Jak zrobić latte?

13 / 06 / 2022

Lekka, włoska kawa z dużą ilością spienionego mleka. Przyciąga nie tylko smakiem, ale też wyglądem. Jak zrobić idealną latte z ekspresu, a jak przygotować domowym sposobem?

Spis treści:

  1. Kawa latte - perfekcyjna kawa deserowa
  2. Jak zrobić latte macchiato?
  3. Jak zrobić latte z ekspresu?
  4. Jak zrobić latte w domu?
  5. Jak zrobić latte bez ekspresu?

Kawa latte – perfekcyjna kawa deserowa

Klasyczna kawa latte składa się wyłącznie z espresso i porcji spienionego mleka. Kawę można urozmaicić, dodając syrop smakowy, czekoladę, imbir, a nawet alkohol. Do przyozdobienia można użyć cynamonu. Prawidłowo przyrządzona kawa latte jest delikatna w smaku i aromatyczna. Chociaż to mocno mleczny napój o jej smaku decyduje espresso. Do jego przyrządzenia najlepsze będą ziarna arabiki o niskiej kwasowości i lekko słodkawym nieco orzechowym smaku.

Jak zrobić latte macchiato?

Latte macchiato to jedna z odmian tradycyjnej latte. Jak zrobić latte macchiato? Aby stworzyć efektowne trzy warstwy, należy przede wszystkim dobrze spienić mleko podgrzane do temperatury 60 -70 stopni C. Spienione mleko przelewamy do szklanki, a następnie powoli wlewamy porcję espresso. Kawa wędruje między, warstwę mleka, a piany i tworzą się warstwy. Late macchiato zachwyca nie tylko smakiem, ale również wyglądem. Dlatego trzeba zadbać o odpowiednie podanie kawy. W tym celu przydadzą się specjalne szklanki do latte. Tak podana kawa będzie smakowała jeszcze lepiej.

Jak zrobić latte z ekspresu?

Przygotowanie latte z ekspresu jest bardzo proste. Posiadacze ekspresów na kapsułki wystarczy, ze wybiorą odpowiednią kapsułkę i program, a resztę zrobi samo urządzenie. Nieco zdolności manualnych wymagają ekspresy kolbowe. Jak zrobić latte w ekspresie kolbowym? Po przygotowaniu porcji espresso należy w dzbanku spienić mleko, podkładając je pod dyszę do spieniana. Ta czynność wymaga skupienia,aby mleko miało odpowiednią temperaturę ( około 70 stopni) i się nie zagotowało. Tak przygotowane mleko dolewamy do espresso, uważając, by w pierwszym etapie nie przesadzić z ilością piany.

Jak zrobić latte w domu?

Przygotowanie latte w domu jest proste i nikomu nie powinno sprawić większych trudności. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości mleko i odpowiednie ziarna kawy. Przydadzą się też szklanki do latte. Jeżeli nie masz ekspresu do kawy, można samodzielnie spienić mleko. Wystarczą do tego celu urządzenia, które znajdziemy w każdej kuchni.

Jak zrobić latte bez ekspresu?

Ekspres do kawy zdecydowanie ułatwia przygotowanie tego napoju, ale bez niego też można sobie poradzić. Jak zrobić latte bez ekspresu? Mleko można podgrzać w garnku, a espresso przygotować w filiżance. Najważniejsze jest spienienie mleka. Można kpić małe i tanie spieniacze ręczne działające na baterie lub do tego celu użyć miksera. Spienione mleko dodajemy do espresso i cieszymy się pysznym smakiem domowej kawy latte.