Jaki nóż do sushi będzie odpowiedni?

20 / 02 / 2024

Sushi to egzotyczne danie, które zdobyło serca wielu smakoszy na całym świecie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób pragnie samodzielnie przyrządzać je w domowym zaciszu. Jak to zrobić? Wbrew pozorom wcale nie trzeba być profesjonalnym kucharzem. Sekret tkwi w odpowiednim nożu. Precyzyjne i ostre cięcie jest tutaj podstawą, dlatego wybór właściwego narzędzia jest tak ważny.

Spis treści:

 1. Jaki nóż do sushi wybrać? Najważniejsze kryteria
 2. Rodzaje noży do sushi
 3. Materiał ostrza – stal nierdzewna, ceramika, stal węglowa
 4. Długość i kształt noża do sushi. Na co zwrócić uwagę?
 5. Przeznaczony do ryb, czy nóż do sushi? Jaki wybrać?

Jaki nóż do sushi wybrać? Najważniejsze kryteria

Aby móc odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki nóż do sushi wybrać, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Tylko produkt, który je spełnia, będzie funkcjonalny i w pełni dostosowany do przyrządzania tego słynnego dania kuchni japońskiej. Po pierwsze, musi być bardzo ostry, by mógł precyzyjnie pokroić rybę i inne składniki bez ich uszkodzenia. Dłuższe, cieńsze noże zazwyczaj umożliwiają lepsze cięcie. Bez wątpienia takie narzędzie powinno być wytrzymałe i doskonale znosić intensywny proces długotrwałej eksploatacji. Musi też wygodnie i stabilnie leżeć w dłoni tak, by praca z nim sprawiała przyjemność. Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jest łatwość usuwania zabrudzeń. Czyste narzędzie to gwarancja potraw najwyższej jakości. Najrozsądniej będzie więc zaopatrzyć się w produkt, który można umyć szybko i bez zbędnych problemów.

Rodzaje noży do sushi

Oferta noży dedykowanych do przygotowywania sushi jest niezwykle szeroka. Wyróżnić można kilka podstawowych typów, do których należą:

 • Yanagiba – zdecydowanie najpopularniejszy spośród wszystkich modeli. Długi, o cienkim ostrzu, idealnie nadaje się do precyzyjnego krojenia ryb. Gwarantuje gładkie, czyste cięcie godne prawdziwych szefów kuchni.
 • Deba – cięższy i solidniejszy nóż zaprojektowany do cięcia twardszych ryb oraz drobiu.
 • Santoku – bardzo uniwersalny nóż, który jest idealny do różnego rodzaju zadań, od porcjowania ryb, aż po siekanie warzyw.
 • Usuba – używany przez profesjonalistów do cięcia warzyw. Jego cienkie ostrze jest idealne do tworzenia cienkich plasterków.

Każdy z tych noży ma specyficzne cechy, które sprawiają, że są idealne do określonych zadań. Dobór odpowiedniego narzędzia zależy od tego, jakiego rodzaju sushi ma zostać przygotowane przy jego pomocy. Warto mieć na uwadze to, że niezależnie od wybranego produktu, wszystkie wymagają właściwego użytkowania i pielęgnacji. Tylko wtedy zachowają swoją funkcjonalność i nienaganny wygląd.

Materiał ostrza – stal nierdzewna, ceramika, stal węglowa

O tym, jak sprawuje się nóż do sushi, w dużej mierze decyduje materiał, z którego wykonano jego ostrze. Najczęściej stosuje się:

 • stal nierdzewną
 • ceramikę
 • stal węglową.

To po stal nierdzewną producenci sięgają najczęściej. Nie bez powodu. Cechuje ją imponująca twardość, a do tego jest odporna na korozję. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i może mieć bezpośredni kontakt z pożywieniem. Takie noże wymagają jednak częstego ostrzenia, w przeciwieństwie do swoich ceramicznych odpowiedników. Te są również dużo lżejsze, a co za tym idzie, pracuje się nimi bardzo komfortowo. Niestety ceramika jest dość krucha, dlatego wystarczy chwila nieuwagi i zbyt mocne uderzenie może skutkować powstaniem uszkodzeń. Eksperci często stawiają na stal węglową, bo wykonane z niej noże na długo zachowują ostrość i są niezwykle precyzyjne. Każdy, kto chciałby zrobić to samo, musi pamiętać o tym, że jest ona podatna na rdzewienie i konieczna jest w tym przypadku właściwa pielęgnacja.

Długość i kształt noża do sushi. Na co zwrócić uwagę?

Przygotowywanie sushi to sztuka, w której zarówno składniki, jak i narzędzia mają kluczowe znaczenie. Nóż musi mieć właściwą długość. W tych tradycyjnych wynosi ona od 21 do 24 cm. Na rynku nie brakuje zarówno krótszych, jak i dłuższych modeli, dlatego konsumenci mogą bez trudu odnaleźć produkt, którym będą mogli posługiwać się szybko i sprawnie. Nie wolno też pomijać kształtu narzędzia. Najlepiej, gdy jest ono ostro zakończone, wręcz strzeliste. Dzięki temu pozwoli na wykonywanie precyzyjnych, jednostronnych i dwustronnych cięć.

Przeznaczony do ryb, czy nóż do sushi? Jaki wybrać?

Wiele osób zapewne zastanawia się nad tym, czy warto inwestować w specjalny nóż do sushi. Jaki wybrać, by nie wydawać zbyt wiele, a zarazem cieszyć się produktem wysokiej jakości? Może klasyczne noże do ryb będą wystarczające? Każdy, kto chce w swoim domu podawać dania rodem z japońskiej restauracji, powinien postawić na ten specjalny model zaprojektowany z myślą o przyrządzaniu sushi. Można określić go mianem narzędzia o konkretnym przeznaczeniu. Nóż do ryb jest bardziej uniwersalny, gdyż jego ostrze jest krótsze, a kształt mniej specyficzny. Nie jest jednak aż tak precyzyjny, jak jego odpowiednik przeznaczony do sushi. Wybór pomiędzy tymi dwoma typami noży zależy od indywidualnych potrzeb.

W nakrywamy.pl czekają na klientów najwyższej jakości elementy kuchennego wyposażenia od renomowanych producentów. Nawet najbardziej wymagający klienci znajdą tam noże, które spełnią ich oczekiwania. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem.