Noże santoku - must have w Twojej kuchni
Noże santoku są nieodłącznym elementem wyposażenia każdej Japońskiej kuchni. Każdy, kto zna potrawy tej kuchni, wie, jak ważne są dokładne proporcje użytych składników i dbałość o wygląd potrawy. Aby gotowanie było przyjemniejsze i łatwiejsze, Japończycy od pokoleń używają specjalnych noży. Tego typu nóż posłuży miłośnikom potraw Japońskich w ich przygotowaniu, ale nie tylko. W naszej rodzimej kuchni również znajdzie się dla niego miejsce. Jest to wielofunkcyjny model, którym można posiekać różne produkty od warzyw i owoców po ryby.
Nóż santoku - charakterystyka
Nóż santoku na pierwszy rzut oka wyróżnia się od razu kształtem ostrza. Podobny jest on do noża szefa kuchni, który ma wygląd niewielkiego tasaka. Takie połączenie daje wiele możliwości w trakcie przygotowywania potraw. Posłuży zarówno do siekania i szatkowania, jak i do krojenia mięsa w równe, idealne kształty. Ostrze jest proste, a jego zakończenie ma kształt łuku. Techniki krojenia, jakie można zastosować w tym przypadku to "od siebie" i "do siebie" oraz typowe szatkowanie. Co ważne, mimo że nóź może wydawać się przeznaczony tylko do użytku profesjonalnego, świetnie radzą sobie z nim osoby początkujące i amatorzy gotowania. Wielką zaletą tego typu noży jest fakt, że dłoń nie męczy się podczas szatkowania, chociaż do jego kształtu trzeba się na początku przyzwyczaić.
Nóż santoku do czego się przyda?
Nóż santoku do czego używać? Korzystając z japońskiej precyzji, możemy wybrać modele mniejsze lub większe. Mniejsze mają ostrze o długości 14 cm, natomiast większe od 16 do 18. Wiele osób, które na co dzień przygotowują potrawy, są zachwycone uniwersalnością tych noży i używają je niemal do wszystkiego. Przydadzą się do krojenia mięsa, warzyw, owoców i ryb. Można nimi także łatwo i szybko szatkować np. zioła i przyprawy. Możliwość cięcia owoców i warzyw przyda się podczas przygotowywania sałatek i surówek na rodzinne obiady lub w trakcie imprezy. Specyficzne żłobienia na niektórych modelach noża santoku mają za zadanie nie doprowadzić do przywierania krojonego mięsa do ostrza. Jeśli mamy styczność z większym nożem, nada się on idealnie również do porcjowania mięsa na kawałki.
Noże santoku - jakie wybrać?
Noże santoku różnią się między sobą zazwyczaj jakością materiałów, z których są wykonane. Te ze stali nierdzewnej z solidną rączką posłużą przez wiele lat. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dany nóż posiada powłokę zabezpieczającą przed przywieraniem lub specjalne żłobienia w ostrzu. Komfort i bezpieczeństwo zapewnia też właściwe dostosowanie rękojeści do długości ostrza.