Jak zrobić idealną kawę z pianką bez ekspresu?

11 / 08 / 2020

Aby przyrządzić aromatyczną kawę z kremową pianką, nie musimy mieć w domu ekspresu za kilka tysięcy złotych. Wystarczy, że zaopatrzymy się w młynek do kawy, kawiarkę oraz spieniacz do mleka. Koszt zakupu trzech urządzeń jest często znacznie niższy niż zakup ekspresu, a przy odrobinie wprawy, przygotowanie esencjonalnego napoju nie zajmie nam więcej niż kilka minut. Na co zwrócić uwagę, wybierając akcesoria do parzenia kawy i jak wykonać samodzielnie prawdziwe cappuccino czy warstwowe latte macchiato?   

Pobudzające espresso, kremowe cappuccino, a może delikatne caffe latte? Coraz więcej z nas lubi cieszyć się smakiem włoskiej kawy nie tylko w kawiarni. Wysokiej jakości kawę w ziarnach dostaniemy bez problemu nawet w dużych, sieciowych marketach, co znacznie ułatwia przygotowanie napoju o idealnym smaku. Zamiast ekspresu, który zajmuje dużo miejsca, jest kosztowny i wymaga regularnego czyszczenia, do przygotowania włoskiej kawy w domu możemy użyć prostych w obsłudze i całkiem niedrogich akcesoriów.

Jak zrobić espresso w domu bez ekspresu? 

Podstawą wszystkich kaw mlecznych jest espresso, czyli mocny, wyrazisty napój podawany w niewielkiej ilości ze względu na swoją intensywność. Espresso to także sposób parzenia kawy z zachowaniem odpowiedniej temperatury i ciśnienia wody. Do przygotowania oryginalnego espresso niezbędny jest więc ekspres ciśnieniowy, jednak kawę o porównywalnej intensywności i aromacie przygotujemy w domu przy użyciu kawiarki (nazywanej także moką, makinetką lub kafetierą). Pierwsza kawiarka powstała w 1933 r. i była wykonana z aluminium. Chociaż obecnie znajdziemy na rynku makinetki ze stali oraz elektryczne, sposób działania kawiarki jest taki sam, jak niemal sto lat temu. Moka składa się z trzech elementów – dolnego naczynia, do którego nalewamy wodę, sitka oraz przykręcanego na górze czajniczka. 

Jak zaparzyć kawę w kawiarce? Instrukcja krok po kroku: 

  • Dolną część kawiarki napełniamy zimną wodą tuż pod zawór bezpieczeństwa, tj. niewielki otwór znajdujący się wewnątrz naczynia.
  • Nakładamy sitko i wsypujemy ok.czterech łyżeczek kawy na jedną filiżankę espresso. Ilość kawy zależy od wielkości kawiarki. Dostępne są modele zarówno na jedną, jak i 10-12 filiżanek kawy. Kawy nie należy ubijać, jak ma to miejsce w przypadku kolby do ekspresu. 
  • Zakręcamy górny czajniczek i stawiamy kawiarkę na kuchence.
  • Pod wpływem ciśnienia woda zacznie unosić się do góry, a w czajniczku powstanie aromatyczny napar. Wówczas możemy przelać kawę do filiżanki. 

Jaki młynek do kawy wybrać? 

Aby czarna kawa przygotowana bez ekspresu miała jeszcze bardziej intensywny smak, najlepiej zmielić ziarna tuż przed wsypaniem ich do kawiarki. W tym celu możemy użyć prostego młynka ręcznego lub elektrycznego. Ręczne młynki do kawy, choć wymagają użycia siły, są z reguły tańsze. Zwróćmy jednak uwagę, że zmielenie w nich większej ilości kawy jest dość czasochłonne. Przewagą młynków elektrycznych jest szybkość ich działania. Warto też wybrać model, który pozwala regulować grubość mielenia ziaren. Podczas zakupu młynka zwróćmy uwagę na zastosowany mechanizm mielenia. Do wyboru mamy młynki ostrzowe oraz żarnowe. Pierwszy rodzaj kosztuje znacznie mniej, jednak jak podkreślają bariści tnie ziarna na nierówne kawałki, tworzy dużą ilość pyłu kawowego oraz powoduje, że kawa traci swój cenny aromat. Młynki żarnowe, zamiast ciąć ziarna, faktycznie je mielą. Dzięki temu kawa pozostaje bogata w smaku i aromacie. 

Jak prawidłowo spienić mleko? 

Jeśli wiemy już jak przygotować idealną czarną kawę bez ekspresu, możemy przystąpić do przyrządzania napojów mlecznych. W tym celu warto jednak dowiedzieć się, jak prawidłowo spienić mleko. Możemy użyć albo spieniacza ze sprężyną, który doskonale nadaje się do przygotowywania mleka na pojedynczą kawę lub wygodnego spieniacza ręcznego w kształcie dzbanka. Najlepiej spienia się mleko tłuste (min. 2 proc), chociaż dzięki odpowiednim akcesoriom uda nam się ubić także mleka roślinne i te o znikomej zawartości tłuszczu (np. 0,5 proc.). Mleko musimy najpierw podgrzać, ale nie zagotowywać. Następnie przelewamy je do naczynia i zanurzamy sprężynę lub energicznie uciskamy tok. Spieniacza nie należy dociskać do dna, a podczas ubijania mleka unosimy lekko tłok bądź sprężynę ku górze. Po kilku chwilach otrzymamy kremową, lekką piankę. 

Jak przygotować cappuccino i latte macchiato bez ekspresu?

Zarówno cappuccino, jak i latte macchiato to kawy mleczne. Różnią się natomiast proporcjami kawy i mleka oraz sposobem podania. Prawidłowo wykonane cappuccino ma ok. 150 ml objętości i składa się z 30 ml espresso oraz ok. 100 ml mleka, które po spienieniu zwiększa nieco swoją objętość. Aby przygotować cappuccino bez ekspresu, zaparzamy czarną kawę w kawiarce i przelewamy ją do filiżanki. Następnie dolewamy spienione wcześniej mleko. Na wierzchu powinniśmy otrzymać kremową piankę, którą możemy dodatkowo posypać kakao lub cynamonem. Cappuccino należy podawać w większych filiżankach. 

Latte macchiato charakteryzuje warstwowe ułożenie mleka, kawy oraz pianki. Aby podkreślić ten efekt, napój podawany jest w wysokich, przezroczystych szklankach z małym uchem. Do przygotowania warstwowego latte bez ekspresu potrzebujemy zaparzonego wcześniej w kawiarce espresso oraz spienionego mleka. Najpierw nalewamy do szklanki mleko i czekamy chwilę, aż piana uniesie się ku górze. Następnie powoli wlewamy po ściance kawę. Ważne, aby kawa miała wyższą temperaturę niż mleko. Wówczas warstwy ładnie się rozdzielą, a nasz napój będzie prezentował się jak w najlepszej włoskiej kawiarni. Ze względu na większą ilość mleka, latte macchiato ma objętość ok. 200 ml.