Smacznie i zdrowo – gotowanie na parze

21 / 01 / 2019

Jeśli uważasz, że potrawy przyrządzane na parze są mdłe i niesmaczne, czas najwyższy zmienić zdanie. Umiejętnie przygotowane mięso, ryby lub warzywa ugotowane w parowarze możesz zabrać do pracy jako zdrowy lunch. Aby dania były bardziej wyraziste, warto zadbać o odpowiednie przyprawy i dodatki. Poznaj najważniejsze tajniki gotowania na parze. 

Podczas tradycyjnego gotowania produkty żywnościowe tracą nawet 40 proc. składników odżywczych. Długotrwałe gotowanie eliminuje z warzyw witaminę C (nawet w 70 proc.), witaminy z grupy B, ale też cenną dla skóry, włosów i paznokci witaminę A i E. Ważne jest więc nie tylko to, jak dużo jemy zdrowych produktów, ale też, w jaki sposób je przygotowujemy. 

Gotowanie na parze – dlaczego warto? 

Bardzo często można spotkać się z opinią, iż gotowanie na parze jest kłopotliwe i wymaga czasu. Tymczasem wystarczy specjalny garnek z odpowiednim sitkiem, aby bez problemu w ciągu zaledwie kilkunastu minut przygotować bukiet ulubionych warzyw. Gotowanie na parze jest jeszcze szybsze, jeśli posiadamy elektryczny parowar. To proste w obsłudze urządzenie posiada kilka poziomów, dzięki czemu możemy jednocześnie ugotować rybę, mięso, warzywa oraz ryż. Jedyne, co należy zrobić, to ułożyć poszczególne produkty na tackach, nalać do pojemnika wodę, nastawić zegar i gotowe! Nie ma musimy stać przy kuchence, doglądać dania, ani martwić się, że coś się przypali. 

Gotowanie na parze – bez soli i tłuszczu 

Gotowanie na parze to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą wyeliminować z diety sól oraz tłuszcz. W związku z tym, że para wydobywa z produktów żywnościowych sól, możemy ograniczyć się do przypraw w postaci ziół, świeżo mielonego pieprzu, kurkumy, bądź mielonej papryki. Przyrządzając potrawy w parowarze, całkowicie rezygnujemy też z tłuszczu. Mięso i ryby nadal jednak pozostaną soczyste, a przy tym zachowają wszystkie cenne składniki. Produkty gotowane na parze nie tracą także swojego koloru i struktury – ryba się nie rozpada, brokuły pozostają zielone, a marchew słodka i chrupiąca. Dania z parowaru możemy jeść od razu po przyrządzeniu – na gorąco lub schować do lodówki na drugi dzień. Kawałek filetu z kurczaka marynowanego w ziołach i cytrynie, ryż jaśminowy na sypko oraz sałatka z fasolki szparagowej kalafiora to tylko jedna z dziesiątek propozycji na szybki i zdrowy obiad do pracy. 

Co można przyrządzać na parze?

Myli się ten, kto uważa, że na parze można przyrządzić jedynie warzywa. W parowarze ugotujemy także ryby – łososia, pstrąga lub dorsza, ale też udka z kurczaka lub kotlety z cielęciny. Jeśli mamy więcej czasu możemy przygotować tradycyjne pulpeciki. Wystarczy połączyć mięso mielone z ulubionymi przyprawami oraz jajkiem, uformować małe kulki i położyć je na dolnej tacce parowaru. Ułożenie poszczególnych poziomów jest dość istotne, zwłaszcza jeśli przyrządzamy produkty o różnym czasie gotowania. Najwięcej czasu potrzebują mięsa oraz ziemniaki, które należy umieszczać na niższych poziomach parowaru. Rybę i większość warzyw ugotujemy na parze nawet w 10 minut. Garnek do gotowania na parze ułatwia także przygotowanie doskonałego ryżu oraz kaszy kuskus. 

Gotowanie na parze jest szybkie, zdrowe, a co najważniejsze smaczne. Nawet jeśli nie jesteśmy na diecie, warto wprowadzić do swojej kuchni ten rodzaj przyrządzania potraw, aby urozmaicić codzienne posiłki.