Zalety garnków granitowych

13 / 04 / 2022

Wybór akcesoriów kuchennych to bardzo trudne zadanie. Wcale nie z powodu braku dostępności wysokiej jakości produktów. Wręcz przeciwnie - na rynku znajdziemy mnóstwo garnków, które spełnią nasze oczekiwania. Jeżeli jednak chcemy jeszcze lepszych rezultatów w kuchni pod każdym względem, wtedy warto sięgnąć po garnki granitowe.

Spis treści:

  1. Garnki granitowe - dlaczego warto je wybrać?
  2. Z czego są wykonane garnki granitowe?
  3. Garnki granitowe - na co zwrócić uwagę?
  4. Garnki granitowe - najlepiej w zestawie!

Garnki granitowe - dlaczego warto je wybrać?

Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych produktów, które wydatnie pomogą Tobie w wykonywaniu codziennych obowiązków. Wykonane są one z różnych materiałów, takich jak ceramika czy stal nierdzewna. Garnki granitowe mają nad nimi kilka przewag, które zdecydowanie ułatwią przygotowywanie posiłków dla całej rodziny. Przede wszystkim cechuje je wszechstronność. W wielu przypadkach musimy zmierzyć się ze zmianą akcesoriów kuchennych przy okazji przeprowadzki. Powód? Zupełnie inna kuchenka, na której nie można używać tych garnków oraz patelni, które mamy w szafce. Na szczęście znacząca część granitowych urządzeń posiada ferromagnetyczne dno. Nie wgłębiając się w techniczne zawiłości, można zastąpić je słowem "uniwersalne". Bardzo dobrze nadadzą się przy wszystkich typach kuchenek - elektrycznej, indukcyjnej, ceramicznej oraz gazowej. Taki materiał jak granit jest także znacznie bardziej odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, w tym zarysowania. Niemniej jednak producenci zalecają używanie drewnianych lub silikonowych przyborów.

Z czego są wykonane garnki granitowe?

Wbrew pozorom odpowiedź nie jest aż taka prosta, jak to wygląda na pierwszy rzut oka. Jasną, granit stanowi bardzo istotny materiał przy takich garnkach. Ten rodzaj kamienia cechuje się jednak nie tylko wytrzymałością, ale także dość dużą wagą. Dlatego właśnie w znaczącej większości przypadków mamy do czynienia z mieszanką z metalem oraz ceramiką. Dzięki temu mamy do czynienia z idealnym balansem pomiędzy znacznie wyższą jakością użytkowania, a odpowiednią wagą. Garnki granitowe posiadają rdzeń wykonany z metalu - wykorzystuje się w tym celu najczęściej stal lub aluminium - i mieszanką ceramicznej powłoki z granitowym miałem po zewnętrznej stronie. Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania? Przede wszystkim wspomniana już wytrzymałość na temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne, a także nieprzywierające właściwości. Znamy je doskonale, na przykład przy okazji używania garnków z teflonową powłoką. Nie można także zapominać o oszczędności czasu i pieniędzy. W jaki sposób? Dzięki stopowi stali lub aluminium - pozwala on bardzo szybko rozprowadzić ciepło w całym garnku, dzięki czemu w mgnieniu oka przygotujemy nasze ulubione potrawy.

Garnki granitowe - na co zwrócić uwagę?

Takie produkty jak wyposażenie kuchenne warto wybierać z głową. Wiemy już, że garnki granitowe stanowią znakomite rozwiązanie zarówno pod kątem użytkowania, jak również oszczędności energii. Musimy jednak pamiętać o kilku innych aspektach bardzo często pojawiających się przy akcesoriach używanych w kuchni, poza rozmiarem oraz jakością wykonania.

Tak jak pisaliśmy - w większości przypadków garnki granitowe sprawdzą się na każdym rodzaju kuchenki. Warto jednak upewnić się i sprawdzić, czy posiadają one ferromagnetyczne dno. Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, to możesz ich użyć w każdym warunkach. Nawet najbardziej wymagająca kuchenka indukcyjna nie będzie straszna dla naszego nowego członka wyposażenia kuchennego.

Czyszczenie takiego garnka także należy do codziennych obowiązków. Coraz częściej decydujemy się na zakup zmywarki do naszego domu lub mieszkania. Nic dziwnego - każdy, kto chociaż raz zmierzył się ze stertą naczyń mytą ręcznie docenia to dobrodziejstwo technologiczne. Nie wszystkie produkty możemy jednak myć w zmywarce. Dotyczy to niestety większości garnków granitowych. Większość producentów zaleca ręczne mycie. Jeżeli jednak bardzo zależy Ci na możliwości włożenia ich do zmywarki, poszukaj modeli bez silikonowych uchwytów.

Wreszcie nie możemy zapominać, że bardzo często chcemy włożyć nasze urządzenia kuchenne do piekarnika w celu podgrzania potraw przy użyciu mniejszej ilości tłuszczu. I właśnie to jest kluczowa zaleta granitowych garnków! Odporna na temperatury powłoka bez problemu wytrzyma wysoką temperaturę, dzięki czemu nie musisz zakupywać dodatkowo żaroodpornych lub żeliwnych naczyń.

Garnki granitowe - najlepiej w zestawie!

Zdecydowanie lepiej wybierać zestaw garnków, aniżeli pojedynczo kupować wszystkie jego elementy. Poza oszczędnością czasu i pieniędzy zyskujemy kompatybilne ze sobą naczynia, które w niektórych przypadkach bardzo łatwo przechowywać. Warto również zwrócić uwagę, że wśród nich znajdujemy pokrywki idealnie pasujące do garnka. Najlepiej wybrać takie wyposażone w odpowietrznik oraz wykonana ze szkła hartowanego. Dzięki temu gotowanie stanie się jeszcze szybsze, a szkło wytrzyma wysokie temperatury.