Sezon na śliwki wciąż trwa! Dowiedz się, jak wykorzystać jesienne owoce w kuchni

12 / 10 / 2020

Sezon na śliwki rozpoczyna się już pod koniec lipca i trwa aż do października. Mamy więc jeszcze trochę czasu, aby cieszyć się smakiem tych słodkich, typowo jesiennych owoców. Śliwki możemy jeść na surowo, choć najlepiej wykorzystać je do przetworów – soków, dżemów i powideł. Owoce pasują idealnie do naleśników i ciast, ale równie dobrze sprawdzą się jako dodatek do dań mięsnych. Z naszego poradnika dowiesz się, jak mrozić, suszyć i przygotować śliwki oraz jakie przetwory możesz z nich wykonać. Wymieniamy również prozdrowotne właściwości tego owocu. 

Śliwki mają wiele cennych witamin i składników, które korzystnie wpływają na pracę naszego organizmu. Regulują trawienie, zapobiegają zaparciom, a co za tym idzie – niwelują ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego. Zawierają witaminy A i E (uznawane za bardzo dobre przeciwutleniacze), niacynę, tiaminę, kwas foliowy oraz składniki mineralne: magnez, fosfor, potas, żelazo, wapń. Śliwki są bogate w witaminy z grupy B, dzięki czemu regulują działanie układu nerwowego, a także poprawiają samopoczucie. W związku z tym, że zawierają niewiele kalorii (100 g owocu ma ok. 45-47 kcal), mogą być spożywane przez osoby na diecie. Ciekawostką jest fakt, że na świecie występuje ponad 6000 odmian śliwek!. W Polsce największą popularnością cieszą się węgierki, mirabelki oraz renklody. 

Jak przygotować śliwki?

Bez względu na to, w jaki sposób chcemy wykorzystać śliwki w kuchni, w pierwszej kolejności musimy przygotować owoce do dalszej obróbki. Śliwki należy dokładnie umyć pod zimną, bieżącą wodą, usunąć ogonki oraz listki. Następnie drylujemy owoce. Możemy to zrobić ręcznie przy użyciu niewielkiego nożyka lub za pomocą drylownicy. W przypadku ręcznego drylowania nacinamy każdy owoc i usuwamy pestkę. Jest to dość czasochłonne, dlatego jeśli mamy więcej owoców, lepiej posłużyć się drylownicą. Urządzenie jest proste i szybkie w obsłudze, a jednocześnie chroni strukturę śliwki przed uszkodzeniem. Wystarczy umieścić owoc w otworze drylownicy, a następnie wcisnąć trzonek. Z obsługą takiego sprzętu poradzi sobie nawet dziecko, warto więc zaangażować do pracy małych pomocników, dla których usuwanie pestek będzie też świetną zabawą. 

Suszenie śliwek krok po kroku

W wyniku suszenia śliwki nie tylko zmieniają strukturę i smak, lecz także zyskują wiele cennych właściwości odżywczych. Dzięki dużej zawartości błonnika suszone owoce są doskonałym środkiem na zaparcia, obniżają poziom cholesterolu i regulują poziom cukru we krwi. Suszone śliwki stanowią także niezbędny składnik bożonarodzeniowych dań i świątecznego kompotu. Sam proces suszenia śliwek w domu nie jest trudny, ale wymaga odrobiny czasu i cierpliwości. Owoce muszą być dojrzałe i mieć nienaruszoną strukturę. Śliwki przeznaczone do suszenia należy wrzucić do gorącej wody na kilkanaście sekund. W ten sposób zmiękczymy skórkę. Następnie należy je wysuszyć i usunąć z nich pestki. Kolejnym krokiem jest umieszczenie owoców na blaszce do pieczenia i wstawienie do piekarnika (najlepiej użyć opcji termoobiegu). W pierwszym etapie śliwki należy suszyć w temperaturze od 30 do 40 stopni Celsjusza przez ok. 3 godz. Po tym czasie musimy sprawdzić, czy skórka zaczyna się marszczyć. Jeśli tak, zwiększamy temperaturę do 50 stopni i suszymy przez kolejne 2 godz. Po upływie tego czasu należy pozostawić śliwki do ostygnięcia. Mieszamy je, ponownie ustawiamy piekarnik na 50 stopni i suszymy przez kolejne 4 godz. Bierzemy jedną śliwkę i sprawdzamy, czy nie wypływa z niej sok. Ostatnim etapem jest dosuszanie w temperaturze ok. 60 -70 stopni aż skórka będzie miękka, ciemna i odpowiednio pomarszczona.  

