Napoje na chłodne dni – 3 sprawdzone przepisy

03 / 10 / 2019

Miękki koc, dobra książka i kubek gorącej herbaty – większość z nas właśnie tak wyobraża sobie długie, jesienne wieczory. Zamiast tradycyjnej herbaty możemy jednak przygotować rozgrzewający napój na bazie czekolady, kawy lub mleka. Aromatyczny zapach i słodki smak pozwolą nam się zrelaksować i odprężyć lub wręcz przeciwnie – pobudzą do działania w trakcie deszczowych dni.  

Nie od dziś wiadomo, że napar z malin pozwala zbić temperaturę, a mleko z miodem i masłem łagodzi ból gardła. Nasze babcie wiedziały doskonale, że napoje rozgrzewające są idealnym sposobem na przeziębienie i jesienną chandrę. Jeśli znudziły ci się tradycyjne herbatki, poznaj nasze przepisy i wybierz coś dla siebie! 

Gorąca czekolada z odrobiną pikanterii

Czekolada i chilli i to połączenie, które w pierwszej chwili może się wydawać dość zaskakujące. Jesteśmy jednak pewni, że każdy, kto chociaż raz spróbuje słodko-pikantnego napoju rozgrzewającego, natychmiast się w nim zakocha.

Przyrządzenie gorącej czekolady jest dziecinnie proste. Będą ci potrzebne:

  • szklanka mleka (może być roślinne),
  • 5 łyżek słodkiej śmietanki,
  • 50 g czekolady (wybierz ulubioną – gorzką lub mleczną),
  • 2 łyżeczki cukru,
  • ⅓ łyżeczki mielonego chili, ⅓ łyżeczki cynamonu.

Do rondelka wlej mleko i śmietankę, wsyp cukier oraz przyprawy i podgrzej wszystko na niewielkim ogniu. Gdy cukier się rozpuści, dodaj posiekaną na niewielkie kawałki czekoladę. Gotuj do momentu, aż czekolada stanie się płynna i kremowa. Rozgrzewający napój najlepiej smakuje z bitą śmietaną, posypany płatkami chili. 

Bulletproof Coffee

Kuloodporna kawa (Bulletproof Coffee) nie tylko rozgrzeje cię w jesienne dni, ale też doda mnóstwo energii. Napój uwielbiany przez sportowców ma silne działanie pobudzające, wpływa na pracę mózgu oraz wydajność. Najlepiej pić go rano, zwłaszcza gdy aura nie nastraja do pracy. Aby przyrządzić Bulletproof Coffee, w pierwszej kolejności zaparz espresso. Następnie dodaj do wywaru jedną łyżeczką klarowanego masła oraz 2 łyżeczki oleju kokosowego. Pamiętaj, aby tłuszcz był najwyższej jakości (niesolony i nierafinowany). Wszystkie składniki zmiksuj w blenderze na gładką masę. Pij z małej filiżanki z dodatkiem korzennych przypraw.    

Złote mleko 

Jeśli szukasz gorącego napoju na przeziębienie, złote mleko to propozycja dla ciebie. Głównym składnikiem naparu jest kurkuma – przyprawa pochodząca z Indii, która ma niezliczone właściwości prozdrowotne. Kurkuma powstrzymuje rozwój chorób grzybiczych, ułatwia trawienie, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Do przygotowania złotego mleka będzie ci potrzebna pasta z kurkumy. Wymieszaj kurkumę z wodą (w proporcjach ¼ szklanki kurkumy : ½ szklanki wody) i podgrzej miksturę na ogniu (nie doprowadzaj do wrzenia). Po ok. 5-8 minutach uzyskasz gładką masę o konsystencji pasty. Gdy pasta ostygnie, możesz ją przełożyć do słoika i przechowywać w lodówce. Przygotowanie złotego mleka jest bardzo proste. Do szklanki ciepłego mleka dodaj ½ łyżeczki pasty z kurkumy i podgrzej wszystko na wolnym ogniu. Działanie napoju rozgrzewającego możesz wzmocnić szczyptą czarnego pieprzu, łyżeczką miodu oraz startym imbirem.