczynia się do produkcji większej ilości odpadów. Jeśli chcemy mniej śmiecić oraz zaszczepić dobre nawyki u dziecka, lepiej wybrać rozwiązania w duchu eko. Producenci oferują nam wiele gadżetów, dzięki którym pakowanie drugiego śniadania jest proste, a przy tym sprzyja ochronie środowiska.      

Lunchbox dla dziecka – plastikowy, silikonowy a może bambusowy? 

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając lunchbox dla dziecka, jest tworzywo, z jakiego został wykonany pojemnik. Do wyboru mamy m.in. lunchboxy zrobione z plastiku, silikonu oraz szkła. Te ostatnie lepiej od razu wykluczyć, ponieważ są dość ciężkie i mogą się potłuc w plecaku, a przez to skaleczyć malucha. Oferta plastikowych pojemników jest bardzo duża. Do wyboru mamy lunchboxy składane, z przegródkami, z dołączonymi sztućcami lub wkładem chłodzącym. Zanim kupimy plastikowy lunchbox dla dziecka, upewnijmy się, że pojemnik został zrobiony z materiału wolnego od BPA. Związek ten, wykorzystywany w produkcji tworzyw sztucznych może przenikać do żywności i szkodzić zdrowiu. Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się pojemniki bambusowe. Włókno bambusowe, pochodzące z recyklingu, jest lekkie i wytrzymałe, a co najważniejsze nie wchodzi w reakcję z jedzeniem i jest bezpieczne dla zdrowia.  

Torebki wielokrotnego użytku 

Lunchboxy dla dzieci to niejedyny sposób na szybkie i wygodne spakowanie kanapek do szkoły. Kolejną propozycją są torebki wielokrotnego użytku. W przeciwieństwie do tradycyjnych, jednorazowych woreczków zostały wykonane z wytrzymałego, bezpiecznego w kontakcie z żywnością tworzywa i mogą być myte pod bieżącą wodą. Jedzenie przechowywane w takim woreczku pozostaje dłużej świeże, dzięki czemu możemy przygotować kanapki wieczorem, pokroić w słupki warzywa i schować wszystko do lodówki. Rano pakujemy tylko woreczek do plecaka i nie musimy tracić czasu na przyrządzanie drugiego śniadania. 

Termos obiadowy 

Producenci lunchboxów dla dzieci mają także w swojej ofercie pojemniki, które umożliwiają przechowywanie ciepłych posiłków. Termos obiadowy niewielkich rozmiarów zmieści się bez problemu do plecaka, a możemy do niego zapakować pożywną zupę-krem lub inne sycące danie. Termos sprawdzi się zawsze wtedy, gdy nasze dziecko ma więcej lekcji lub jedzie na szkolną wycieczkę.  

Pojemniki na napoje 

Oprócz torebek wielorazowego użytku, termosów i lunchboxów dla dzieci, w które zapakujemy żywność, warto pomyśleć o pojemniku na napoje. Codzienne kupowanie butelki z wodą lub sokiem jest nie tylko mało ekonomiczne, lecz także szkodliwe dla środowiska. Zamiast produkować kolejne kilogramy plastiku, lepiej kupić dziecku jedną butelkę i napełniać ją ulubionym napojem malucha. Większość butelek wielokrotnego użytku jest wykonana z bezpiecznego dla zdrowia tworzywa i nie zmienia smaku napojów. Warto zwrócić uwagę na szczelne zamknięcie oraz wyjmowaną rurkę, która ułatwi maluchowi sięganie po wodę czy sok.