Czy śliwki można mrozić?

Śliwki można trzymać w zamrażarce nawet do 12 miesięcy. Należy je jednak odpowiednio do tego przygotować. W pierwszej kolejności owoce musimy dokładnie umyć, następnie odsączyć z wody, używając durszlaka oraz wytrzeć ręcznikiem papierowym lub zwykłym. Ważne jest, aby zostawić owoce na kilka minut do całkowitego wyschnięcia. Kolejny etap to drylowanie, czyli pozbycie się ogonków i pestek. Śliwki zostawiamy w połówkach lub kroimy na mniejsze kawałki – wszystko zależy od naszych potrzeb i dań, do których będziemy ich później używać. Owoce można zapakować w pojemnik lub w worek przeznaczony do przechowywania żywności w zamrażarce.

Co można przyrządzić ze śliwek?

Śliwki dają olbrzymie kulinarne możliwości – najczęściej wykorzystujemy je do dań słodkich, chociaż stanowią ciekawe uzupełnienie potraw z mięs oraz ryb. My przygotowaliśmy kilka klasycznych przepisów, które nie powinny sprawić trudności nawet początkującym kucharzom. 

Powidła śliwkowe

Powidła śliwkowe to dla wielu osób smak dzieciństwa i wspomnienie wizyt u babci. Powidła będą idealne na kanapki lub jako dodatek do naleśników lub wytrawnych sosów. 

Co będzie potrzebne?

  • 2,5 - 3 kg śliwek węgierek,
  • ok. 1 kg białego cukru (może być trzcinowy),
  • cynamon,
  • szklanka wody. 

Jak zrobić powidła śliwkowe?

Śliwki węgierki dokładnie wypłucz i usuń z nich pestki. Następnie umieść w garnku i dodaj cukier. Podsmaż na małym ogniu do momentu, aż na dnie naczynia pozostanie śladowa ilość wody. Duś od 2,5 do 3 godz. na wolnym ogniu. Pamiętaj, aby mieszać owoce co kilkanaście minut. Wsyp cynamon i dolej wody. Gdy powidła wystygną, włóż je do lodówki. Aby uzyskać lepszy smak i gęstą konsystencję, duś powidła następnego dnia przez ok. 30-60 min. Przełóż do słoików i mocno zakręć. Na koniec włóż słoiki na 15 min do gorącej wody. 


 
Śliwki węgierki w occie

Co będzie potrzebne?

  • ok. 20 śliwek węgierek,
  • pół szklanki wody,
  • szklanka octu i cukru,
  • goździki.

Jak zrobić śliwki w occie?

Śliwki węgierki umyj i usuń pestki. Odłóż do wysuszenia. Do garnka wlej ocet i wodę oraz wsyp cukier. Naczynie postaw na małym ogniu i dodaj goździki. Czekaj do zagotowania, pamiętając o mieszaniu. Owoce umieść w słoikach i zalej przygotowaną miksturą. Dokładnie i mocno zakręć naczynia.

Ciasto ze śliwkami i kruszonką

Co będzie potrzebne?
 
Ciasto:

  • 0,5 kg śliwek,
  • łyżka oleju,
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 350 g cukru,
  • 350 g mąki,
  • 5 jajek,
  • 5 łyżeczek wody.

 
Kruszonka:

  • 150 g mąki pszennej,
  • 100 g masła,
  • 50 g cukru pudru.

Jak zrobić ciasto ze śliwkami i kruszonką?
 
Na początek cukier utrzyj z żółtkami, olejem oraz wodą. W misce wymieszaj proszek do pieczenia i mąkę, a później dodaj ubitą pianę z białek. Dokładnie połącz wszystkie składniki, a następnie wlej całość na blaszkę. Ułóż umyte, obrane i pokrojone śliwki na górę, posyp kruszonką (wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszaj). Piecz ok. 50 min.