Jak zadbać o nóż?

24 / 10 / 2022

Wśród wielu narzędzi niezbędnych do pracy w kuchni, szczególną pozycję zajmują noże. Bez cienia wątpliwości możemy stwierdzić, że bez noży kuchnia praktycznie nie istnieje. Cięcie, krojenie, rąbanie, szatkowanie, filetowanie, to zaledwie kilka czynności, które bez użycia noża są niewykonalne. A to dopiero początek.

Spis treści:

  1. Kuchnia bez noży nie istnieje!
  2. Ostrzenie noży kuchennych może być łatwe i przyjemne
  3. Dbanie o rękojeść noża gwarantuje bezpieczną i sprawną pracę
  4. Prawidłowe przechowywanie noża. Zawsze pod ręką, w gotowości do natychmiastowej pracy

Kuchnia bez noży nie istnieje!

Z przykrością stwierdzamy, że noże, choć należą do ulubionych narzędzi mistrzów kuchni, relatywnie szybko się niszczą. Poddawane codziennym ekstremalnym wyzwaniom noże tną, siekają, rąbią i kroją, a w konsekwencji staja się nieostre i ulegają wyszczerbieniom, pokrywają się rdzą i odkształceniom. I wcale nie mamy na myśli jednorazowych noży z najniższej półki. Te, ze względów bezpieczeństwa portfeli i samych użytkowników, omijamy szerokim łukiem. To oczywiste, że noże w gospodarstwie domowym dłużej zachowają swój oryginalny stan niż te intensywnie eksploatowane w miejscach komercyjnych. Jednak jeśli poświęcimy im trochę uwagi, będą sprawne i skuteczne przez wiele lat.

Ostrzenie noży kuchennych może być łatwe i przyjemne

Pierwsze, co przychodzi na myśl podczas eksploatacji noży, to ich ostrość. To rzecz bardzo ważna, jeśli nie najważniejsza. Prawidłowo naostrzonym nożem praca staje się szybsza, bardziej precyzyjna i bezpieczniejsza. Wbrew pozorom, ostrym nożem trudniej się zranić niż zużytym i tępym narzędziem. Prawidłowa ostrość noża to sprawa priorytetowa i słusznie jako pierwsza przychodzi na myśl. Najlepsze noże nie wymagają częstych operacji ostrzenia. Są wykonane są z wysokogatunkowej stali, odpornej na uszkodzenia i stępienia. Sam proces ostrzenia, przy użyciu odpowiednich narzędzi jest zadaniem łatwym, a nawet przyjemnym. Dla kogoś, kto kocha swój nóż (a takich wśród szefów kuchni nie brakuje), ostrzenie noży to prawdziwa przyjemność. A do dyspozycji mamy całkiem sporo narzędzi. Tradycyjne ostrzałki do noży. Niewielkie i poręczne. Zmieszczą się w każdej szufladzie i są gotowe do natychmiastowego użycia. Kilka sprawdzonych ostrzałek znajdziecie w naszym asortymencie.

Dbanie o rękojeść noża gwarantuje bezpieczną i sprawną pracę

Choć ostrze odpowiada za precyzyjne cięcie i jest częścią roboczą noża, to bez odpowiedniego prowadzenia staje się bezużyteczne. Tylko wprawna ręka mistrza lub domowego kucharza jest w stanie wykorzystać powierzchnię tnącą noża w należyty sposób. Dlatego równie ważnym elementem jest rękojeść. To ona odpowiada za pewny chwyt, a odpowiednio wyprofilowana wpływa na odpowiednie wyważenie noża i bezpieczeństwo użytkownika. Dobry stan rękojeści jest równie ważny jak ostrze. W zależności od materiału z jakiego wykonana jest rękojeść, wymagane będą różne zabiegi. Antypoślizgowe rękojeści wykonane z materiałów sztucznych, jak polipropylen czy ABS, nie wymagają szczególnej opieki. Wystarczy unikać działania wysokiej temperatury i unikać zmywarki. Nieco inaczej wygląda sprawa noży uzbrojonych w drewniane rękojeści. Trzeba dbać, aby po skończonej pracy pozostawały suche i raz na jakiś czas poddać je impregnacji. Tu też należy unikać mycia w zmywarce. Drewno nadaje nożom bardziej szlachetnego charakteru i gwarantuje pewny i stabilny chwyt.

Wybierz najlepszy nóż do swojej kuchni.

Prawidłowe przechowywanie noża. Zawsze pod ręką w gotowości do natychmiastowej pracy

Nie bez znaczenia pozostaje również miejsce, gdzie przechowujemy nasze noże po skończonej pracy. Doskonale do tego celu sprawdzą się magnetyczne listwy na noże, które pozwalają na błyskawiczne sięgnięcie lub odłożenie noża w bezpieczny sposób. Aby w nożach panował ład i porządek, nie ma lepszego sposobu niż bloki do przechowywania noży. Estetyczne, wykonane z drewna lub tworzywa, trzymają w jednym miejscu wszystkie potrzebne noże. Od najmniejszych, po duże kuchenne noże do zadań specjalnych. Na koniec nie można zapomnieć o ulubionych scyzorykach. Kilka funkcyjnych narzędzi umieszczonych w jednej obudowie. I dla tych niewielkich, praktycznych scyzoryków stworzono eleganckie, skórzane etui sygnowane logo szwajcarskiego producenta Victorinox.