Jaki serwis obiadowy można nazwać praktycznym?

29 / 10 / 2014

Na pewno kiedy przeglądasz oferty serwisów obiadowych, zwracasz uwagę na ich wygląd. Niewątpliwie estetyka ma bardzo duże znaczenie dal zadowolenia twojego i twoich gości, z którymi zechcesz podzielić się swoim szczęściem. Wygląd to jednak nie wszystko – serwis obiadowy musi być praktyczny. Co to oznacza?

Przede wszystkim serwis taki musi być odpowiednio rozbudowany. Z tym akurat nie ma problemu, ponieważ większość profesjonalnych serwisów obiadowych to pełna zastawa dla 12 osób. Mniejsze serwisy pozwalają na zastawienie stołu dla sześciorga gości, ale także zawierają wszystkie niezbędne elementy. To więc nie jest twoim zmartwieniem, tylko raczej producenta serwisu. Jednak dla ciebie też zostaje sporo rzeczy, którym warto się przyjrzeć.

Pamiętaj, że większość serwisów obiadowych to naczynia, zastawa o powierzchni dekorowanej przestrzennie. Nie ma w tym nic złego, ale czasem takie dekoracje mogą być problematyczne, ponieważ ułatwiają gromadzenie się zabrudzeń i resztek jedzenia, które może być trudno usunąć nawet podczas mechanicznego czyszczenia i dokładnego szorowania. I tu pojawia się kolejny problem, ponieważ nie z każdym serwisem obiadowym można się obejść tak brutalnie – niektóre metody nanoszenia grafik na zastawę stołową powodują, że wzór jest dość nietrwały i można by go było w ten sposób zetrzeć. Problematyczne może też być mycie niektórych serwisów w zmywarce – dobre serwisy mają określoną przez producenta liczbę myć z określonym środkiem chemicznym, która nie zmniejszy trwałości zastawy. Pamiętaj, że producenci często w swoich informacjach zawierają także dane dotyczące tego, jak powinien przebiegać proces czyszczenia serwisu obiadowego – warto wybrać taki serwis, który będziesz w stanie właściwie wyczyścić. Tutaj nie ma co mówić sobie, że mycie to mycie – niektóre środki czyszczące zdecydowanie nie służą do czyszczenia serwisów obiadowych.

Serwis praktyczny to również taki, który jest wygodny w użyciu. Fantazyjne kształty, owszem, przyciągają wzrok, ale mogą utrudniać wykorzystanie serwisu. Jeśli nie da się nabrać łyżką zupy, nie da się podnieść talerza, a operowanie sosjerką będzie przypominało grę w bierki, ponieważ uszko będzie skrajnie niewygodne, wtedy raczej nie należy brać pod uwagę zakupu takiego serwisu. Pamiętaj jednak tez o tym, że dziś designerzy potrafią zaprojektować takie serwisy, które na pierwszy rzut oka są całkowicie niepraktyczne, ale w starciu z twardą kuchenną rzeczywistością radzą sobie idealnie. Nie ma tutaj jednej recepty – to po prostu trzeba sprawdzić.

Na koniec jeszcze jedna, bardzo ważna uwaga. Nie traktuj wyglądu i funkcjonalności jako dwóch zupełnie niezależnych cech. Najlepszy serwis obiadowy to taki, który dobrze wygląda i daje się lubić, ponieważ wygodnie się go używa. Czasem niestety będzie tak, że wszystkie praktyczne spodobają ci się średnio, a wszystkie ładne – nie będą się nadawały do użytku. Znajdź kompromis. Pomyśl, że nie tylko ty będziesz używał serwisu, bo wybierasz go przecież także dla swoich gości.