Parowar czy szybkowar - który z nich wybrać?

09 / 09 / 2021

Gotowanie już dawno przestało kojarzyć się z machinalnym wykonywaniem tych samych czynności i wrzucaniem składników do garnka lub na patelnię w celu ich podgrzania. Dzięki możliwościom technologicznym dostajemy niezwykle szeroki wybór wielu akcesoriów oraz urządzeń kuchennych, które zdecydowanie ułatwią nam przygotowywaniu pysznych, pełnowartościowych i zdrowych posiłków. Parowar oraz szybkowar świetnie się do tego nadają. Który z nich powinien znaleźć się w Twojej kuchni?

Spis treści:

  1. Parowar, a szybkowar - sposób działania
  2. Szybkowar czy parowar - jakie potrawy można w nich przyrządzić?
  3. Szybkowar, a parowar - który z nich wybrać?

Parowar, a szybkowar - sposób działania

Na pierwszy, nomen omen, ogień różnica w działaniu jest widoczna poprzez sposób zasilania. Dzięki energii elektrycznej zasilany jest parowar, a szybkowar znajduje swoje miejsce na płycie grzewczej. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wybrać jego odpowiedni rodzaj, ponieważ szybkowary na płytę indukcyjną oraz elektryczną różnią się od siebie w celu zachowania jak najwyższej jakości przygotowywanych produktów.

Szybkowar to rodzaj garnka. Wyróżnia się on możliwością bardzo szybkiego przygotowywania posiłków. Jego podgrzanie wytwarza wysokie ciśnienie wewnątrz garnka. W tradycyjnych garnkach takie rozwiązanie doprowadziłoby do wykipienia wody, natomiast dzięki specjalnemu zaworowi w pokrywie szybkowaru para ulatnia się. Dzięki temu jesteśmy w stanie ograniczyć zarówno nasz czas spędzony przy garach, jak również energię elektryczną(lub gaz) niezbędny do przygotowania posiłków.

Parowar natomiast, jak sama nazwa wskazuje, służy do gotowania potraw na parze. Jego budowę można podzielić na podstawę oraz kilka wyższych poziomów. Ich liczba jest zależna od naszych preferencji. W podstawie znajduje się specjalny zbiornik, który należy napełnić wodą. Poprzez jego podgrzanie temperatura podnosi się także na pozostałych poziomach, co po pewnym czasie da nam pyszne potrawy ugotowane na samej parze. Dostępne są również parowary na kuchenkę gazową, chociaż nie cieszą się taką popularnością jak ich elektryczne odpowiedniki.

Szybkowar czy parowar - jakie potrawy można w nich przyrządzać?

Niezależnie od tego, czy wybierzemy szybkowar czy parowar, możemy przygotować w nich zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Niektóre z nich lepiej nadadzą się do przygotowania w jednym z tych naczyń, a inne w drugim.

Szybkowar, oprócz jakości potraw, charakteryzuje się szybkością w ich przygotowywaniu. Czasami różnica kilku minut przy okazji gotowania makaronu lub ryżu może okazać się mało istotna, a nawet niezauważalna. Co innego w przypadku przygotowywania takich posiłków, na które należy poświęcić nawet kilkanaście godzin. Wtedy właśnie szybkowar, stanowiący alternatywę dla garnka, może się bardzo przydać szczególnie w momencie, kiedy zapomnieliśmy o długo zapowiadanym przyjeździe teściowej na obiad i nie mamy zbyt dużo czasu na przygotowanie popisowego dania.

Zaletą parowaru jest bez wątpienia wielofunkcyjność. Kilka poziomów zapewnia możliwość przygotowywania kilku składników niezbędnych do wymarzonego obiadu lub kolacji jednocześnie. Oczywiście należy przy tym pamiętać o podstawowych zasadach fizyki. Najszybciej gorąca para dotrze na najniższe poziomy parowaru, dopiero później "wskoczy" na wyższe poziomy. Z tego powodu, jeżeli robimy przykładowy posiłek w postaci filetu z kurczaka, ziemniaków oraz zielonych warzyw, to na samym dole umieścimy mięso, na środkowym poziomie ziemniaki, a na samej górze warzywa. Mniej więcej w jednym czasie wszystkie te składniki będą gotowe do podania. Warto również wspomnieć o zerowym wykorzystaniu tłuszczu do ich przygotowania, co odróżnia je od smażonych dań.

Szybkowar, a parowar - który z nich wybrać?

Bez wątpienia obydwa akcesoria mają zaletę w postaci czasu gotowania posiłków, chociaż nie do końca w tym samym sensie. Przygotowywanie potraw wymagających wielu godzin może znacząco skrócić szybkowar, a parowar ułatwia podgrzewanie kilku składników do jednego dania. Najlepiej posiadać obydwa, ale przy konieczności wyboru powinniśmy skupić się na tym, jak często przygotowujemy jakie posiłki.

Standardowe jednogarnkowe dania polegające na połączeniu węglowodanów w postaci ryżu, makaronu lub kaszy z mięsem lub warzywami można przygotować w garnku w krótkim czasie. Zalety szybkowaru odkryjemy dopiero, kiedy w przepisie znajdzie się podpunkt z długim gotowaniem. Wtedy możemy to przyspieszyć za pomocą wytworzonego w nim wysokiego ciśnienia. Jeżeli często porywamy się na takie wyzwania w kuchni, wtedy szybkowar może okazać się bardzo pomocny.

Parowar zdecydowanie ułatwia przygotowywanie posiłków składających się z wielu dań. Ma to przede wszystkim świetnie wykorzystanie w przypadku rodzin z dziećmi, gdzie najmłodsi mieszkańcy domu nie zawsze chętnie jedzą najzdrowsze warzywa i owoce. Wiele parowarów posiada również specjalnie wydzielone miejsca na poziomach, które mogą posłużyć do ugotowania ryżu lub kaszy. Dlatego też świetnie sprawdzą się dla tych, którzy lubią różnorodność oraz przygotowywanie posiłków składających się z dużej liczby składników.