Makaron na tysiąc sposobów

29 / 10 / 2014

Na pewno nie jeden raz zdarzyło Ci się, że potrawa z makaronem w roli głównej wyszła bezpostaciowa, bo makaron się nie dogotował albo ugotował zbyt dobrze albo posklejał. Garnek do makaronu to sposób na rozwiązanie tego (i paru innych) problemu.

Jakie są wady zwyczajnego garnka?

Zwykły garnek z jednowarstwowym dnem nagrzewa się bardzo nierównomiernie. Efekt jest taki, że makaron przywiera do dna – szczególnie chodzi tu o makarony z mąki pszennej niższych typów. Makarony razowe, żytnie, pełnoziarniste gotują się lepiej, ponieważ zawarta w nich skrobia nie tworzy koloidu i w związku z tym trudniej jest taki makaron przypalić.
W przypadku garnków do makaronu, dno jest najczęściej trójwarstwowe. Ciepło przekazywane jest między kolejnymi warstwami, a to doprowadza do jego równomiernej dystrybucji na całej powierzchni grzewczej garnka. Dodatkowo, co oczywiście jest równie ważne, jeśli makaron gotuje się w sicie, to nie przywiera do dna, ponieważ temperatura samego dna garnka i wody nawet pół centymetra powyżej jest inna.

Problemy z odcedzaniem

Odcedzanie makaronu to cała długa historia. Nawet jeśli używasz nowoczesnego i teoretycznie wygodnego durszlaka silikonowego, to i tak woda chlapie na wszystkie strony, a już samo noszenie garnka pełnego wrzątku nie jest na pewno Twoim ulubionym zajęciem. W przypadku garnków do makaronu po prostu wyjmujesz kosz i już – można jeszcze odrobinę makaron odcedzić, natomiast od samego początku masz lżej. Dodatkowy plus jest taki, że w ten sposób dokładnie kontrolujesz czas gotowania makaronu.
Makaron (znów – dotyczy to głównie niskich, pszennych makaronów) ma tendencje do przywierania do durszlaka. Problem bierze się stąd, że klasyczne emaliowane durszlaki, kiedy wylewasz na nie zawartość garnka, mają z początku zupełnie inną temperaturę niż sam makaron, więc wytworzona zawiesina skrobiowa momentalnie zastyga, działając jak całkiem niezły klej. W przypadku garnków do makaronu działa to trochę tak, jakby durszlak gotował się razem z makaronem, więc tej różnicy temperatur tutaj nie ma, a zatem znika także problem przywierania.

Uniwersalność i wszechstronność

Kuchnia jest miejscem, w którym jak nigdzie indziej liczy się uniwersalność. Tak naprawdę to dysponując jedynie kilkoma dobrymi garnkami, będziesz w stanie przygotować praktycznie dowolną potrawę. Największą zaletą garnka do makaronu jest natomiast fakt, że często do gotowania makaronu służy on jedynie z nazwy. Większość z tych garnków sprawdzi się także dogotowania jarzyn, szparagów, a także do podgrzania pewnych potraw na parze.
Pamiętaj, że dolną część garnka możesz wykorzystywać dokładnie tak samo, jak każdy inny rondel więc tak naprawdę to sekret wszechstronności tkwi w samej konstrukcji tego skądinąd prostego zestawu.

Czy to się opłaca

Nie można nie zadać sobie pytania o opłacalność zakupu garnka do makaronu. Wszak często są one dość drogie, a wydawać by się mogło, że ugotowanie makaronu to żadna sztuka. I tu powraca znów temat uniwersalność – zgoda, możesz ugotować makaron całkiem nieźle w zwykłym garnku. Wystarczy tylko odrobina wprawy. Jednak w zwykłym garnku nie ugotujesz wielu innych dań, które mogą narodzić się właśnie w garnku do gotowania makaronu. Dobrej klasy garnek jest praktycznie niezniszczalny – trzeba naprawdę sporej inwencji, aby wymyślić, jak go uszkodzić, a przez przypadek praktycznie się nie da. Z tego powodu właśnie lepiej wybrać nieco droższy i lepszy, niż tańszy, ale łatwiejszy do zniszczenia garnek. Ostatecznie, skoro to wydatek podejmowany raz na wiele lat, to można liczyć na to, że na siebie zapracuje pysznymi potrawami.