Jak wybrać nóż kuchenny?

10 / 09 / 2018

Każdy kucharz powinien mieć swój nóż. I nawet jeśli w kuchni bywasz jedynie od święta, dobry nóż pozwoli ci przygotować posiłki szybciej i bez zbędnego wysiłku. Wysokiej jakości nóż to często niemały wydatek, dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim zastanów się, do czego będziesz używał noża i z jakiego materiału ma być wykonane narzędzie. Rozważ też, czy lepiej zainwestować w jeden nóż, a może od razu w cały zestaw. 

Bez dobrego noża przyrządzenie nawet zwykłej kanapki może okazać się problemem. Pomyśl, ile razy denerwowałeś się, gdy nie mogłeś równo ukroić chleba lub cienko obrać pomidora? Ostry nóż jest niezbędny, aby gotowanie stało się znacznie przyjemniejsze i prostsze. 

Rodzaje noży 

Zakup idealnego noża rozpocznij od odpowiedzi na pytanie: do czego najczęściej będziesz go używać? Podstawowe rodzaje noży to: 

Nóż do obierania – najmniejszy z podstawowych rodzajów noży. Ostrze ma zazwyczaj tylko 5-7 cm, a końcówka jest lekko wykrzywiona. Dzięki temu nóż dobrze leży w dłoni i można nim obierać nawet niewielkie owoce i warzywa.  

Nóż do filetowania - specjalistyczny nóż, który choć nie jest niezbędny, z pewnością ułatwi przyrządzanie określonych potraw. Ostrze tego noża jest dość długie (ok. 15 cm), bardzo wąskie i ma spiczaste zakończenie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to nóż do filetowania ryb oraz oddzielania mięsa od kości.  
Nóż do sera. Nóż o charakterystycznej budowie. Otwory w ostrzu powodują, że ser nie przywiera podczas krojenia, a rozdwojona końcówka ułatwia nakładanie plastrów sera.

Nóż do chleba - nóż posiada długie, ok 20-centymetrowe ostrze oraz ząbki. Jest to nóż, którym bez trudu ukroisz cienkie kromki, nawet gdy chleb ma chrupiącą skórkę.  

Nóż szefa kuchni - jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów noży. Możesz nim siekać, kroić i rozdrabniać. Nóż szefa kuchni ma zwykle ostrze o długości ok. 20 cm, które jest dość grube i szerokie. 

Nóż ceramiczny, tytanowy, czy ze stali  – który z nich jest najlepszy?
 

Materiał, z którego został wykonany nóż, ma znaczenie z kilku powodów. Po pierwsze, to od rodzaju tworzywa zależy, jak szybko nóż będzie się tępił i ulegał uszkodzeniom mechanicznym. Po drugie, w zależności od użytego materiału zmienia się cena noża. Po trzecie, im lepsze tworzywo, tym większy komfort użytkowania noża. 

Większość noży jest zrobiona ze stali. Dobrze, aby była to stal węglowa lub nierdzewna. Wówczas nóż będzie twardy i odporny na działanie korozji. Na rynku dostępne są także noże tytanowe, które choć wytrzymałe należą do jednych z droższych oraz popularne w ostatnim czasie noże ceramiczne. 

Pojedynczo czy w komplecie? 

Jeżeli chcesz mieć w kuchni tylko jeden dobry nóż, najlepszym wyborem będzie nóż szefa kuchni. Jego kształt i budowa powodują, że jest to narzędzie wielofunkcyjne, za pomocą którego przygotujesz większość dań. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest jednak zakup całego kompletu noży, przeznaczonych do różnych czynności. Możesz umieścić noże w specjalnym bloku i mieć je zawsze pod ręką.