Mini spiżarnia w kuchni. Jak ją zrobić krok po kroku?

21 / 12 / 2018

Domowe przetwory pozwalają zachować smaki lata na dłużej, kojarzą się z rodzinnym ciepłem i dają poczucie, że w domu zawsze znajdzie się coś pysznego. Słoiki z kolorowymi pokrywkami ustawione na drewnianym regale wpisują się doskonale w stylistykę prowansalską, czy shabby chic. I chociaż wydaje się, że spiżarnia to rozwiązanie jedynie do dużej kuchni, my przekonujemy, że mini spiżarnię możesz urządzić bez trudu także we wnętrzu o niewielkim metrażu. 

Odpowiednie przechowywanie produktów żywnościowych zapobiega ich psuciu się i utracie aromatu. W mini spiżarni możemy bowiem przechowywać nie tylko słoiki z kiszonkami, czy dżemy, ale też owoce i warzywa, przyprawy oraz produkty sypkie (kasze, mąkę). Przygotowanie domowej spiżarni to wbrew pozorom nic trudnego. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. 

Wybierz chłodne i zacienione miejsce 

Miejsce do przechowywania przetworów powinno być chłodne i zacienione. W małej kuchni może to być niewykorzystana wnęka lub półka umieszczona tuż nad podłogą. W większym pomieszczeniu możemy ustawić drewniany regał w tej części wnętrza, do której dociera znikoma ilość światła. Nasza mini spiżarnia powinna także znajdować się z dala od wszelkich źródeł ciepła i wody – kaloryfera, zlewu, zmywarki itp. 

Wyznacz miejsce na poszczególne produkty 

Bez względu na to, czy możemy sobie pozwolić jedynie na mini spiżarnię, czy chcemy wykorzystać w tym celu oddzielne pomieszczenie, warto wyznaczyć „sekcje”, w których będą się znajdowały produkty z różnych kategorii. Przykładowo, jeśli dysponujemy trzema półkami, na górze ustawmy pojemniki z kaszą, ryżem i przyprawami, w środkowej części domowe przetwory, a na samym dole ziemniaki i cebulę. Ważne, aby każdy słoik miał etykietę z datą, kiedy został zamknięty. Dzięki temu będziemy wiedzieli, które przetwory musimy zjeść w pierwszej kolejności. 

Zadbaj o odpowiednie przechowywanie  

Urządzając mini spiżarnię, musimy zadbać nie tylko o odpowiednie miejsce, ale też właściwe przechowywanie poszczególnych produktów. Co to oznacza? Słoiki powinny być oczyszczone z kurzu i starannie zamknięte. Produkty takie, jak makaron, czy kasza warto przesypać do szczelnie zamykanych słoików, aby nie dostawała się do nich wilgoć. Przyprawy najlepiej przechowywać w małych słoiczkach uszczelnionych specjalną gumką. Wówczas suszone zioła zachowają dłużej swój smak i aromat. Ziemniaki i cebulę powinniśmy zapakować do papierowej torby, ewentualnie przeznaczonego do tego celu metalowego pojemnika. 

Zadbaj o czystość i porządek w mini spiżarni 

Spiżarnia jest już gotowa? Pora zadbać o jej regularne czyszczenie. Półki w spiżarni nie posiadają drzwiczek, dlatego jest to miejsce, w którym szybko gromadzi się brud i kurz. Należy więc regularnie przecierać regały i odkładać produkty na swoje miejsce. Wówczas mini spiżarnia będzie zawsze pięknie się prezentować i zachęcać domowników do sięgania po letnie i jesienne przetwory.