Jaka patelnia do naleśników? Najważniejsze kwestie

20 / 02 / 2024

Naleśniki to proste danie, które można serwować na wiele sposobów. Wytrawne, na słodko, bardzo cienkie i puszyste – wszystkie mają swoich zwolenników. Nic więc dziwnego, że są przyrządzane niemal w każdym domu. Aby doskonale smakowały, trzeba smażyć je na odpowiedniej patelni. Czym powinna się ona wyróżniać? Jakie tworzywo zagwarantuje bezpieczeństwo, komfort użytkowania i solidny charakter? I czy rzeczywiście za godny uwagi produkt trzeba sporo zapłacić?

Spis treści:

  1. Jaka patelnia do naleśników sprawdzi się na co dzień?
  2. Stal i żeliwo, czyli kluczowa rola tworzywa
  3. Patelnie z powłoką ceramiczną, tytanową i teflonową
  4. Optymalna średnica patelni do naleśników
  5. Okrągła, kwadratowa, a może prostokątna?
  6. Jaka najlepsza patelnia do naleśników? Ta z wygodną rączką

Jaka patelnia do naleśników sprawdzi się na co dzień?

Wybór właściwego naczynia ma kluczowe znaczenie dla smaku i jakości przygotowanych potraw. Jaka patelnia do naleśników sprawdzi się na co dzień? Ta, która będzie w pełni dopasowana do potrzeb swojego właściciela. Właśnie dlatego należy zacząć od zwrócenia uwagi na rodzaj posiadanej kuchenki. Część patelni zaprojektowano tak, że nadają się do smażenia wyłącznie na kuchenkach gazowych. Inne z kolei są dedykowane płytom indukcyjnym. Istotnym kryterium wyboru jest rozmiar. W dużych gospodarstwach domowych doceni się naczynia o sporej średnicy. Natomiast dla osób mieszkających samotnie lub w małych domach, gdzie kuchnia nie jest specjalnie przestronna, lepsza będzie patelnia mniejsza i łatwiejsza do przechowywania. Warto uważnie zapoznać się z tworzywem, z którego wykonano produkt. Polecamy także sprawdzić, jak głęboka jest patelnia.

Stal i żeliwo, czyli kluczowa rola tworzywa

Stal czy żeliwo? To pytanie, które bardzo często zadają sobie klienci, którzy zapoznają się z asortymentem sklepów z kuchennym wyposażeniem. Nie bez powodu te dwa materiały są najczęściej wykorzystywane w procesie produkcji patelni do naleśników. Modele zrobione ze stali są lekkie i wytrzymałe, co sprawia, że świetnie spisują się na co dzień. Ich główną zaletą jest równomierne rozprowadzanie ciepła, co pozwala na jednolite smażenie naleśników. Niestety, pożywienie lubi przywierać do tego tworzywa, dlatego decydując się na takie naczynie, najlepiej zainwestować w produkt pokryty specjalną powłoką. Pozwoli to uniknąć problemów i ułatwi utrzymanie naczynia w czystości. Patelnie żeliwne są cięższe, ale za to charakteryzują się niesamowitą trwałością. Żeliwo doskonale utrzymuje wysoką temperaturę, dzięki czemu naleśniki są chrupiące i równomiernie przysmażone. Wymagają one jednak specjalistycznego traktowania – trzeba je sezonować, aby zapewnić im optymalną funkcjonalność.

Patelnie z powłoką ceramiczną, tytanową i teflonową

Ciekawą propozycją są patelnie z powłoką ceramiczną, tytanową oraz teflonową. Każda z nich ma swoje unikalne cechy, dlatego większość konsumentów jest w stanie znaleźć taką, która spełni ich oczekiwania. Modele z powłoką ceramiczną są bezpieczne dla zdrowia i uniwersalne. Cechuje je odporność na działanie wysokich temperatur. Nie wydzielają szkodliwych substancji, a ich czyszczenie nikomu nie przysporzy problemów. Naleśniki na takiej patelni nie przypalają się i nie przywierają do powierzchni. Powłoka tytanowa jest niezwykle odporna na uszkodzenia. Nawet intensywny proces eksploatacji nie sprawi, że pojawią się na niej rysy i odpryski. To inwestycja na długie lata. Przystępną cenowo i wciąż przyzwoitą opcją są patelnie z powłoką teflonową. Zapewniają komfort smażenia, jednak trzeba obchodzić się z nimi delikatniej.

Optymalna średnica patelni do naleśników

Wybór idealnej patelni do naleśników to nie tylko kwestia materiału, z którego została wykonana, czy powłoki, którą ją pokryto, ale także jej wymiarów. Jaka jest optymalna średnica takiego naczynia? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Modele o mniejszych średnicach, na przykład 20-24 cm, są bezkonkurencyjne, jeśli komuś zależy na eleganckim wyglądzie potrawy. Przyrządzone na nich niewielkie, idealnie okrągłe naleśniki pięknie się prezentują. Z kolei naczynia o średnicy 30 cm i większej pozwolą szybko przygotować posiłek dla dużej liczby osób.

Okrągła, kwadratowa, a może prostokątna?

Okrągła patelnia do naleśników to klasyka preferowana przez wielu konsumentów. Dzięki równomiernemu rozkładowi ciepła, naleśniki na takiej patelni smażą się równo, a ich odwracanie jest proste i wygodne. Równie interesujące są jednak te kwadratowe i prostokątne. Zapewniają większą powierzchnię smażenia, dzięki czemu można jednocześnie przygotować znacznie więcej naleśników. Nadają się też do robienia omletów i odgrzewania gotowych dań. Wszystkie z nich mają swoje zalety, dlatego radzimy dobrze przemyśleć ten wybór.

Jaka najlepsza patelnia do naleśników? Ta z wygodną rączką

Wszyscy miłośnicy kulinarnych eksperymentów, którzy zastanawiają się nad tym, jaka najlepsza patelnia do naleśników sprawdzi się na co dzień, powinni zainwestować w model o specjalnej rączce. To ona zapewnia bezpieczeństwo podczas smażenia i ułatwia manewrowanie naczyniem. Rączki wykonane z metalu są bardzo trwałe, ale mogą się nagrzewać. W takim przypadku konieczne jest użycie rękawicy kuchennej lub ściereczki, aby uniknąć oparzeń. Te z tworzyw sztucznych i silikonu zachowują niższą temperaturę, lecz są bardziej podatne na uszkodzenia.

W asortymencie nakrywamy.pl nie brakuje patelni od renomowanych producentów, które udowadniają, że wysoka jakość może iść w parze z atrakcyjnymi cenami. Zachęcamy do tego, by zapoznać się z ofertą i wybrać coś dla siebie już dziś!