Jak ugotować ryż?

13 / 04 / 2022

Od kilkunastu lat ryż stanowi znakomitą alternatywę dla popularnych na polskich stołach ziemniaków. Możemy używać go zarówno do tradycyjnych dań pochodzących z kuchni tradycyjnej, jak również jednogarnkowych posiłków przygotowywanych w zaledwie pół godziny. Przygotowanie ryżu wcale nie należy do tak oczywistych rzeczy, jak mogłoby się wydawać.

Spis treści:

  1. Nie tylko w torebce
  2. Jak poprawić smak ryżu?
  3. Wiele możliwości wykorzystania

Nie tylko w torebce

Najczęściej wybieramy najszybsze i najprostsze rozwiązania. Dlatego właśnie tak duża popularnością cieszy się ryż w torebkach. Pozwala on na bardzo łatwe przygotowanie obiadu dla całej rodziny bez jakichkolwiek trudności. Świetnie sprawdzą się w tym momencie garnki na indukcję, które zyskują coraz większą popularność w polskich domach. Najpierw należy pamiętać o przygotowaniu gotującej się wody z dodatkiem soli. Dopiero tuż przed osiągnięciem przez nią temperatury wrzenia możemy włożyć torebkę ryżu do środka. Należy pamiętać w tym momencie o dwóch kwestiach. Pierwszą z nich jest gotowanie pod przykryciem, aby zawartość torebek mogła się w pełni ugotować. Drugą jest stosowanie się zaleceń podanych na opakowaniu. Co prawda optymalnie powinniśmy poczekać około kwadransa, jednak wszystko zależy od rodzaju ryżu oraz naszych indywidualnych preferencji. Bardzo ostrożnie wyjmujemy torebkę z ryżem z wrzącej wody i wystawiamy na talerz, do miski lub na patelnię.

Coraz więcej osób decyduje się pominąć tradycyjne rozwiązania i przygotowuje ryż na sypko. Największą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dopasowania gramatury - jedna torebka z ryżem ma zazwyczaj 100 gramów ziaren, przez co nie ma możliwości dokładnego odmierzenia do swoich potrzeb. Do ryżu na sypko trzeba jednak poświęcić znacznie więcej uwagi już na samym początku przygotowywania. Przed włożeniem do garnka powinniśmy go dokładnie opłukać ze skrobii, która wpływa bardzo mocno na sklejanie się ziaren. Dobrze opłukany ryż widać wyraźnie po kolorze wody, która z mlecznej powinna zmienić się w przeźroczystą. Bardzo duże znacznie ma ilość wody, inaczej niż w przypadku torebek. Wodę powinniśmy przygotowywać w proporcjach 2:1 w stosunku do ryżu. Najlepiej odmierzać szklankami - jednak szklanka ryżu przypada na dwie szklanki gotującej się wody. W przeciwnym razie wyjdą nam rozgotowane lub niedogotowane ziarna. Potem powtarzamy sekwencję z ryżu w torebkach - odmierzona woda zagotowana wraz z solą, a następnie odmierzony ryż ląduje w garnku. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko sklejenia się ziaren, warto co jakiś czas wymieszać wodę za pomocą drewnianych akcesoriów. Kiedy woda zacznie ponownie wrzeć, przykrywamy ją na 15 minut. Nie należy go wtedy mieszać, ale trzeba pamiętać o zmniejszeniu ognia. Po około kwadransie przy klasycznym, białym ryżu powinien być on gotowy. Przy niektórych ziarnach czas przygotowywania może wzrosnąć nawet do 30 minut.

Jak poprawić smak ryżu?

Wiele osób kojarzy ryż z bardzo suchym daniem, które poza zdrowym źródłem węglowodanów nie stanowią ulubionych dań pod kątem smakowym. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym dania z ryżem staną się Twoimi ulubionymi.

Oczywiście może przygotować do nich rozmaite sosy z rozmaitych kuchni całego świata. Rzecz jasna nad Wisłą na pierwszym miejscu przychodzi do głowy sos pieczeniowy. I faktycznie, ryż z dodatkiem przepysznego schabu w ciemnym sosie smakuje doskonale. Jak już pisaliśmy wcześniej, może być on alternatywą dla ziemniaków. Do przygotowania całego dania możemy wykorzystać piekarnik oraz patelnie i garnki aluminiowe.

Takie rozwiązanie to lekkie oszustwo, ponieważ chcemy poprawić smak samego ryżu, a nie dodać go do sosu. Na to także znajdziemy bardzo prosty, aczkolwiek sprawdzony sposób. Wystarczy wrzucić szczyptę przyprawy do gotującej się wody z ryżem, a następnie postępować dokładnie tak samo jak przy gotowaniu ziaren. Bardzo dobrze komponuje się to zarówno z torebkami, jak również metodą na sypko. Do jakich dań stosuje się go najczęściej? Przede wszystkim do kuchni Dalekiego Wschodu - charakterystyczna żółta przyprawa curry poprawi smak samego ryżu oraz doda nieco orientalnej nuty całemu daniu.

Wiele możliwości wykorzystania

Ryż to jednak znacznie więcej, niż "tylko" zamiennik do tradycyjnych ziemniaków. Wystarczy wykorzystać garnki z powłoką ceramiczną do jego przygotowania aby sprawdzić na własnym podniebieniu, jak wiele możliwości dają te ziarenka.

Oczywiście kojarzy nam się on z Tajlandią, Chinami oraz Japonią. Mało kto może sobie pozwolić na wyjazd na drugi koniec świata, ale każdy może zaprosić orientalne zapachy do swojej kuchni. Ryż zrobiony w orientalnym stylu świetnie komponuje się z papryką i curry, a także kurczakiem czy też specjalnymi mieszankami warzyw.

Czym charakteryzują się takie dania? Na pierwszy rzut oka moglibyśmy powiedzieć, że ostrością oraz pikantnym smakiem. Wbrew pozorom wcale nie muszą przyprawiać naszych wrażliwych kubków smakowych o gorące doznania. Paradoksalnie znajdziemy w kuchni Dalekiego Wschodu całe spektrum smaków, wliczając w to także słodkie aromaty.